Öppna huvudmenyn

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2009

73:e upplagan av Världsmästerskapet i ishockey för herrar

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2009 spelades i Schweiz mellan 24 april och 10 maj 2009. Matcherna spelades i både Bern och Kloten. Det var det 73:e världsmästerskapet i ishockey för herrar och det tionde som arrangerades i Schweiz.

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2009
Datum24 april10 maj 2009
Deltagare
Nationer i kvalInget kval
Nationer i
huvudmästerskap
16
Värdskap
LandSchweiz Schweiz
SpelplatserBern
Kloten
Placeringar
Gold medal world centered.svg Guld Ryssland
Silver medal world centered.svg Silver Kanada
Bronze medal world centered.svg Brons Sverige
Övrigt
Matcher56
Mål327
(5,67 per match)
Publik379 044
(6 768 per match)
Flest mål
Niko Kapanen, FIN (7 mål)
Steven Stamkos, CAN (7 mål)
Jason Spezza, CAN (7 mål)

Två arenor användes i VM 2009. I Bern rustades PostFinance-Arena upp för att kunna hysa 17 000 åskådare (tidigare 16 789). Stadion Schluefweg i Kloten fick under säsongen 2008/2009 förbättrad publikkapacitet för att kunna rymma 9 000 åskådare. Favoriter till slutsegern var Ryssland och Kanada. Dessa favoriter utmanades främst av Finland, Tjeckien och Sverige[1].

Innehåll

Deltagande lagRedigera

ToppdivisionenRedigera

SpelartrupperRedigera

RegeländringarRedigera

I jämförelse med föregående turnering, VM i ishockey 2008, genomfördes två regelförändringar:

  • I kvartsfinalerna sammanförs motståndarlagen från olika grupper i mellanomgången. Det innebär att en gruppvinnare spelar mot fyran i den andra gruppen och vice versa.
  • Nedflyttningsomgången, med lagen som inte går vidare till mellanomgången, avgörs åter via en gruppspelsomgång med fyra lag.

Deltagande lagRedigera

Grupp ARedigera

Grupp A avgörs i Schluefweg-Stadion, Kloten.

Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Kanada 3 3 0 0 0 22 4 +18 9
 2   Vitryssland 3 1 1 0 1 6 8 -2 5
 3   Slovakien 3 1 0 1 1 8 12 -4 4
 4   Ungern 3 0 0 0 3 4 16 -12 0
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

24 april 2009
16:15
  Vitryssland 1 – 6
(0–2, 0–0, 1–4)
  Kanada Arena Zürich-Kloten, Kloten


24 april 2009
20:15
  Slovakien 4 – 3
(1–0, 2–1, 1–2)
  Ungern Arena Zürich-Kloten, Kloten


26 april 2009
16:15
  Slovakien 1 – 2 Str
(0–0, 0–1, 1–0, 0–0, 0–1)
  Vitryssland Arena Zürich-Kloten, Kloten


26 april 2009
20:15
  Kanada 9 – 0
(4–0, 2–0, 3–0)
  Ungern Arena Zürich-Kloten, Kloten


28 april 2009
16:15
  Ungern 1 – 3
(0–1, 1–0, 0–2)
  Vitryssland Arena Zürich-Kloten, Kloten


28 april 2009
20:15
  Kanada 7 – 3
(3–0, 3–1, 1–2)
  Slovakien Arena Zürich-Kloten, Kloten


Grupp BRedigera

Grupp B spelas i PostFinance-Arena, Bern

Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Ryssland 3 3 0 0 0 16 4 +12 9
 2   Schweiz 3 1 1 0 1 6 6 0 5
 3   Frankrike 3 1 0 0 2 4 9 -5 3
 4   Tyskland 3 0 0 1 2 3 10 -7 1
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

24 april 2009
16:15
  Tyskland 0 – 5
(0–3, 0–0, 0–2)
  Ryssland PostFinance Arena, Bern


24 april 2009
20:15
  Schweiz 1 – 0
(1–0, 0–0, 0–0)
  Frankrike PostFinance Arena, Bern


26 april 2009
16:15
  Schweiz 3 – 2 SD
(1–1, 1–1, 0–0, 1–0)
  Tyskland PostFinance Arena, Bern


26 april 2009
20:15
  Ryssland 7 – 2
(5–1, 1–1, 1–0)
  Frankrike PostFinance Arena, Bern


