Copa Libertadores 2014

55:e säsongen av Copa Libertadores

Copa Libertadores 2014 är 2014 års säsong av fotbollscupen Copa Libertadores och spelas från 28 januari till 13 augusti 2014. I turneringen deltar lag från de tio medlemsländerna av CONMEBOL samt tre lag från Mexiko. Länderna från CONMEBOL har generellt fått tre platser vardera tilldelade sig, förutom Argentina och Brasilien som fått fem platser. Dessutom blev de regerande mästarna direkt kvalificerade, i det här fallet Corinthians från Brasilien. Totalt deltog 38 lag i turneringen. Det bäst placerade icke-mexikanska laget får sedan deltaga i VM i fotboll för klubblag 2014.

Copa Libertadores 2014
Evenemangsfakta
Datum28 januari13 augusti, 2014
ArrangörCONMEBOL
SpelformGruppspel och utslagsspel
Deltagare
Antal lag38 lag från 11 nationer
Statistik
Matcher138
Mål325 (2,4 per match)
Publik3 029 439 (21 952 per match)
Flest målParaguay Julio dos Santos
Uruguay Nicolás Olivera (5 mål)
0
Simple gold cup.svg MästareArgentina San Lorenzo (1:a titeln)
Simple silver cup.svg FinalistParaguay Nacional
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2013 2015

San Lorenzo de Almagro från Argentina blev mästare efter att ha besegrat Club Nacional från Paraguay i finalen. Detta var lagets första vinst i Copa Libertadores.

Totalt spelades det 138 matcher, med 325 gjorda mål. Meste målskytt, med fem gjorda mål, blev Julio dos Santos från Paraguay spelandes för Cerro Porteño (Paraguay), samt Nicolás Olivera från Uruguay spelandes för Defensor Sporting (Uruguay).

Deltagande lagRedigera

Land Lag (Platsnummer) Kvalifikationsmetod
  Argentina
5 platser
Vélez Sarsfield (Argentina 1) Supermästare av Primera División 2012/2013
Newell's Old Boys (Argentina 2) Vinnare av Final 2013
San Lorenzo (Argentina 3) Vinnare av Inicial 2013
Arsenal (Argentina 4) Vinnare av Copa Argentina 2012/2013
Lanús (Argentina 5) Vinnare av Copa Sudamericana 2013
  Bolivia
3 platser
Bolívar (Bolivia 1) Vinnare av Clausura 2013
The Strongest (Bolivia 2) Vinnare av Apertura 2013
Oriente Petrolero (Bolivia 3) Tvåa i Clausura 2013
  Brasilien
5+1 platser
Atlético Mineiro (Brasilien 1) Vinnare av Copa Libertadores 2013
Cruzeiro (Brasilien 2) Vinnare av Série A 2013
Flamengo (Brasilien 3) Vinnare av Copa do Brasil 2013
Grêmio (Brasilien 4) Tvåa i Série A 2013
Atlético Paranaense (Brasilien 5) Trea i Série A 2013
Botafogo (Brasilien 6) Fyra i Série A 2013
  Chile
3 platser
Unión Española (Chile 1) Vinnare av Transición 2013
O'Higgins (Chile 2) Vinnare av Apertura 2013
Universidad de Chile (Chile 3) Vinnare av Liguilla Pre-Libertadores 2013
  Colombia
3 platser
Atlético Nacional (Colombia 1) Vinnare av Apertura 2013 och Finalización 2013
Deportivo Cali (Colombia 2) Bäst placerade ej redan kvalificerade lag i den sammanlagda tabellen
Santa Fe (Colombia 3) Näst bäst placerade ej redan kvalificerade lag i den sammanlagda tabellen
  Ecuador
3 platser
Emelec (Ecuador 1) Vinnare av Serie A 2013
Independiente (Ecuador 2) Tvåa i Serie A 2013
Deportivo Quito (Ecuador 3) Trea i Serie A 2013
  Paraguay
3 platser
Cerro Porteño (Paraguay 1) Bäst placerade mästare i den sammanlagda tabellen av Primera División 2013
Nacional (Paraguay 2) Näst bäst placerade mästare i den sammanlagda tabellen av Primera División 2013
Guaraní (Paraguay 3) Bäst placerade icke-mästare i den sammanlagda tabellen av Primera División 2013
  Peru
3 platser
Universitario (Peru 1) Vinnare av Torneo Descentralizado
Real Garcilaso (Peru 2) Tvåa i Torneo Descentralizado
Sporting Cristal (Peru 3) Bäst placerade icke-kvalificerade lag i den sammanlagda tabellen
  Uruguay
3 platser
Peñarol (Uruguay 1) Vinnare av Primera División 2012/2013
Defensor Sporting (Uruguay 2) Tvåa i Primera División 2012/2013
Nacional (Uruguay 3) Trea i Primera División 2012/2013
  Venezuela
3 platser
Zamora (Venezuela 1) Vinnare av Primera División de Venezuela 2012/2013
Deportivo Anzoátegui (Venezuela 2) Tvåa i Primera División de Venezuela 2012/2013
Deportivo Anzoátegui (Venezuela 3) Bästa icke-kvalificerade lag i den sammanlagda tabellen
  Mexiko
(CONCACAF)
3 inbjudna
Santos Laguna (Mexiko 1) Bäst placerade valbara laget i Apertura 2013
León (Mexiko 2) Näst bäst placerade valbara laget i Apertura 2013
Monarcas Morelia (Mexiko 3) Tredje bäst placerade valbara laget i Apertura 2013

