Öppna huvudmenyn

Herrarnas boardercross i snowboard vid olympiska vinterspelen 2010

(Omdirigerad från Snowboard vid olympiska vinterspelen 2010 - Herrarnas snowboardcross)

Herrarnas snowboardcross under de olympiska vinterspelen 2010 i Vancouver hölls på Cypress Mountain den 15 februari. Den regerande olympiska mästaren från Turin 2006, amerikanen Seth Wescott, försvarade guldet och vann före Kanadas Mike Robertson och Frankrikes Tony Ramoin på silver- respektive bronsplats.

Herrarnas snowboardcross
vid de XXI:a olympiska vinterspelen
Snowboarding pictogram.svg
AnläggningCypress Mountain
Datum15 februari 2010
Deltagare35 från 15 nationer
Medaljörer
Guldmedalj Seth Wescott USA
Silvermedalj Mike Robertson Kanada
Bronsmedalj Tony Ramoin Frankrike
← 2006   2014 →

Innehåll

ResultatRedigera

KvalRedigera

Placering Startnummer Namn Land Åk 1 Åk 2 Bästa Noteringar
1 33 Alex Pullin   Australien 1.21,17 1.20,15 1.20,15 Q
2 35 Graham Watanabe   USA 1.22,25 1.20,53 1.20,53 Q
3 40 Mike Robertson   Kanada 1.21,73 1.20,15 1.20,15 Q
4 50 Xavier Delerue   Frankrike 1.21,33 1.21,86 1.21,33 Q
5 39 Mario Fuchs   Österrike 1.21,84 1.21,53 1.21,53 Q
6 36 Pierre Vaultier   Frankrike 1.23,37 1.21,63 1.21,63 Q
7 45 Nick Baumgartner   USA 1.22,64 1.21,70 1.21,70 Q
8 47 Nate Holland   USA 1.21,78 DSQ 1.21,78 Q
9 56 Damon Hayler   Australien 1.22,10 1.21,81 1.21,81 Q
10 38 Robert Fagan   Kanada 1.23,06 1.21,87 1.21,87 Q
11 49 Drew Neilson   Kanada 1.22,01 1.22,34 1.22,01 Q
12 42 Lukas Gruener   Österrike 1.22,04 1.24,35 1.22,04 Q
13 55 Alberto Schiavon   Italien 1.22,58 1.22,33 1.22,33 Q
14 52 Tony Ramoin   Frankrike 1.23,62 1.22,34 1.22,34 Q
15 46 Francois Boivin   Kanada 1.32,72 1.22,75 1.22,75 Q
16 53 Fabio Caduff   Schweiz 1.24,84 1.22,78 1.22,78 Q
17 41 Seth Wescott   USA 1.25,69 1.22,87 1.22,87 Q
18 62 Stefano Pozzolini   Italien 1.24,41 1.23,08 1.23,08 Q
19 61 Federico Raimo   Italien 1.23,16 1.23,35 1.23,16 Q
20 65 Andrej Boldykov   Ryssland 1.23,28 1.30,20 1.23,28 Q
21 34 Markus Schairer   Österrike 1.29,56 1.23,33 1.23,33 Q
22 60 Rok Rogeij   Slovenien 1.23,37 1.23,50 1.23,37 Q
23 43 Paul-Henri Delerue   Frankrike 1.23,60 1.23,57 1.23,57 Q
24 51 Stian Sivertzen   Norge 1.25,08 1.23,80 1.23,80 Q
25 63 Joachim Havikhagen   Norge 1.23,87 1.25,23 1.23,87 Q
26 48 David Speiser   Tyskland 1.27,37 1.23,92 1.23,92 Q
27 59 Maciej Jodko   Polen 1.24,76 1.24,11 1.24,11 Q
28 54 Mateusz Ligocki   Polen 1.27,03 1.24,11 1.24,11 Q
29 37 Michal Novotný   Tjeckien 1.24,23 1.24,53 1.24,23 Q
30 58 Simone Malusa   Italien 1.24,88 1.24,53 1.24,53 Q
31 66 Regino Hernández   Spanien 1.28,66 1.25,90 1.25,90 Q
32 44 David Bakeš   Tjeckien DNF 1.26,05 1.26,05 Q
33 57 Konstantin Schad   Tyskland 1.26,69 DNF 1.26,69
34 67 Lluis Marin Tarroch   Andorra DNF 1.47,36 1.47,36
64 Jordi Font   Spanien DNF DNS

[1]

UtslagsrundorRedigera

ÅttondelsfinalerRedigera

De 32 bästa deltagarna från kvalet gick vidare till åttondelsfinalerna. Därifrån deltog de i utslagningstävlingar med totalt fyra deltagare per heat. De två som gick i mål först i varje heat avancerade till kvartsfinalerna.

