Öppna huvudmenyn

Division II i fotboll 1933/1934, som var upplagan av Division II i fotboll säsongen 1933/1934, bestod av fyra serier innehållande tio lag. Gruppvinnarna i varje serie gick till kvalspel till Allsvenskan.

Division II i fotboll
Säsong1933/1934
VinnareIK Brage
IK Sleipner
Fässbergs IF
Landskrona BoIS
UppflyttadeIK Sleipner
Landskrona BoIS
NedflyttadeIFK Örebro
Brynäs IF
Motala AIF
Reymersholms IK
Surte IS
Krokslätts FF
BK Drott
Lessebo GIF
1932/33

SerierRedigera

Kval till Allsvenskan 1934/1935.
Nedflyttning till Division III

NorraRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 IK Brage 18 14 2 2 77 28 +49 30
2 Örebro SK (U) 18 9 5 4 41 23 +18 23
3 Surahammars IF 18 10 3 5 34 22 +12 23
4 IFK Kumla 18 8 3 7 35 37 −2 19
5 IFK Grängesberg 18 8 2 8 44 36 +8 18
6 Ljusne AIK (U) 18 8 2 8 31 37 −6 18
7 Hallstahammars SK 18 7 3 8 21 29 −8 17
8 IFK Västerås 18 7 1 10 23 32 −9 15
9 IFK Örebro (U) 18 6 2 10 34 44 −10 14
10 Brynäs IF 18 1 1 16 15 67 −52 3

IK Brage gick vidare till kvalspel till Allsvenskan och IFK Örebro och Brynäs IF flyttades ner till division III. Från division III kom Bollnäs GIF och IF Rune.

ÖstraRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 IK Sleipner (N) 18 16 0 2 74 24 +50 32
2 Djurgårdens IF 18 12 3 3 42 23 +19 27
3 Hammarby IF 18 11 1 6 49 32 +17 23
4 IFK Norrköping 18 8 2 8 55 40 +15 18
5 Sundbybergs IK (U) 18 6 6 6 25 30 −5 18
6 Mjölby AIF 18 7 4 7 34 48 −14 18
7 BK Derby 18 6 2 10 26 48 −22 14
8 Åtvidabergs FF 18 4 3 11 32 49 −17 11
9 Motala AIF 18 4 2 12 29 57 −28 10
10 Reymersholms IK 18 3 3 12 33 48 −15 9

IK Sleipner gick vidare till kvalspel till Allsvenskan och Motala AIF och Reymersholms IK flyttades ner till division III. De ersattes av Årsta SK och Västerviks AIS från division III.

VästraRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Fässbergs IF 18 10 4 4 40 22 +18 24
2 IFK Uddevalla 18 10 4 4 44 27 +17 24
3 Gårda BK (U) 18 10 4 4 47 31 +16 24
4 Karlskoga IF 18 7 4 7 37 35 +2 18
5 Jonsereds IF 18 8 2 8 42 42 0 18
6 Billingsfors IK 18 6 4 8 35 38 −3 16
7 Slottsbrons IF 18 6 4 8 31 37 −6 16
8 Husqvarna IF (U) 18 6 2 10 28 35 −7 14
9 Surte IS 18 6 2 10 35 45 −10 14
10 Krokslätts FF 18 6 0 12 31 58 −27 12

Fässbergs IF gick vidare till kvalspel till Allsvenskan och Surte IS och Krokslätts FF flyttades ner till division III. De ersattes av Landala IF och Degerfors IF från division III.

SödraRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Landskrona BoIS (N) 18 15 0 3 65 30 +35 30
2 IFK Hälsingborg (U) 18 13 1 4 47 22 +25 27
3 IFK Malmö 18 12 1 5 59 38 +21 25
4 Lunds BK 18 10 0 8 46 56 −10 20
5 Malmö BI 18 8 3 7 46 31 +15 19
6 Stattena IF 18 8 0 10 37 43 −6 16
7 Kalmar FF 18 6 3 9 31 31 0 15
8 Höganäs BK 18 6 2 10 40 46 −6 14
9 BK Drott 18 3 2 13 26 60 −34 8
10 Lessebo GIF (U) 18 2 2 14 26 66 −40 6

Landskrona BoIS gick vidare till kvalspel till Allsvenskan och BK Drott och Lessebo GIF flyttades ner till division III. De ersattes av IS Halmia och Malmö FF från Allsvenskan och från division III kom Ängelholms IF och IFK Värnamo.

KvalspelRedigera

Kval till AllsvenskanRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
IK Brage 5–6 IK Sleipner 3–3 2–3
Landskrona BoIS 5–1 Fässbergs IF 3–1 2–0

IK Sleipner och Landskrona BoIS till Allsvenskan medan IK Brage och Fässbergs IF kvar i Division II.

KällorRedigera

ReferenserRedigera