Öppna huvudmenyn

Världsmästerskapen i friidrott 1987

1987 års upplaga av Världsmästerskapen i friidrott
(Omdirigerad från VM i friidrott 1987)

De andra världsmästerskapen i friidrott genomfördes 28 augusti – 6 september 1987 på Olympiastadion i Rom i Italien. I tävlingarna deltog 1 741 idrottare från 157 länder.

Världsmästerskapen i friidrott 1987
Datum28 augusti-6 september 1987
Deltagare
Nationer157
Aktiva1741
Värdskap
LandItalien Italien
PlatsRom

TävlingarnaRedigera

Världs- och EuroparekordRedigera

Vid tävlingarna sattes

Även i övrigt låg resultaten på hög nivå, med ytterligare 14 mästerskapsrekord bland herrarna och lika många bland damerna. Endast i sju herr- och fyra damgrenar stod sig mästerskapsrekorden från 1983 års världsmästerskap.

Herrarnas höjdhoppRedigera

På herrarnas höjdhopp vann svensken Patrick Sjöberg på höjden 2,38 m. Samma höjd nådde även tvåan Igor Paklin och trean Gennadij Avdejenko, båda från Sovjetunionen.

Mellan dessa tre samt västtysken Dietmar Mögenburg utkämpades en hård kamp, där alla fyra klarade 2,35 (Paklin dock efter andra och Avdejenko efter tredje försöket[1]). Sjöberg klarade 2,38 i första försöket, medan både Paklin och Avdejenko passerade höjden i sitt tredje och sista försök. Mögenburg hoppade inte på höjden utan stod över till 2,41. På 2,41 rev de fyra hopparna i alla sina tre försök.

Därmed vann Sjöberg tävlingen, med Paklin och Avdejenko som delade silvermedaljörer. De båda sovjetiska hopparna hade totalt lika många rivningar[2] under finaltävlingen. I och med att guldet inte stod på spel gjordes ingen omhoppning,[3] något som krävts innan Paklin kunde vinna inomhus-EM i höjd tidigare samma år – även då i kamp med Avdejenko.[4]