Åttondelsfinal 1
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 17 Seth Wescott   USA Q
2 16 Fabio Caduff   Schweiz Q
3 1 Alex Pullin   Australien
4 32 David Bakeš   Tjeckien
Åttondelsfinal 2
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 8 Nate Holland   USA Q
2 9 Damon Hayler   Australien Q
3 25 Joachim Havikhagen   Norge
4 24 Stian Sivertzen   Norge
Åttondelsfinal 3
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 12 Lukas Gruener   Österrike Q
2 5 Mario Fuchs   Österrike Q
3 21 Markus Schairer   Österrike
4 28 Mateusz Ligocki   Polen
Åttondelsfinal 4
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 20 Andrej Boldykov   Ryssland Q
2 29 Michal Novotny   Tjeckien Q
4 13 Alberto Schiavon   Italien
4 4 Xavier de Le Rue   Frankrike

Åttondelsfinal 5
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 3 Mike Robertson   Kanada Q
2 14 Tony Ramoin   Frankrike Q
3 30 Simone Malusa   Italien
4 19 Federico Raimo   Italien
Åttondelsfinal 6
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 6 Pierre Vaultier   Frankrike Q
2 11 Drew Neilson   Kanada Q
3 27 Maciej Jodko   Polen
4 22 Rok Rogeij   Slovenien
Åttondelsfinal 7
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 10 Robert Fagan   Kanada Q
2 26 David Speiser   Tyskland Q
3 23 Paul-Henri de Le Rue   Frankrike
4 7 Nick Baumgartner   USA
Åttondelsfinal 8
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 15 Francois Boivin   Kanada Q
2 18 Stefano Pozzolini   Italien Q
3 2 Graham Watanabe   USA
4 31 Regino Hernández   Spanien

KvartsfinalerRedigera

Kvartsfinal 1
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 17 Seth Wescott   USA Q
2 8 Nate Holland   USA Q
3 16 Fabio Caduff   Schweiz
4 9 Damon Hayler   Australien
Kvartsfinal 2
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 5 Mario Fuchs   Österrike Q
2 12 Lukas Gruener   Österrike Q
3 20 Andrej Boldykov   Ryssland
4 13 Michal Novotny   Tjeckien

Kvartsfinal 3
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 3 Mike Robertson   Kanada Q
2 14 Tony Ramoin   Frankrike Q
3 6 Pierre Vaultier   Frankrike
4 11 Drew Neilson   Kanada
Kvartsfinal 4
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 10 Robert Fagan   Kanada Q
2 26 David Speiser   Tyskland Q
3 18 Stefano Pozzolini   Italien
4 15 Francois Boivin   Kanada

SemifinalerRedigera

Semifinal 1
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 8 Nate Holland   USA Q
2 17 Seth Wescott   USA Q
3 12 Lukas Gruener   Österrike
4 5 Mario Fuchs   Österrike

Semifinal 2
Placering Startnummer Namn Land Noteringar
1 3 Mike Robertson   Kanada Q
2 14 Tony Ramoin   Frankrike Q
3 10 Robert Fagan   Kanada
4 26 David Speiser   Tyskland

FinalerRedigera

 
De tre medaljörerna.
Lilla finalen (B-final)
Placering Startnummer Namn Land
5 10 Robert Fagan   Kanada
6 12 Lukas Gruener   Österrike
7 5 Mario Fuchs   Österrike
8 26 David Speiser   Tyskland
Stora finalen (A-final)
Placering Startnummer Namn Land
  17 Seth Wescott   USA
  3 Mike Robertson   Kanada
  14 Tony Ramoin   Frankrike
4 8 Nate Holland   USA

SlutresultatRedigera

Placering Seedning Startnummer Namn Land Noteringar
  17 41 Seth Wescott   USA
  3 40 Mike Robertson   Kanada
  14 52 Tony Ramoin   Frankrike
4 8 47 Nate Holland   USA
5 10 38 Robert Fagan   Kanada
6 12 42 Lukas Gruener   Österrike
7 5 39 Mario Fuchs   Österrike
8 26 48 David Speiser   Tyskland
9 6 36 Pierre Vaultier   Frankrike
10 9 56 Damon Hayler   Australien
11 11 49 Drew Neilson   Kanada
12 15 46 Francois Boivin   Kanada
13 16 53 Fabio Caduff   Schweiz
14 18 62 Stefano Pozzolini   Italien
15 20 65 Andrej Boldykov   Ryssland
16 29 37 Michal Novotný   Tjeckien
17 1 33 Alex Pullin   Australien
18 2 35 Graham Watanabe   USA
19 4 50 Xavier de Le Rue   Frankrike
20 7 45 Nick Baumgartner   USA
21 13 55 Alberto Schiavon   Italien
22 19 61 Federico Raimo   Italien
23 21 34 Markus Schairer   Österrike
24 22 60 Rok Rogeij   Slovenien
25 23 43 Paul-Henri de Le Rue   Frankrike
26 24 51 Stian Sivertzen   Norge
27 25 63 Joachim Havikhagen   Norge
28 27 59 Maciej Jodko   Polen
29 28 54 Mateusz Ligocki   Polen
30 30 58 Simone Malusa   Italien
31 31 66 Regino Hernández   Spanien
32 32 44 David Bakeš   Tjeckien
33 57 Konstantin Schad   Tyskland
34 67 Lluis Marin Tarroch   Andorra
64 Jordi Font   Spanien DNF

[2]

ReferenserRedigera