Epsom Derby, officiellt kallat Investec Derby, eller endast The Derby, är ett galopplöp i England för 3-åriga hingstar och ston. Valacker får ej delta i loppet. Löpet rids på Epsom Downs Racecourse i Surrey över distansen 2 420 meter. Det är ett Grupp 1-lopp, det vill säga ett lopp av högsta internationella klass. Epsom Derby avgörs vanligtvis första lördagen i juni varje år.[1]

Epsom Derby
Grupp 1-lopp
Jean Louis Théodore Géricault 001.jpg
SportGaloppsport
LandEngland England
BanaEpsom Downs Racecourse, Surrey, England
År1780
Tidpunktförsta lördagen i juni
Loppinformation
Kvalifikation3-åriga (ej valacker)
Distans2 420 m
UnderlagGräs
GruppGrupp 1
Förstapris283 550 GBP
Prissumma491 850 GBP
Arrangörer och sponsorer
SponsorerInvestec
Externa länkar
Officiell webbplats
Hästsportsportalen
Isinglass segrar i loppet, 1893.

Under krigsåren 1915–18 och 1940–45 reds löpet på Newmarket Racecourse.

RekordRedigera

Jockey med flest segrar (9 st)
  • Lester PiggottNever Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977), Teenoso (1983)
Tränare med flest segrar (8 st)
  • Aidan O'BrienGalileo (2001), High Chaparral (2002), Camelot (2012), Ruler of the World (2013), Australia (2014), Wings of Eagles (2017), Anthony Van Dyck (2019), Serpentine (2020)

Övriga rekordRedigera

  • Snabbaste segertid (på Epsom) – 2m 31.33s, Workforce (2010)
  • Största segermarginal – 10 lengths, Shergar (1981)
  • Högsta vinnarodds – Jeddah (1898), Signorinetta (1908), Aboyeur (1913), 100/1
  • Lägsta vinnarodds – Ladas (1894), 2/9
  • Flest antal deltagare – 34 (1862)
  • Minst antal deltagare – 4 (1794)