Medaljörer och resultatRedigera

HerrarRedigera

Gren Guld   Resultat Silver   Resultat Brons   Resultat
100 meter   Carl Lewis, Förenta staterna 9,93 (WR)   Raymond Stewart, Jamaica 10,08   Linford Christie, Storbritannien 10,14
200 meter   Calvin Smith, Förenta staterna 20,16   Gilles Quénéhervé, Frankrike 20,16   John Regis, Storbritannien 20,18
400 meter   Thomas Schönlebe, Östtyskland 44,33 (ER)   Innocent Egbunike, Nigeria 44,56   Butch Reynolds,
Förenta staterna
44,80
800 meter   Billy Konchellah, Kenya 1.43,06 (CR)   Peter Elliot, Storbritannien 1.43,41   José Luíz Barbosa, Brasilien 1.43,76
1 500 meter   Abdi Bile, Somalia 3.36,80   José Luís González, Spanien 3.38,03   Jim Spivey, Förenta staterna 3.38,82
5 000 meter   Saïd Aouita, Marocko 13.26,44   Domingos Castro, Portugal 13.27,59   Jack Buckner, Storbritannien 13.27,74
10 000 meter   Paul Kipkoech, Kenya 27.38,63 (CR)   Francesco Panetta, Italien 27.48,98   Hansjörg Kunze, Östtyskland 27.50,37
Maraton   Douglas Wakiihuri, Kenya 2:11.48   Ahmed Salah, Djibouti 2:12.30   Gelindo Bordin, Italien 2:12.40
110 meter häck   Greg Foster,
Förenta staterna
13,21   Jon Ridgeon, Storbritannien 13,29   Colin Jackson, Storbritannien 13,38
400 meter häck   Edwin Moses,
Förenta staterna
47,46 (CR)   Danny Harris, Förenta staterna 47,48   Harald Schmid, Västtyskland 47,48 (ER)
3 000 meter hinder   Francesco Panetta, Italien 8.08,57 (CR)   Hagen Melzer, Östtyskland 8.10,32   William van Dijck, Belgien 8.12,18
4 x 100 meter   USA
Lee McRae
Lee McNeill
Harvey Glance
Carl Lewis
37,90   Sovjetunionen
Aleksandr Jevjenjev
Viktor Brizjin
Vladimir Muravjov
Vladimir Krilov
38,02 (ER)   Jamaica
John Mair
Andrew Smith
Clive Wright
Raymond Stewart
38,41
4 x 400 meter   USA
Danny Everett
Roddie Haley
Antonio McKay
Harry Reynolds
2.57,29 (CR)   Storbritannien
Ainsley Bennett
Kriss Akabussi
Roger Black
Philip Brown
2.58,86 (ER)   Kuba
Leandro Peñalver
Augustin Pavo
Lazaro Martínez
Roberto Hernández
2.29,16
20 km gång   Maurizio Damilano, Italien 1:20.45 (CR)   Jozef Pribilinec, Tjeckoslovakien 1:21.07   José Marín, Spanien 1:21.24
50 km gång   Hartwig Gauder, Östtyskland 3:40.53 (CR)   Ronald Weigel, Östtyskland 3:41.30   Vjatjeslav Ivanenko, Sovjetunionen 3:44.02
Längdhopp   Carl Lewis,
Förenta staterna
8,67 (CR)   Robert Emmijan, Sovjetunionen 8,53   Larry Myricks, Förenta staterna 8,33
Höjdhopp   Patrik Sjöberg, Sverige 2,38 (CR)   Igor Paklin, Sovjetunionen
  Hennadij Avdjejenko, Sovjetunionen
2,38 Ej utdelad
Tresteg   Christo Markov, Bulgarien 17,92 (CR)   Mike Conley, Förenta staterna 17,67   Oleg Sakirin, Sovjetunionen 17,43
Stavhopp   Sergej Bubka, Sovjetunionen 5,85 (CR)   Thierry Vigneron, Frankrike 5,80   Rodion Gataullin, Sovjetunionen 5,80
Kulstötning   Werner Günthör, Schweiz 22,23 (CR)   Alessandro Andrei, Italien 21,88   John Brenner, Förenta staterna 21,75
Diskuskastning   Jürgen Schult, Östtyskland 68,74 (CR)   John Powell,
Förenta staterna
66,22   Luis Delís, Kuba 66,02
Släggkastning   Sergej Litvinov, Sovjetunionen 83,06 (CR)   Jüri Tamm, Sovjetunionen 80,84   Ralf Haber, Östtyskland 80,76
Spjutkastning   Seppo Räty, Finland 83,54 (CR)   Viktor Jevsyukov, Sovjetunionen 82,52   Jan Železný, Tjeckoslovakien 82,20
Tiokamp   Torsten Voss, Östtyskland 8 680   Siegfried Wentz, Västtyskland 8 461   Pavel Tamavetski, Sovjetunionen 8 375