28 april 2009
16:15
  Ryssland 4 – 2
(1–2, 1–0, 2–0)
  Schweiz PostFinance Arena, Bern


28 april 2009
20:15
  Frankrike 2 – 1
(2–1, 0–0, 0–0)
  Tyskland PostFinance Arena, Bern


Grupp CRedigera

Grupp C spelas i PostFinance-Arena, Bern

Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   USA 3 2 0 1 0 15 9 +6 7
 2   Sverige 3 1 1 1 0 15 9 +6 6
 3   Lettland 3 1 1 0 1 7 6 +1 5
 4   Österrike 3 0 0 0 3 2 15 -13 0
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

25 april 2009
16:15
  USA 4 – 2
(1–1, 2–1, 1–0)
  Lettland PostFinance Arena, Bern


25 april 2009
20:15
  Sverige 7 – 1
(3–0, 0–1, 4–0)
  Österrike PostFinance Arena, Bern


27 april 2009
16:15
  USA 6 – 1
(1–0, 1–1, 4–0)
  Österrike PostFinance Arena, Bern


27 april 2009
20:15
  Lettland 3 – 2 Str
(0–1, 2–0, 0–1, 0–0, 1–0)
  Sverige PostFinance Arena, Bern


29 april 2009
16:15
  Österrike 0 – 2
(0–1, 0–0, 0–1)
  Lettland PostFinance Arena, Bern


29 april 2009
20:15
  Sverige 6 – 5 SD
(0–1, 2–2, 3–2, 1–0)
  USA PostFinance Arena, Bern


Grupp DRedigera

Grupp D avgörs i Schluefweg-Stadion, Kloten.

Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Finland 3 3 0 0 0 14 4 +10 9
 2   Tjeckien 3 2 0 0 1 13 6 +7 6
 3   Norge 3 0 1 0 2 7 14 -7 2
 4   Danmark 3 0 0 1 2 5 15 -10 1
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

25 april 2009
16:15
  Norge 0 – 5
(0–3, 0–1, 0–1)
  Finland Arena Zürich-Kloten, Kloten


25 april 2009
20:15
  Tjeckien 5 – 0
(1–0, 3–0, 1–0)
  Danmark Arena Zürich-Kloten, Kloten


27 april 2009
16:15
  Tjeckien 5 – 2
(3–0, 1–2, 1–0)
  Norge Arena Zürich-Kloten, Kloten


27 april 2009
20:15
  Finland 5 – 1
(1–1, 2–0, 2–0)
  Danmark Arena Zürich-Kloten, Kloten


29 april 2009
16:15
  Danmark 4 – 5 SD
(2–2, 1–1, 1–1, 0–1)
  Norge Arena Zürich-Kloten, Kloten


29 april 2009
20:15
  Finland 4 – 3
(1–2, 2–1, 1–0)
  Tjeckien Arena Zürich-Kloten, Kloten


MellanomgångRedigera

De tre bäst placerade lagen från de inledande grupperna går vidare till mellanomgången där lagen från grupperna A och D samlas i grupp E, medan lagen från B och C samlas i grupp F. Resultat från inledande omgångar, avseende matcher mot lag som går vidare, tas med till mellanomgången.

De fyra bäst placerade lagen i respektive grupp går vidare till kvartsfinaler. Nummer fem och sex i grupperna blir rankade som nummer nio till tolv utifrån resultaten i gruppspelet.

Grupp ERedigera

Ettan, tvåan och trean från grupperna B och C spelar i Bern

SlutresultatRedigera
Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Ryssland 5 4 1 0 0 27 11 +16 14
 2   Sverige 5 2 1 2 0 23 18 +5 10
 3   USA 5 2 0 2 1 19 18 +1 8
 4   Lettland 5 1 2 0 2 15 14 +1 7
 5   Schweiz 5 1 1 1 2 9 13 -4 6
 6   Frankrike 5 0 0 0 5 8 27 -19 0
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

30 april 2009
16:15
  Ryssland 6 – 5 SD
(2–2, 1–1, 2–2, 1–0)
  Sverige PostFinance Arena, Bern


30 april 2009
20:15
  Schweiz 1 – 2 Str
(0–1, 0–0, 1–0, 0–0, 0–1)
  Lettland PostFinance Arena, Bern