SegrareRedigera

År Häst Jockey Tränare Marginal[a] Tid
2020 Serpentine Emmet McNamara Aidan O'Brien 2:34.43
2019 Anthony Van Dyck Seamie Heffernan Aidan O'Brien ½ 2:33.38
2018 Masar William Buick Charlie Appleby 2:34.93
2017 Wings of Eagles Padraig Beggy Aidan O'Brien ¾ 2:33.02
2016 Harzand Pat Smullen Dermot Weld 2:40.09
2015 Golden Horn Frankie Dettori John Gosden 2:32.32
2014 Australia Joseph O'Brien Aidan O'Brien 2:33.63
2013 Ruler of the World Ryan Moore Aidan O'Brien 2:39.06
2012 Camelot Joseph O'Brien Aidan O'Brien 5 2:33.90
2011 Pour Moi Mickael Barzalona André Fabre hd 2:34.54
2010 Workforce Ryan Moore Sir Michael Stoute 7 2:31.33
2009 Sea the Stars Michael Kinane John Oxx 2:36.74
2008 New Approach Kevin Manning Jim Bolger ½ 2:36.50
2007 Authorized Frankie Dettori Peter Chapple-Hyam 5 2:34.77
2006 Sir Percy Martin Dwyer Marcus Tregoning shd 2:35.23
2005 Motivator Johnny Murtagh Michael Bell 5 2:35.69
2004 North Light Kieren Fallon Sir Michael Stoute 2:33.72
2003 Kris Kin Kieren Fallon Sir Michael Stoute 1 2:33.35
2002 High Chaparral Johnny Murtagh Aidan O'Brien 2 2:39.45
2001 Galileo Michael Kinane Aidan O'Brien 2:33.27
2000 Sinndar Johnny Murtagh John Oxx 1 2:36.75
1999 Oath Kieren Fallon Henry Cecil 2:37.43
1998 High-Rise Olivier Peslier Luca Cumani hd 2:33.88
1997 Benny the Dip Willie Ryan John Gosden shd 2:35.77
1996 Shaamit Michael Hills William Haggas 2:35.05
1995 Lammtarra Walter Swinburn Saeed bin Suroor 1 2:32.31
1994 Erhaab Willie Carson John Dunlop 2:34.16
1993 Commander in Chief Michael Kinane Henry Cecil 2:34.51
1992 Dr Devious John Reid Peter Chapple-Hyam 2 2:36.19
1991 Generous Alan Munro Paul Cole 5 2:34.00
1990 Quest for Fame Pat Eddery Roger Charlton 3 2:37.26
1989 Nashwan Willie Carson Dick Hern 5 2:34.90
1988 Kahyasi Ray Cochrane Luca Cumani 2:33.84
1987 Reference Point Steve Cauthen Henry Cecil 2:33.90
1986 Shahrastani Walter Swinburn Michael Stoute ½ 2:37.13
1985 Slip Anchor Steve Cauthen Henry Cecil 7 2:36.23
1984 Secreto Christy Roche David O'Brien shd 2:39.12
1983 Teenoso Lester Piggott Geoff Wragg 3 2:49.07
1982 Golden Fleece Pat Eddery Vincent O'Brien 3 2:34.27
1981 Shergar Walter Swinburn Michael Stoute 10 2:44.21
1980 Henbit Willie Carson Dick Hern ½ 2:34.77
1979 Troy Willie Carson Dick Hern 7 2:36.59
1978 Shirley Heights Greville Starkey John Dunlop hd 2:35.30
1977 The Minstrel Lester Piggott Vincent O'Brien nk 2:36.44
1976 Empery Lester Piggott Maurice Zilber 3 2:35.69
1975 Grundy Pat Eddery Peter Walwyn 3 2:35.35
1974 Snow Knight Brian Taylor Peter Nelson 2 2:35.04
1973 Morston Edward Hide Arthur Budgett ½ 2:35.92
1972 Roberto Lester Piggott Vincent O'Brien shd 2:36.09
1971 Mill Reef Geoff Lewis Ian Balding 2 2:37.14
1970 Nijinsky Lester Piggott Vincent O'Brien 2:34.68
1969 Blakeney Ernie Johnson Arthur Budgett 1 2:40.30
1968 Sir Ivor Lester Piggott Vincent O'Brien 2:38.73
1967 Royal Palace George Moore Noel Murless 2:38.36
1966 Charlottown Scobie Breasley Gordon Smyth nk 2:37.63
1965 Sea Bird Pat Glennon Etienne Pollet 2 2:38.41
1964 Santa Claus Scobie Breasley Mick Rogers 1 2:41.98
1963 Relko Yves Saint-Martin François Mathet 6 2:39.4
1962 Larkspur Neville Sellwood Vincent O'Brien 2 2:37.6
1961 Psidium Roger Poincelet Harry Wragg 2 2:36.4
1960 St. Paddy Lester Piggott Noel Murless 3 2:35.8
1959 Parthia Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort 2:36.0
1958 Hard Ridden Charles Smirke Mick Rogers 5 2:41.2
1957 Crepello Lester Piggott Noel Murless 2:35.4
1956 Lavandin Rae Johnstone Alec Head nk 2:36.4
1955 Phil Drake Freddie Palmer François Mathet 2 2:39.8
1954 Never Say Die Lester Piggott Joseph Lawson 2 2:35.8
1953 Pinza Sir Gordon Richards Norman Bertie 4 2:35.6
1952 Tulyar Charles Smirke Marcus Marsh ¾ 2:36.4
1951 Arctic Prince Chuck Spares Willie Stephenson 6 2:39.4
1950 Galcador Rae Johnstone Charles Semblat hd 2:36.8
1949 Nimbus Charlie Elliott George Colling hd 2:42
1948 My Love Rae Johnstone Richard Carver 2:40
1947 Pearl Diver Georges Bridgland Percy Carter 4 2:38.4
1946 Airborne Tommy Lowrey Dick Perryman 1 2:44.6
1945 Dante Billy Nevett Matthew Peacock 2 2:26.6
1944 Ocean Swell Billy Nevett Jack Jarvis nk 2:31
1943 Straight Deal Tommy Carey Walter Nightingall hd 2:30.4
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl nk 2:29.6