DamerRedigera

Gren Guld   Resultat Silver   Resultat Brons   Resultat
100 meter   Silke Möller, Östtyskland 10,90 (CR)   Heike Drechsler, Östtyskland 11,00   Merlene Ottey, Jamaica 11,04
200 meter   Silke Möller, Östtyskland 21,74 (CR)   Florence Griffith-Joyner,
Förenta staterna
21,96   Merlene Ottey, Jamaica 22,06
400 meter   Olga Vladikina-Brizgina, Sovjetunionen 49,38   Petra Müller-Schersing, Östtyskland 49,94   Kirsten Siemon-Emmelmann, Östtyskland 50,20
800 meter   Sigrun Wodars, Östtyskland 1.55,26   Christine Wachtel, Östtyskland 1.55,32   Ljubov Gurina, Sovjetunionen 1.55,56
1 500 meter   Tatjana Samolenko, Sovjetunionen 3.58,56 (CR)   Hildegard Körner, Östtyskland 3.58,67   Doina Melinte, Rumänien 3.59,27
3 000 meter   Tatjana Samolenko, Sovjetunionen 8.38,73   Maricica Puică, Rumänien 8.39,45   Ulrike Bruns, Östtyskland 8.40,30
10 000 meter   Ingrid Kristiansen, Norge 31.05,85 (CR)   Jelena Zjupijeva, Sovjetunionen 31.09,40   Kathrin Ullrich, Östtyskland 31.11,34
Maraton   Rosa Mota, Portugal 2:25.17 (CR)   Zoja Ivanova, Sovjetunionen 2:32.38   Jocelyn Villeton, Frankrike 2:32.53
100 meter häck   Ginka Zagortjeva, Bulgarien 12,34 (CR)   Gloria Uibel-Siebert, Östtyskland 12,44   Cornelia Oschkenat, Östtyskland 12,46
400 meter häck   Sabine Busch, Östtyskland 53,62 (CR)   Debbie Flintoff-King, Australien 54,19   Cornelia Feuerbach-Ullrich, Östtyskland 54,31
4 x 100 meter   USA
Alice Brown
Diane Williams
Florence Griffith-Joyner
Pam Marshall
41,58 (CR)   Östtyskland
Silke Möller
Cornelia Oschkenat
Kerstin Behrendt
Marlies Göhr
41,95   Sovjetunionen
Irena Sljusar
Natalia Pomosjtjnikova-Voronin
Natalia German
Olga Antonova
42,33
4 x 400 meter   Östtyskland
Dagmar Rübsam-Neubauer
Kirsten Siemon-Emmelmann
Petra Müller-Schersing
Sabine Busch
3.18,63 (CR)   Sovjetunionen
Aelita Jurtjenko
Olga Nazarova
Maria Kultjunova-Pinigina
Olga Vladikina-Brizgina
3.19,50   USA
Diane Dixon
Denaen Howard-Hill
Valerie Brisco-Hooks
Lillie Leatherwood
3.21,04
10 km gång   Irina Strachova, Sovjetunionen 44.12 (CR)   Kerry Saxby, Australien 44.23   Hong Jan, Kina 44.42
Höjdhopp   Stefka Kostadinova, Bulgarien 2,09 (WR)   Tamara Bykova, Sovjetunionen 2,04   Susanne Beyer, Östtyskland 1,99
Längdhopp   Jackie Joyner-Kersee,
Förenta staterna
7,36 (CR)   Jelena Belevskaja, Sovjetunionen 7,14   Heike Drechsler, Östtyskland 7,13
Kulstötning   Natalja Lisovskaja, Sovjetunionen 21,24 (CR)   Kathrin Neimke, Östtyskland 21,21   Ines Müller, Östtyskland 20,76
Diskuskastning   Martina Hellmann, Östtyskland 71,62 (CR)   Diana Gansky, Östtyskland 70,12   Zvetanka Christova, Bulgarien 68,82
Spjutkastning   Fatima Whitbread, Storbritannien 76,64 (CR)   Petra Felke, Östtyskland 71,76   Beate Peters, Västtyskland 68,82
Sjukamp   Jackie Joyner-Kersee,
Förenta staterna
7 128   Larisa Nikitina, Sovjetunionen 6 564   Jane Frederick, Förenta staterna 6 502

FörklaringarRedigera

  • (WR) = Världsrekord
  • (ER) = Europarekord
  • (AmR) = Amerikanskt rekord
  • (AsR) = Asiatiskt rekord
  • (CR) = Mästerskapsrekord

MedaljfördelningRedigera

Medaljfördelning
Plats Land Guld Silver Brons Totalt
1   Östtyskland 10 12 10 32
2   Förenta staterna 10 5 6 22
3   Sovjetunionen 6 9 7 22
4   Bulgarien 3 - 1 4
5   Kenya 3 - - 3
6   Italien 2 2 1 5
7   Storbritannien och Nordirland 1 3 4 8
8   Portugal 1 1 - 2
9   Finland 1 - - 1
  Marocko 1 - - 1
  Norge 1 - - 1
  Sverige 1 - - 1
  Schweiz 1 - - 1
  Somalia 1 - - 1
15   Frankrike Frankrike - 2 1 3
16   Jamaica - 1 3 4
17   Västtyskland - 1 2 3
18   Rumänien - 1 1 2
  Spanien - 1 1 2
  Tjeckoslovakien - 1 1 2
21   Australien - 1 - 1
  Djibouti - 1 - 1
  Nigeria - 1 - 1
24   Kuba - - 2 2
25   Belgien - - 1 1
  Brasilien - - 1 1

ReferenserRedigera

  1. ^ Squire, Jesse (2013-08-28): "The Worlds’ Most Memorable Moments, part 1". dailyrelay.com. Läst 5 augusti 2015. (engelska)
  2. ^ "How it works". iaaf.org. Läst 8 augusti 2015. (engelska)
  3. ^ "Gennadiy Avdeyenko". iaaf.org. Läst 5 augusti 2015. (engelska)
  4. ^ "Igor PAKLIN - U.S.S.R. - 1986 European gold & 1987 World silver in the High Jump". sporting-heroes.net. Läst 8 augusti 2015. (engelska)

Externa länkarRedigera