1 maj 2009
20:15
  USA 6 – 2
(2–0, 3–2, 1–0)
  Frankrike PostFinance Arena, Bern


2 maj 2009
16:15
  Frankrike 1 – 7
(0–1, 0–2, 1–4)
  Lettland PostFinance Arena, Bern


2 maj 2009
20:15
  Ryssland 4 – 1
(3–1, 1–0, 0–0)
  USA PostFinance Arena, Bern


3 maj 2009
16:15
  Schweiz 1 – 4
(0–1, 0–1, 1–2)
  Sverige PostFinance Arena, Bern


3 maj 2009
20:15
  Lettland 1 – 6
(0–1, 1–3, 0–2)
  Ryssland PostFinance Arena, Bern


4 maj 2009
16:15
  Sverige 6 – 3
(3–0, 2–3, 1–0)
  Frankrike PostFinance Arena, Bern


4 maj 2009
20:15
  USA 3 – 4 SD
(0–1, 3–1, 0–1, 0–1)
  Schweiz PostFinance Arena, Bern


Grupp FRedigera

Ettan, tvåan och trean från grupperna A och D spelar i Zürich-Kloten

SlutresultatRedigera
Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Kanada 5 4 0 1 0 26 10 +16 12
 2   Finland 5 2 2 1 0 16 9 +7 11
 3   Tjeckien 5 3 0 0 2 20 11 +9 9
 4   Vitryssland 5 0 3 0 2 8 13 -5 6
 5   Slovakien 5 0 1 2 2 8 21 -13 4
 6   Norge 5 0 0 2 3 7 21 -14 2
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

30 april 2009
16:15
  Vitryssland 3 – 2 SD
(0–1, 1–1, 1–0, 1–0)
  Norge Arena Zürich-Kloten, Kloten


30 april 2009
20:15
  Kanada 5 – 1
(3–0, 0–0, 2–1)
  Tjeckien Arena Zürich-Kloten, Kloten


1 maj 2009
20:15
  Finland 2 – 1 SD
(1–0, 0–1, 0–0, 1–0)
  Slovakien Arena Zürich-Kloten, Kloten


2 maj 2009
16:15
  Tjeckien 8 – 0
(4–0, 4–0, 0–0)
  Slovakien Arena Zürich-Kloten, Kloten


2 maj 2009
20:15
  Finland 1 – 2 Str
(0–1, 1–0, 0–0, 0–0, 0–1)
  Vitryssland Arena Zürich-Kloten, Kloten


3 maj 2009
16:15
  Norge 1 – 5
(1–3, 0–2, 0–0)
  Kanada Arena Zürich-Kloten, Kloten


3 maj 2009
20:15
  Vitryssland 0 – 3
(0–0, 0–2, 0–1)
  Tjeckien Arena Zürich-Kloten, Kloten


4 maj 2009
16:15
  Slovakien 3 – 2 SD
(2–0, 0–1, 0–1, 1–0)
  Norge Arena Zürich-Kloten, Kloten


4 maj 2009
20:15
  Kanada 3 – 4 Str
(1–2, 1–1, 1–0, 0–0, 0–1)
  Finland Arena Zürich-Kloten, Kloten


NedflyttningsgruppRedigera

Nedflyttningsgruppen spelas i både Bern och Zürich-Kloten. De fyra fjärdeplacerade lagen spelare enkelserie. Tyskland arrangerar VM 2010 och är direktkvalificerade till den turneringen. Man kan därför inte bli nedflyttade från 2009 års VM. Därmed spelar det ingen roll vilken placering Tyskland får i nedflyttningsgruppen, det blir de två sämst placerade av de tre övriga lagen (Österrike och Ungern) som flyttas ned till B-VM.

SlutresultatRedigera
Pl. Lag SP V F GM IM MSK Poäng
 1   Danmark 3 3 0 0 0 13 4 +9 9
 2   Österrike 3 2 0 0 1 9 5 +4 6
 3   Tyskland 3 1 0 0 2 3 5 -2 3
 4   Ungern 3 0 0 0 3 2 13 -11 0
SpelresultatRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

1 maj 2009
16:15
  Tyskland 1 – 3
(1–1, 0–0, 0–2)
  Danmark PostFinance Arena, Bern


1 maj 2009
16:15
  Österrike 6 – 0
(1–0, 3–0, 2–0)
  Ungern Arena Zürich-Kloten, Kloten


