Öppna huvudmenyn

Critérium des 3 ans är ett årligt travlopp för 3-åriga franskfödda varmblod som körs på Vincennesbanan i Paris i Frankrike i december. Det är den franska motsvarigheten till Svenskt Trav-Kriterium. Det är ett Grupp 1-lopp, det vill säga ett lopp av högsta internationella klass. Loppet körs över distansen 2700 meter och förstapris är 108 000 euro.[1]

Critérium des 3 ans
Grupp 1-lopp
SportTravsport
LandFrankrike Frankrike
TravbanaVincennesbanan, Vincennes, Paris
Tidpunktdecember
Geografisk omfattningFrankrike
Loppinformation
Distans2 700 m
GruppGrupp 1
Förstapris108 000 euro
Historia
Regerande mästareFace Time Bourbon (2018)
Travportalen

VinnareRedigera

År Häst Efter Kusk Tränare Ägare Tvåa Trea Fyra Femma Tid
2018 Face Time Bourbon Ready Cash Björn Goop Sébastien Guarato Scuderia Bivans Srl Favorite Fligny Fanina des Racques Fakir du Lorault Fighter Smart 1.14,4
2017 Erminig d'Oliverie Scipion du Goutier Franck Nivard Franck Leblanc Écurie de l'Oliverie Écu Pierji Élite du Ruel Enino du Pommereux Élégantissime 1.14,4
2016 Diego du Guélier Kepler Mathieu Mottier Dominique Mottier Écurie Mottier Django Riff Dawana Draft Life Dijon 1.14,1
2015 Charly du Noyer Ready Cash Yoann Lebourgeois Philippe Allaire Olivier Thomas Cobra Bleu Combattante Caïd Griff Cavalleria 1.13,6
2014 Bold Eagle Ready Cash Franck Nivard Sébastien Guarato Pierre Pilarski Brillantissime Billie de Montfort Bolide de Guéron Black d'Avril 1.13,6
2013 Aladin d'Écajeul Quaker Jet Éric Raffin Sébastien Guarato Philippe Dewulf Ausone du Kastel Alésia d'Atout Alberic Artiste de Joudes 1.14,0
2012 Vanika du Ruel Jardy Franck Anne Franck Anne A. Bazin Vaux le Vicomte Victoire Village Mystic Visite Royale 1.14,4
2011 Unique Quick Prince d'Espace Franck Leblanc Franck Leblanc Écurie Quick Star Un Amour d'Haufor Une Lady en Or Upper Class Uraki des Sarts 1.14,1
2010 Timoko Imoko Richard Westerink Richard Westerink Richard Westerink The Lovely Gwen Terre d'Any The Best Madrik Torino d'Auvillier 1.12,6
2009 Sun Ceravin Mon Premier Céhère Franck Nivard Vincent Renault Cécile Bachelet Saxo de Vandel Sévérino Sage de Bresles So Lovely Girl 1.13,4
2008 Ready Cash Indy de Vive Bernard Piton Philippe Allaire Philippe Allaire Rolling d'Héripré Royal Crown Return Money Rapide du Bois 1.15,0
2007 Quaro Kiwi Jean-Michel Bazire Fabrice Souloy Manuel Garcia Qualita Bourbon Qualmio de Vandel Quel Amour Dudel Quiléa Jiel 1.13,6
2006 Pearl Queen Carpe Diem Thierry Duvaldestin Thierry Duvaldestin Thierry Duvaldestin Popinée de Timbia Prince d'Espace Priscilla Blue Pad d'Urzy 1.15,0
2005 Orlando Vici Quadrophénio Jean-Michel Bazire Fabrice Souloy Richard Bessis Olivia Jet Offshore Dream Olimède Orsy Dream 1.15,1
2004 Nikita du Rib Hulk des Champs Jean-Loïc-C. Dersoir Joël Hallais Écurie Rib New Aldo Naïf Phi Nice Dream Norman Jet 1.15,3
2003 Memphis du Rib Elvis de Rossignol Jean-Loïc-Claude Dersoir Joël Hallais Écurie Rib Millenium Wood Mahana Mirage du Goutier Marion du Fanil 1.16,2
2002 Lazio du Bourg Tadzio de la Motte Joël Van Eeckhaute Joël Van Eeckhaute Janny Adam L'As de Boussières Lucky d'Hilly Léda d'Occagnes Look de Star 1.15,5
2001 Kesaco Phedo Caballio In Blue Joseph Verbeeck Philippe Allaire Daniel Wildenstein Kaisy Dream Keed Tivoli Kidacra Kelle Île 1.16,2
2000 Jain de Béval Coktail Jet Dominik Locqueneux Pierre-Désiré Allaire Écurie des Charmes Jolmeto Jorade du Fruitier Jardy Jasmin de Flore 1.15,3
1999 Install Buvetier d'Aunou Fabrice Souloy Fabrice Souloy Écurie Le Trémont In Love With You Insert Gédé Island Dream Iatka Bocain 1.15,9
1998 Himo Josselyn Cézio Josselyn Jean-Michel Bazire L. Goncalves-Fernandes Écurie Yvan Bernard Hello Jo Hockey Boy du Clos Hermès d'Aufor Hindie 1.16,0
1997 Gavroche Perrine Ténor de Baune Jean-Baptiste Bossuet Jean-Baptiste Bossuet Écurie Merett C.V. Gentille de Brévol Ganymède Guyane Gala de Varenne 1.15,6
