Öppna huvudmenyn

Friidrott vid olympiska sommarspelen 1968

Friidrotten vid de olympiska sommarspelen 1968 i Mexico City bestod av 36 grenar, 24 för män och 12 för kvinnor, och hölls mellan 13 och 20 oktober 1968 på Estadio Olímpico Universitario. Antalet deltagare var 1 027 tävlande från 92 länder.

Friidrott
vid olympiska sommarspelen 1968
Athletics pictogram.svg
AnläggningEstadio Olímpico Universitario, Mexico City, Mexiko Mexiko
Datum13-20 oktober 1968
Olympic rings without rims.svg

MedaljfördelningRedigera

Medaljfördelning  
Placering Nation   Guld   Silver   Brons Totalt
1   USA 15 6 7 28
2   Sovjetunionen 3 2 8 13
3   Kenya 3 4 1 8
4   Australien 2 3 1 6
  Östtyskland 2 3 1 6
6   Rumänien 2 2 0 4
7   Ungern 2 1 4 7
8   Västtyskland 1 4 3 8
9   Storbritannien 1 2 1 4
10   Etiopien 1 1 0 2
11   Frankrike 1 0 1 2
  Polen 1 0 1 2
  Tjeckoslovakien 1 0 1 2
  Tunisien 1 0 1 2
15   Kuba 0 2 0 2
16   Österrike 0 1 1 2
17   Brasilien 0 1 0 1
  Finland 0 1 0 1
  Jamaica 0 1 0 1
  Japan 0 1 0 1
  Mexiko 0 1 0 1
22   Italien 0 0 2 2
23   Nederländerna 0 0 1 1
  Nya Zeeland 0 0 1 1
  Republiken Kina 0 0 1 1

MedaljörerRedigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter

Detaljer...

Jim Hines
  USA
Lennox Miller
  Jamaica
Charles Greene
  USA
200 meter

Detaljer...

Tommie Smith
  USA
Peter Norman
  Australien
John Carlos
  USA
400 meter

Detaljer...

Lee Evans
  USA
Larry James
  USA
Ron Freeman
  USA
800 meter

Detaljer...

Ralph Doubell
  Australien
Wilson Kiprugut
  Kenya
Tom Farrell
  USA
1 500 meter

Detaljer...

Kipchoge Keino
  Kenya
Jim Ryun
  USA
Bodo Tümmler
  Västtyskland
5 000 meter

Detaljer...

Mohammed Gammoudi
  Tunisien
Kipchoge Keino
  Kenya
Naftali Temu
  Kenya
10 000 meter

Detaljer...

Naftali Temu
  Kenya
Mamo Wolde
  Etiopien
Mohammed Gammoudi
  Tunisien
Maraton

Detaljer...

Mamo Wolde
  Etiopien
Kenji Kimihara
  Japan
Mike Ryan
  Nya Zeeland
110 meter häck

Detaljer...

Willie Davenport
  USA
Ervin Hall
  USA
Eddy Ottoz
  Italien
400 meter häck

Detaljer...

David Hemery
  Storbritannien
Gerhard Hennige
  Västtyskland
John Sherwood
  Storbritannien
3 000 meter hinder

Detaljer...

Amos Biwott
  Kenya
Benjamin Kogo
  Kenya
George Young
  USA
4 x 100 meter stafett

Detaljer...

  USA

Charles Greene
Mel Pender
Ronnie Ray Smith
Jim Hines

  Kuba

Hermes Ramírez
Juan Morales
Pablo Montes
Enrique Figuerola

  Frankrike

Gérard Fenouil
Jocelyn Delecour
Claude Piquemal
Roger Bambuck

4 x 400 meter stafett

Detaljer...

  USA

Vincent Matthews
Ron Freeman
Larry James
Lee Evans

  Kenya

Daniel Rudisha
Munyoro Nyamau
Naftali Bon
Charles Asati

  Västtyskland

Helmar Müller
Manfred Kinder
Gerhard Hennige
Martin Jellinghaus

20 kilometer gång

Detaljer...