Första omgångenRedigera

I den första omgången går alla sämst rankade lag i varje land in, ett från varje land förutom Brasilien där de två sämst rankade går in i den första omgången. Detta innebär tolv lag och sex dubbelmöten.

 v  r Första omgången – 12 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Sporting Cristal   3–3
(4–5 str.)
  Atlético Paranaense 2–1 1–2
Deportivo Quito   1–4   Botafogo 1–0 0–4
Universidad de Chile   4–2   Guaraní 1–0 3–2
Caracas   0–3   Lanús 0–2 0–1
Monarcas Morelia   00002–2 (BM)   Santa Fe 2–1 0–1
Oriente Petrolero   1–2   Nacional 1–0 0–2

Andra omgångenRedigera

Grupp 1Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Vélez Sarsfield 6 5 0 1 9 3 +6 15
2   The Strongest 6 3 1 2 8 7 +1 10
3   Atlético Paranaense 6 3 0 3 7 7 0 9
4   Universitario 6 0 1 5 3 10 −7 1
  Hemma \ Borta          
Atlético Paranaense   1–0 3–0 1–3
The Strongest   2−1 1–0 2–0
Universitario   0–1 3–3 0–1
Vélez Sarsfield   2–0 2–0 1−0

Grupp 2Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Unión Española 6 2 3 1 10 9 +1 9
2   San Lorenzo 6 2 2 2 6 5 +1 8
3   Independiente del Valle 6 2 2 2 10 10 0 8
4   Botafogo 6 2 1 3 5 7 −2 7
  Hemma \ Borta          
Botafogo   1–0 2–0 0–1
Independiente del Valle   2–1 1–1 2–2
San Lorenzo   3−0 1–0 1–1
Unión Española   1–1 4–5 1–0

Grupp 3Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Cerro Porteño 6 3 1 2 10 9 +1 10
2   Lanús 6 2 2 2 6 5 +1 8
3   O'Higgins 6 1 4 1 5 5 0 7
4   Deportivo Cali 6 2 1 3 6 8 −2 7
  Hemma \ Borta          
Cerro Porteño   3−2 3–1 2–1
Deportivo Cali   1–0 2–1 1–1
Lanús   2–0 2–0 0–0
O'Higgins   2–2 1–0 0−0

Grupp 4Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Atlético Mineiro 6 3 3 0 8 5 +3 12
2   Nacional 6 2 2 2 8 10 −2 8
3   Zamora 6 2 1 3 6 6 0 7
4   Santa Fe 6 1 2 3 10 11 −1 5
  Hemma \ Borta          
Atlético Mineiro   1–1 2–1 1–0
Nacional   2–2 3−2 1–0
Santa Fe   1−0 3–1 2–2
Zamora   0–1 2–0 2–1

Grupp 5Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Defensor Sporting 6 3 2 1 11 5 +6 11
2   Cruzeiro 6 3 1 2 13 7 +6 10
3   Universidad de Chile 6 3 1 2 6 9 −3 10
4   Real Garcilaso 6 1 0 5 4 13 −9 3
  Hemma \ Borta          
Cruzeiro   2–2 3−0 5–1
Defensor Sporting   2–0 4–1 1−1
Real Garcilaso   2–1 0−2 1–2
Universidad de Chile   0−2 1–0 1–0

Grupp 6Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Grêmio 6 4 2 0 8 1 +7 14
2   Atlético Nacional 6 3 1 2 7 8 −1 10
3   Newell's Old Boys 6 2 2 2 10 7 +3 8
4   Nacional 6 0 1 5 4 13 −9 1
  Hemma \ Borta          
Atlético Nacional   0−2 2–2 1–0
Grêmio   3–0 1−0 0–0
Nacional   0–1 0–1 2–4
Newell's Old Boys   1−3 1–1 4–0

Grupp 7Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Bolívar 6 3 2 1 8 6 +2 11
2   León 6 3 1 2 10 7 +3 10
3   Flamengo 6 2 1 3 10 10 0 7
4   Emelec 6 2 0 4 7 12 −5 6
  Hemma \ Borta          
Bolívar   2−1 1–0 1–1
Emelec   2–1 1−2 2–1
Flamengo   2–2 3–1 2−3
León   0–1 3–0 2–1