3 maj 2009
12:15
  Tyskland 0 – 1
(0–0, 0–1, 0–0)
  Österrike PostFinance Arena, Bern


3 maj 2009
12:15
  Ungern 1 – 5
(1–0, 0–2, 0–3)
  Danmark Arena Zürich-Kloten, Kloten


4 maj 2009
12:15
  Ungern 1 – 2
(1–1, 0–1, 0–0)
  Tyskland PostFinance Arena, Bern


4 maj 2009
12:15
  Danmark 5 – 2
(1–2, 1–0, 3–0)
  Österrike Arena Zürich-Kloten, Kloten


SlutspelRedigera

TurneringstabellRedigera

  Kvartsfinal                    
  E1    Ryssland 4  
  F4    Vitryssland 3     Semifinal
      KF1    Ryssland 3  
  Kvartsfinal   KF2    USA 2  
  F2    Finland 2
  E3    USA 3     Bronsmatch   Final
    SF1    USA 2   SF1    Ryssland 2
  Kvartsfinal   SF2    Sverige 4     SF2    Kanada 1
  F1    Kanada 4    
  E4    Lettland 2     Semifinal
      KF3    Kanada 3
  Kvartsfinal   KF4    Sverige 1  
  E2    Sverige 3
  F3    Tjeckien 1  

KvartsfinalerRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1).

6 maj 2009
16:15
Ryssland   4 – 3
( 0–0, 3–3, 1–0 )
  Vitryssland PostFinance Arena, Bern


6 maj 2009
20:15
Finland   2 – 3
( 0–0, 2–3, 0–0 )
  USA PostFinance Arena, Bern


7 maj 2009
16:15
Kanada   4 – 2
( 0–0, 3–1, 1–1 )
  Lettland PostFinance Arena, Bern


7 maj 2009
20:15
Sverige   3 – 1
( 0–0, 2–0, 1–1 )
  Tjeckien PostFinance Arena, Bern


SemifinalerRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1)

8 maj 2009
16:15
Ryssland   3 – 2
( 0–0, 2–2, 1–0 )
  USA PostFinance Arena, Bern


8 maj 2009
20:15
Kanada   3 – 1
( 1–0, 2–0, 0–1 )
  Sverige PostFinance Arena, Bern


BronsmatchRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1)

10 maj 2009
16:00
USA   2 – 4
( 0–0, 1–2, 1–2 )
  Sverige PostFinance Arena, Bern


FinalRedigera

Alla tider är lokala (GMT+1)

10 maj 2009
20:30
Ryssland   2 – 1
( 1–1, 1–0, 0–0 )
  Kanada PostFinance Arena, Bern


StatistikRedigera

Medias All Star TeamRedigera

Bästa spelare utsedda av direktoratetRedigera

PoängligaRedigera

Förklaringar: GP: Spelade matcher, G: Antal gjorda mål, A: Antal assist, Pts: Antal gjorda poäng, PIM: Utvisningsminuter

Spelare Land GP G A Pts +/- PIM
Martin St. Louis   Kanada
9
4
11
15
+8
2
Ilja Kovaltjuk   Ryssland
9
5
9
14
+8
4
Mattias Weinhandl   Sverige
9
5
7
12
+1
8
Shea Weber   Kanada
9
4
8
12
+5
6
Jason Spezza   Kanada
9
7
4
11
+4
2
Steven Stamkos   Kanada
9
7
4
11
+9
6
Niko Kapanen   Finland
7
7
3
10
+1
2
Dany Heatley   Kanada
9
6
4
10
+3
8
Petr Cajanek   Tjeckien
7
5
5
10
+7
10
Aleksandr Radulov   Ryssland
9
4
6
10
+7
10

MålvaktsligaRedigera

Målvakter som spelat minst 40% av lagets totala speltid kommer med i målvaktsligan.

Förklaringar: MINS: Spelade minuter, GA: Antal insläppta mål, Sv%: Räddningsprocent, GAA: Antal insläppta mål per match, SO: Antal nollor

Spelare Land MINS GA Sv% GAA SO
Chris Mason   Kanada
240
4
.965
1.00
1
Andrei Mezin   Vitryssland
314
9
.948
1.72
0
Dwayne Roloson   Kanada
302
11
.930
2.17
0
Ilja Bryzgalov   Ryssland
404
14
.929
2.08
1
Edgars Masalskis   Lettland
426
18
.928
2.53
1

Division IRedigera

Grupp ARedigera

VM i ishockey Division I Grupp A avgjordes 1117 april 2009 i Arena Vilnius, Vilnius i Litauen. Följande landslag var kvalificerade till spel:
  Slovenien,   Litauen,   Kazakstan,   Japan,   Australien,   Kroatien.