Volodymyr Holubnytjyj
  Sovjetunionen
José Pedraza
  Mexiko
Nikolaj Smaga
  Sovjetunionen
50 kilometer gång

Detaljer...

Christoph Höhne
  Östtyskland
Antal Kiss
  Ungern
Larry Young
  USA
Längdhopp

Detaljer...

Bob Beamon
  USA
Klaus Beer
  Östtyskland
Ralph Boston
  USA
Tresteg

Detaljer...

Viktor Saneyev
  Sovjetunionen
Nelson Prudêncio
  Brasilien
Giuseppe Gentile
  Italien
Höjdhopp

Detaljer...

Dick Fosbury
  USA
Ed Caruthers
  USA
Valentin Gavrilov
  Sovjetunionen
Stavhopp

Detaljer...

Bob Seagren
  USA
Claus Schiprowski
  Västtyskland
Wolfgang Nordwig
  Östtyskland
Kulstötning

Detaljer...

Randy Matson
  USA
George Woods
  USA
Eduard Gusjtjin
  Sovjetunionen
Diskuskastning

Detaljer...

Al Oerter
  USA
Lothar Milde
  Östtyskland
Ludvík Daněk
  Tjeckoslovakien
Släggkastning

Detaljer...

Gyula Zsivótzky
  Ungern
Romuald Klim
  Sovjetunionen
Lázár Lovász
  Ungern
Spjutkastning

Detaljer...

Jānis Lūsis
  Sovjetunionen
Jorma Kinnunen
  Finland
Gergely Kulcsár
  Ungern
Tiokamp

Detaljer...

Bill Toomey
  USA
Hans-Joachim Walde
  Västtyskland
Kurt Bendlin
  Västtyskland

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter

Detaljer...

Wyomia Tyus
  USA
Barbara Ferrell
  USA
Irena Szewińska
  Polen
200 meter

Detaljer...

Irena Szewińska
  Polen
Raelene Boyle
  Australien
Jenny Lamy
  Australien
400 meter

Detaljer...

Colette Besson
  Frankrike
Lillian Board
  Storbritannien
Natalja Petjonkina
  Sovjetunionen
800 meter

Detaljer...

Madeline Manning
  USA
Ilona Silai
  Rumänien
Maria Gommers
  Nederländerna
80 meter häck

Detaljer...

Maureen Caird
  Australien
Pam Kilborn
  Australien
Chi Cheng
  Republiken Kina
4 x 100 meter stafett

Detaljer...

  USA

Margaret Bailes
Barbara Ferrell
Mildrette Netter
Wyomia Tyus

  Kuba

Violetta Quesada
Miguelina Cobián
Marlene Elejarde
Fulgencia Romay

  Sovjetunionen

Galina Bucharina
Ljudmila Samotjosova
Vera Popkova
Ljudmila Zjarkova

Längdhopp

Detaljer...

Viorica Viscopoleanu
  Rumänien
Sheila Sherwood
  Storbritannien
Tatjana Talysjeva
  Sovjetunionen
Höjdhopp

Detaljer...

Miloslava Rezková
  Tjeckoslovakien
Antonina Okorokova
  Sovjetunionen
Valentyna Kozyr
  Sovjetunionen
Kulstötning

Detaljer...

Margitta Gummel
  Östtyskland
Marita Lange
  Östtyskland
Nadezjda Tjizjova
  Sovjetunionen
Diskuskastning

Detaljer...

Lia Manoliu
  Rumänien
Liesel Westermann
  Västtyskland
Jolán Kleiber-Kontsek
  Ungern
Spjutkastning

Detaljer...

Angéla Németh
  Ungern
Mihaela Peneș
  Rumänien
Eva Janko
  Österrike
Femkamp

Detaljer...

Ingrid Becker
  Västtyskland
Liese Prokop
  Österrike
Annamária Tóth
  Ungern

Deltagande nationerRedigera

Totalt deltog 1 027 friidrottare från 92 länder vid de olympiska spelen 1968 i Mexico City.

KällorRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, tidigare version.

Externa länkarRedigera