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling 2:32
1940 Pont l'Eveque Sam Wragg Fred Darling 3 2:30.8
1939 Blue Peter Eph Smith Jack Jarvis 4 2:36.8
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling 4 2:39.2
1937 Mid-day Sun Michael Beary Fred Butters 2:37.6
1936 Mahmoud Charles Smirke Frank Butters 3 2:33.8
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters 2 2:36
1934 Windsor Lad Charles Smirke Marcus Marsh 1 2:34
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 4 2:34
1932 April the Fifth Fred Lane Tom Walls ¾ 2:43.2
1931 Cameronian Freddie Fox Fred Darling ¾ 2:36.6
1930 Blenheim Harry Wragg Dick Dawson 1 2:38.2
1929 Trigo Joe Marshall Dick Dawson 2:36.4
1928 Felstead Harry Wragg Ossie Bell 2:34.8
1927 Call Boy Charlie Elliott John E. Watts 2 2:34.4
1926 Coronach Joe Childs Fred Darling 5 2:47.8
1925 Manna Steve Donoghue Fred Darling 8 2:40.6
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 6 2:46
1923 Papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis 1 2:38
1922 Captain Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 4 2:34.6
1921 Humorist Steve Donoghue Charles Morton nk 2:36.2
1920 Spion Kop Frank O'Neill Peter Gilpin 2 2:34.8
1919 Grand Parade Fred Templeman Frank Barling ½ 2:35.8
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. 2:33.2
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. 4 2:40.6
1916 Fifinella Joe Childs Dick Dawson nk 2:36.6
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck 2 2:32.6
1914 Durbar Matt McGee Tom Murphy 3 2:38.4
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis nk 2:37.6
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh 4 2:38.8
1911 Sunstar George Stern Charles Morton 2 2:36.8
1910 Lemberg Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. nk 2:35.2
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh shd 2:42.7
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli 2 2:39.8
1907 Orby John Reiff Fred McCabe 2 2:44
1906 Spearmint Danny Maher Peter Gilpin 2:36.8
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck ¾ 2:39.6
1904 St. Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe 3 2:45.4
1903 Rock Sand Danny Maher George Blackwell 2 2:42.8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam Darling 3 2:42.2
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins ¾ 2:40.8
1900 Diamond Jubilee Herbert Jones Richard Marsh ½ 2:42
1899 Flying Fox Morny Cannon John Porter 2 2:42
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh ¾ 2:47
1897 Galtee More Charles Wood Sam Darling 2 2:44
1896 Persimmon John Watts Richard Marsh nk 2:42
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson ¾ 2:43
1894 Ladas John Watts Mathew Dawson 2:45
1893 Isinglass Tommy Loates James Jewitt 2:43
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow ¾ 2:44
1891 Common George Barrett John Porter 2 2:56
1890 Sainfoin John Watts John Porter ¾ 2:49
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 2:44
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 2 2:43
1887 Merry Hampton John Watts Martin Gurry 4 2:43
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 2:45.6
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson hd 2:44
1884 Harvester Sam Loates James Jewitt dh 2:46
St. Gatien Charles Wood Robert Sherwood
1883 St. Blaise Charles Wood John Porter hd 2:48
1882 Shotover Tom Cannon, Sr. John Porter ¾ 2:45
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus nk 2:50
1880 Bend Or Fred Archer Robert Peck hd 2:46
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe ¾ 3:02
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. 2:56
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson ½ 2:50
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe 5 2:44
1875 Galopin Jack Morris John Dawson 1 2:48
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader 2 2:46
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert hd 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe 2:50
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 4 2:45
1869 Pretender John Osborne Jr. Tom Dawson shd 2:52
1868 Blue Gown John Wells John Porter ½ 2:43
1867 Hermit John Daley G. Bloss nk 2:42
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover hd 2:50
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. 2 2:46