Nykomlingar i Division I grupp A är Slovenien som flyttades ned från VM 2008 och Australien som flyttades upp från Division II 2008.

SpelprogramRedigera

Grupp A

Datum Match Res. Perioder
11 april 2009   Kroatien  Japan 1 – 7 1–1, 0–4, 0–2
11 april 2009   Australien  Slovenien 0 – 6 0–3, 0–3, 0–0
11 april 2009   Litauen  Kazakstan 1 – 5 0–2, 0–1, 1–2
12 april 2009   Japan  Australien 7 – 1 3–0, 3–1, 1–0
12 april 2009   Kazakstan  Kroatien 6 – 1 3–0, 3–1, 0–0
12 april 2009   Slovenien  Litauen 8 – 2 0–0, 4–0, 4–2
14 april 2009   Kazakstan  Japan 3 – 1 1–0, 1–1, 1–0
14 april 2009   Slovenien  Kroatien 4 – 2 1–0, 1–2, 2–0
14 april 2009   Australien  Litauen 3 – 9 0–5, 1–2, 2–2
15 april 2009   Japan  Slovenien 1 – 2 0–1, 1–1, 0–0
15 april 2009   Kazakstan  Australien 13 – 2 5–0, 2–0, 6–2
15 april 2009   Litauen  Kroatien 7 – 2 2–1, 1–0, 4–1
17 april 2009   Kroatien  Australien 5 – 1 1–0, 2–1, 2–0
17 april 2009   Slovenien  Kazakstan 1 – 2 0–1, 0–1, 1–0
17 april 2009   Japan  Litauen 5 – 1 1–0, 3–1, 1–0
Grupp A Matcher Mål Poäng
  Kazakstan 5 29 – 6 15
  Slovenien 5 21 – 7 12
  Japan 5 21 – 8 9
  Litauen 5 20 – 23 6
  Kroatien 5 11 – 25 3
  Australien 5 7 – 40 0

  Kazakstan flyttas upp till toppdivisionen inför VM 2010.   Australien klarade inte av att hålla sig kvar i Division I utan flyttas ner till Division II inför VM 2010.

Grupp BRedigera

VM i ishockey Division I Grupp B avgjordes under perioden 11 till 17 april 2009 i Torun Arena i Toruń i Polen. Följande landslag var kavalificerade till spel:
  Italien,   Polen,   Storbritannien,   Nederländerna,   Ukraina,   Rumänien

Nykomlingar i denna division och grupp är Italien som flyttades ned från VM 2008 och Rumänien som flyttades upp från Division II 2008.

SpelprogramRedigera

Grupp B

Datum Match Res. Perioder
11 april 2009   Storbritannien  Ukraina 2 – 4 0–0, 1–1, 0–3
11 april 2009   Rumänien  Italien 0 – 11 0–5, 0–4, 0–2
11 april 2009   Nederländerna  Polen 1 – 3 0–1, 1–1, 0–1
13 april 2009   Italien  Storbritannien 5 – 2 3–0, 2–1, 0–1
13 april 2009   Ukraina  Nederländerna 5 – 1 1–0, 3–0, 1–1
13 april 2009   Polen  Rumänien 7 – 0 2–0, 4–0, 1–0
14 april 2009   Italien  Nederländerna 4 – 0 3–0, 0–0, 1–0
14 april 2009   Rumänien  Storbritannien 0 – 8 0–0, 0–3, 0–5
14 april 2009   Ukraina  Polen 2 – 1
e.str.
1–1, 0–0, 0–0, 0–0, 1–0
16 april 2009   Storbritannien  Nederländerna 3 – 2 3–0, 0–1, 0–1
16 april 2009   Ukraina  Rumänien 7 – 0 2–0, 3–0, 2–0
16 april 2009   Polen  Italien 2 – 4 1–0, 0–2, 1–2
17 april 2009   Nederländerna  Rumänien 5 – 1 1–0, 2–0, 2–1
17 april 2009   Italien  Ukraina 2 – 0 0–0, 1–0, 1–0
17 april 2009   Polen  Storbritannien 1 – 2 SD 0–0, 0–1, 1–0, 0–1
Grupp B Matcher Mål Poäng
  Italien 5 26–4 15
  Ukraina 5 18–6 11
  Storbritannien 5 17–13 8
  Polen 5 14–9 8
  Nederländerna 5 9–16 3
  Rumänien 5 1–38 0