Grupp 8Redigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Santos Laguna 6 4 1 1 11 5 +6 13
2   Arsenal 6 4 0 2 11 4 +7 12
3   Peñarol 6 1 2 3 5 10 −5 5
4   Deportivo Anzoátegui 6 0 3 3 4 12 −8 3
  Hemma \ Borta          
Arsenal   3–0 1–0 3−0
Deportivo Anzoátegui   1–3 1–1 1–1
Peñarol   2–1 1−1 0–2
Santos Laguna   1–0 3–0 4–1

SlutspelRedigera

Spelordningen till åttondelsfinalerna bestäms genom hur pass många poäng respektive lag lyckades få ihop under den andra omgången. De åtta gruppsegrarna placeras i en tabell, medan grupptvåorna placeras i en annan tabell. Gruppsegraren med flest poäng (Vélez Sarsfield) får spela mot det sämst placerade laget (Nacional) av de lag som hamnade på andraplacering i den andra omgången.

Nr Gruppsegrare S V O F GM IM MS P
1   Vélez Sarsfield 6 5 0 1 9 3 +6 15
2   Grêmio 6 4 2 0 8 1 +7 14
3   Santos Laguna 6 4 1 1 11 5 +6 13
4   Atlético Mineiro 6 3 3 0 8 5 +3 12
5   Defensor Sporting 6 3 2 1 11 5 +6 11
6   Bolívar 6 3 2 1 8 6 +2 11
7   Cerro Porteño 6 3 1 2 10 9 +1 10
8   Unión Española 6 2 3 1 10 9 +1 9

Nr Grupptvåor S V O F GM IM MS P
9   Arsenal 6 4 0 2 11 4 +7 12
10   Cruzeiro 6 3 1 2 13 7 +6 10
11   León 6 3 1 2 10 7 +3 10
12   The Strongest 6 3 1 2 8 7 +1 10
13   Atlético Nacional 6 3 1 2 7 8 −1 10
14   Lanús 6 2 2 2 6 5 +1 8
15   San Lorenzo 6 2 2 2 6 5 +1 8
16   Nacional 6 2 2 2 8 10 −2 8

SlutspelsträdRedigera

 
ÅttondelsfinalerKvartsfinalerSemifinaler
Final
 
                      
 
 
 
 
  Nacional123
 
 
 
  Vélez Sarsfield022
 
  Nacional101
 
 
 
  Arsenal000
 
  Arsenal011
 
 
 
  Unión Española000
 
  Nacional202
 
 
 
  Defensor Sporting011
 
  Atlético Nacional112
 
 
 
  Atlético Mineiro011
 
  Atlético Nacional000
 
 
 
  Defensor Sporting213
 
  The Strongest202 (2)
 
 
 
  Defensor Sporting (str.)022 (4)
 
  Nacional101
 
 
 
  San Lorenzo112
 
  San Lorenzo (str.)101 (4)
 
 
 
  Grêmio011 (2)
 
  San Lorenzo112
 
 
 
  Cruzeiro011
 
  Cruzeiro123
 
 
 
  Cerro Porteño101
 
  San Lorenzo505
 
 
 
  Bolívar011
 
  Lanús224
 
 
 
  Santos Laguna101
 
  Lanús101
 
 
 
  Bolívar112
 
  León213
 
 
  Bolívar (BM)213
 


ÅttondelsfinalerRedigera

 v  r Åttondelsfinaler – 16 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Nacional   3–2   Vélez Sarsfield 1–0 2–2
San Lorenzo   1–1
(4–2 str.)
  Grêmio 1–0 0–1
Lanús   4–1   Santos Laguna 2–1 2–0
Atlético Nacional   2–1   Atlético Mineiro 1–0 1–1
The Strongest   2–2
(2–4 str.)
  Defensor Sporting 2–0 0–2
Club León   00003–3 (BM)   Bolívar 2–2 1–1
Cruzeiro   3–1   Cerro Porteño 1–1 2–0
Arsenal   1–0   Unión Española 0–0 1–0

KvartsfinalerRedigera

 v  r Kvartsfinaler – 8 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Nacional   1–0   Arsenal 1–0 0–0
San Lorenzo   2–1   Cruzeiro 1–0 1–1
Lanús   1–2   Bolívar 1–1 0–1
Atlético Nacional   0–3   Defensor Sporting 0–2 0–1

SemifinalerRedigera

 v  r Semifinaler – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Nacional   2–1   Gais 2–0 0–1
San Lorenzo   5–1   Bolívar 5–0 0–1

FinalRedigera

 v  r Final – 2 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Nacional   1–2   San Lorenzo 1–1 0–1

Se ävenRedigera