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson 2 2:43
1863 Macaroni Tom Chaloner James Godding hd 2:50
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith nk 2:45
1861 Kettledrum Ralph Bullock G. Oates 1 2:45
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson 2:55
1859 Musjid John Wells George Manning ½ 2:59
1858 Beadsman John Wells George Manning 1 2:54
1857 Blink Bonny Jack Charlton William I'Anson nk 2:45
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson 1 3:04
1855 Wild Dayrell Robert Sherwood John Rickaby 1 2:54
1854 Andover Alfred Day John Day 1 2:52
1853 West Australian Frank Butler John Scott nk 2:55
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott ½ 3:02
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. 2 2:51
1850 Voltigeur Job Marson Robert Hill 1 2:50
1849 The Flying Dutchman Charles Marlow John Fobert snk 3:00
1848 Surplice Sim Templeman John Kent, Jr. nk 2:48
1847 Cossack Sim Templeman John Day 1 2:52
1846 Pyrrhus The First Sam Day John Day nk 2:55
1845 The Merry Monarch Foster Bell John Forth 1
1844 Orlando Nat Flatman W. Cooper
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott 2
1842 Attila Bill Scott John Scott 2
1841 Coronation Patrick Conolly Ben Painter 3
1840 Little Wonder William Macdonald John Forth 1
1839 Bloomsbury Sim Templeman William Ridsdale 1
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood
1837 Phosphorus George Edwards John Doe nk
1836 Bay Middleton Jem Robinson James Edwards 2
1835 Mündig Bill Scott John Scott nk
1834 Plenipotentiary Patrick Conolly George Payne 2
1833 Dangerous Jem Chapple Isaac Sadler 1
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb 2
1831 Spaniel Will Wheatley J. Rogers
1830 Priam Sam Day William Chifney 2
1829 Frederick John Forth John Forth hd
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce dh
1827 Mameluke Jem Robinson James Edwards
1826 Lap-dog George Dockeray R. Stephenson
1825 Middleton Jem Robinson James Edwards
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson 1
1822 Moses Tom Goodisson William Butler hd
1821 Gustavus Sam Day Crouch ½
1820 Sailor Sam Chifney, Jr. William Chifney 2
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince nk
1818 Sam Sam Chifney, Jr. William Chifney ¾
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson
1816 Prince Leopold Will Wheatley William Butler ½
1815 Whisker Tom Goodisson Robert Robson shd
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce
1813 Smolensko Tom Goodisson Crouch 1
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce hd
1811 Phantom Frank Buckle James Edwards hd
1810 Whalebone Bill Clift Robert Robson
1809 Pope Tom Goodisson Robert Robson nk
1808 Pan Frank Collinson John Lonsdale
1807 Election John Arnull Dixon Boyce
1806 Paris John Shepherd Richard Prince
1805 Cardinal Beaufort Dennis Fitzpatrick Dixon Boyce
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale
1803 Ditto Bill Clift John Lonsdale
1802 Tyrant Frank Buckle Robert Robson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost
1800 Champion Bill Clift Tom Perren
1799 Archduke John Arnull Richard Prince
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale
1797 Colt by Fidget John Singleton, Jr. Matt Stephenson
1796 Didelot John Arnull Richard Prince
1795 Spread Eagle Anthony Wheatley Richard Prince
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt
1793 Waxy Bill Clift Robert Robson
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt
1791 Eager Matt Stephenson Matt Stephenson
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt
1789 Skyscraper Sam Chifney Matt Stephenson
1788 Sir Thomas William South Frank Neale
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders
1786 Noble J. White Frank Neale
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt
1784 Serjeant John Arnull
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale
1782 Assassin Sam Arnull Frank Neale
1781 Young Eclipse Charles Hindley
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale

a  Segermarginal visas i längder eller kortare (dh = dött lopp; shd = halv huvud; hd = huvud; snk = halv hals; nk = hals).

ReferenserRedigera

  1. ^ Morris, Tony; Randall, John (1999). A Century of Champions. Portway Press. ISBN 1-90157015-0