Astellas Pharma

(Omdirigerad från Astellas)

Astellas Pharma (アステラス製薬株式会社 Asuterasu Seiyaku Kabushiki-gaisha) är ett japanskt läkemedelsföretag, som bildades 2005 genom en sammanslagning av Yamanouchi Pharmaceutical och Fujisawa Pharmaceutical. Det arbetar främst inom urologi, immunologi, transplantologi, dermatologi, kardiologi och infektionssjukdomar.

Astellas Pharma Inc.
Astellas_Pharma_Inc._Miyukigaoka_Research_Center.jpg
Tsukuba forskningscentrum
Astellas logo.svg
TypPublikt aktiebolag TSE
HuvudkontorJapan Tokyo
NyckelpersonerMasafumi Nogimori (VD) (gäller fortfarande?)
BranschLäkemedelsindustri
Antal anställda13,900
Historia
Grundat2005 (fusion)
Bildat avYamanouchi Pharmaceutical Co., Fujisawa Pharmaceutical Co.
Ekonomi
Omsättning972 586 miljoner Yen[när?]
Övrigt
WebbplatsAstellas webbsida

Astellas har sitt huvudkontor i Tokyo och har forskningscentra i Tsukuba och Osaka.

HistorikRedigera

Det Osaka-baserade Fujisawa Shoten Company grundades av Tomokichi Fujisawa 1894 och bytte namn till Fujisawa Pharmaceutical 1943. År 1923 grundade Kenji Yamauchi Yamanouchi Yakuhin Shokai Company i Osaka. 1942 flyttade Yamanouchi-kontoret till Tokyo. Båda företagen började expandera ungefär samma tid och öppnade kontor i USA och Europa i början av 1960-talet, respektive 1970-talet.

ProdukterRedigera

  • Prograf (takrolimus) - hindrar kroppen från att stöta bort ett transplanterat organ
  • Protopic (takrolimus salva) - eksem
  • Amevive (alefacept) - plackpsoriasis
  • Vesicare (solifenacin succinat) - överaktiv blåsa
  • Flomax (tamsulosin hydroklorid) - godartad prostataförstoring
  • Vaprisol (conivaptan) - hyponatremi
  • AmBisome (amfotericin B) - mot svampinfektion
  • Mycamine (micafungin) - mot svampinfektion
  • Vibativ (telavancin) - antibiotika

Köp av Ganymed PharmaceuticalsRedigera

Astellas Pharma köpte 2016 det tyska läkemedelsutvecklingsföretaget Ganymed Pharmaceuticals, som utvecklar antikroppar mot cancerföretaget och som hade grundats 2001 av paret Uğur Şahin och Özlem Türeci. [1]

KällorRedigera

NoterRedigera