1996 Fleuron Perrine Ténor de Baune Jean-Baptiste Bossuet Jean-Baptiste Bossuet Écurie Ténor Florilège Fripon Rose Floda Josselyn Forkaholic Vinoir 1.16,2
1995 Escartefigue Steed James Alain Laurent Alain Laurent Richard Bessis Extreme Dream Elision Écho du Tonnerre Eylau Square 1.16,3
1994 Destin de Busset Opus Dei Ulf Nordin Ulf Nordin M. Bekhit Dahir de Prélong Défi d'Aunou Dream d'Aunou Dream Speed 1.17,4
1993 Carpe Diem Workaholic Jean-Étienne Dubois Jean-Étienne Dubois Charley Ouzzan Charaky Cézio Josselyn Corot Carus d'Occagnes 1.17,3
1992 Buvetier d'Aunou Royal Prestige Jean-Pierre Dubois Jean-Pierre Dubois Jean-Pierre Dubois Bragi Bahama Bella Kadesh Brunswick 1.17,9
1991 Atout du Closet Mon Quiton Jean-Marie Monclin Léopold Verroken Richard Bessis Aiglon d'Eau Ancenit And Arifant Axe des Sarts 1.18,5
1990 Vasquez Muscle Jean-Pierre Dubois Jean-Pierre Dubois Jean-Pierre Dubois Vip Tilly Victoire Classique Virstly Gédé Vizir de Retz 1.18,8
1989 Ultra Ducal Buffet II Paul Viel Paul Viel Paul Viel Unshine Ultra Prior Ugh Une de Rio 1.19,4
1988 Tabac Blond Kidy Bernard Bédeloup Bernard Bédeloup L. Menassé Tadzio de la Motte Théo del Amor Triomphe de Rozoy Turquetil 1.18,4
1987 Speaker Harmol Joël Hallais Joël Hallais Alfred Lefèvre Sin d'Algot Satan des Acres Siamois de Ryd Spartaco 1.18,9
1986 Rainbow Runner Fakir du Vivier Jean-Pierre Dubois Jean-Pierre Dubois P. Schmidt Ruanito d'Arc Renoso Radiant du Val Rhum de Busset 1.19,3
1985 Quito de Talonay Florestan Jean-René Gougeon J. de Bellaigue J. de Bellaigue Querdowa Quiradol d'Hilly Quarisso Quouky Williams 1.18,3
1984 Passionnant Florestan Michel Roussel Michel Roussel A. Boutboul Pontcaral Petit Manou Pélican du Pont Petit Sam 1.18,8
1983 Orco Carlo d'Orsay Gérard Mascle Domingo Perea Domingo Perea Ourasi Option Onynga Oligo 1.19,9
1982 Noble Atout Ura Jan Kruithof Jan Kruithof J. Van Exter Neuilly Nuit Dazeray Nanda Narvik de la Haie 1.20,3
1981 Moktar Chambon P Paul Viel Paul Viel Albert Viel Mon Tourbillon Moscantido Major de Brion Ma Belle Gitane 1.20,3
1980 Larabello Sabi Pas Philippe Allaire Philippe Allaire Pierre-Désiré Allaire Lançon L'Alezan Lézin du Parnasse Lolipop 1.20,5
1979 Kapulco Ruy Blas IV Jean Lesne Jean-Marie Lesne Jean-Marie Lesne Kivien Kerridou Khali de Vrie Kaolino 1.20,9
1978 Jorky Kerjacques Léopold Verroken Léopold Verroken Bernard Billard Jean Jaquelle Jalinotte Joujou Tourterelle 1.20,2
1977 Ivory Queen Ura François Brohier François Brohier G.-E. Moreau Italia du Pont Idéal du Gazeau 1.22,7
1976 Hadol du Vivier Mitsouko Jean-René Gougeon Henri Levesque Henri Levesque Horse Born Harmol 1.21,7
1975 Gamelia Kerjacques Pierre-Léopold Marie D. de Bellaigue Vicomte de Bellaigue Garinella Girl Blanche 1.21,3
1974 Fakir du Vivier Sabi Pas Michel-Marcel Gougeon Pierre-Désiré Allaire Pierre-Désiré Allaire Fort d'Orange Floride 1.22,3
1973 Ebbon Mick Ann Jan Kruithof Jan Kruithof J.-J. Berthomier Espoir de Sée Écu de Retz 1.20,5
1972 Dame de Carreau Fandango F. Ballière J. Ballière J. Ballière Don Juan Royal Doublet 1.19,7
1971 Clissa Quioco Michel-Marcel Gougeon D. de Bellaigue Vicomte de Bellaigue Cotentin Comte d'Orange 1.19,6
1970 Bill D Kerjacques André-Louis Dreux André-Louis Dreux A. Dreux Belle Doris Ballon Rouge 1.20,5
1969 Aigle Noir Mario Pierre Giffard Pierre Giffard R. Gayet Allo Mannetôt Alexis III 1.18,6
1968 Vaccarès II Horus L Jean-René Gougeon Henri Levesque Henri Levesque Vat Verdict 1.19,5
1967 Une de Mai Kerjacques Jean-René Gougeon Jean-René Gougeon Pierre de Montesson Upsal du Pont Uros H 1.20,7
1966 Toscan Kerjacques Michel-Marcel Gougeon Jean-René Gougeon Pierre de Montesson Tabriz Tahitienne J 1.20,4

ReferenserRedigera

NoterRedigera

  1. ^ "Critérium des 3 ans". World Class Trotting. Läst 25 januari 2018.

Externa länkarRedigera