Nykomlingarna i gruppen,   Italien, vann och flyttas upp till toppdivisionen inför VM 2010.   Rumänien klarade sig sämre som nykomlingar och åker åter ned i Division II inför VM 2010.

Division IIRedigera

De 12 lagen i division II delades upp i två grupper. De två gruppvinnarna kvalificerade sig till nästa års Division I. De två lag som slutade på sista plats i respektive grupp flyttades ned till Division III.

Deltagande lag:   Belgien,  Bulgarien,  Estland,  Island,  Israel,  Kina,  Mexiko,  Nordkorea,  Serbien,  Spanien,  Sydafrika,  Sydkorea

Grupp A spelades i Novi Sad i Serbien, och grupp B avgjordes i Sofia i Bulgarien. Matcherna spelades under perioden 6 – 13 april 2009.

Grupp A

Datum Match Res. Perioder
7 april
2009
Kina – Island 3 – 2 SD 1–1, 0–0, 1–1, 1–0
7 april
2009
Nordkorea – Israel 1 – 2 1–1, 0–1, 0–0
7 april
2009
Serbien – Estland 5 – 4 e.str. 1–0, 1–4, 2–0, 0–0, 1–0
8 april
2009
Island – Nordkorea 3 – 2 1–2, 1–0, 1–0
8 april
2009
Estland – Israel 16 – 2 6–1, 7–1, 3–0
8 april
2009
Kina – Serbien 3 – 5 2–1, 1–3, 0–1
10 april
2009
Kina – Nordkorea 7 – 5 2–1, 4–1, 1–3
10 april
2009
Estland – Island 16 – 1 4–1, 5–0, 7–0
10 april
2009
Serbien – Israel 12 – 1 4–0, 5–0, 3–1
11 april
2009
Nordkorea – Estland 1 – 16 1–5, 0–5, 0–6
11 april
2009
Israel – Kina 1 – 5 1–0, 0–3, 0–2
11 april
2009
Island – Serbien 1 – 6 0–3, 1–1, 0–2
13 april
2009
Estland – Kina 16 – 3 2–0, 9–1, 5–2
13 april
2009
Israel – Island 3 – 4 0–2, 1–1, 2–1
13 april
2009
Serbien – Nordkorea 12 – 2 8–0, 2–2, 2–0
Grupp A Matcher Mål Poäng
  Serbien 5 40 – 11 14
  Estland 5 68 – 12 13
  Kina 5 21 – 29 8
  Island 5 11 – 30 7
  Israel 5 9 – 38 3
  Nordkorea 5 11 – 40 0

Grupp B

Datum Match Res. Perioder
6 april
2009
Spanien – Sydkorea 4 – 6 0–2, 1–1, 3–3
6 april
2009
Sydafrika – Mexiko 2 – 4 0–2, 1–0, 1–2
6 april
2009
Belgien – Bulgarien 6 – 3 3–2, 3–1, 0–0
7 april
2009
Sydkorea – Mexiko 8 – 2 1–0, 2–0, 5–2
7 april
2009
Belgien – Spanien 3 – 1 1–0, 2–0, 0–1
7 april
2009
Bulgarien – Sydafrika 12 – 3 2–0, 4–3, 6–0
9 april
2009
Belgien – Sydafrika 11 – 1 5–0, 2–1, 4–0
9 april
2009
Spanien – Mexiko 4 – 1 2–0, 1–0, 1–1
9 april
2009
Sydkorea – Bulgarien 14 – 2 3–1, 4–0, 7–1
10 april
2009
Mexiko – Belgien 1 – 9 0–2, 1–5, 0–2
10 april
2009
Sydafrika – Sydkorea 0 – 15 0–7, 0–4, 0–4
10 april
2009
Bulgarien – Spanien 3 – 7 1–1, 1–2, 1–4
12 april
2009
Spanien – Sydafrika 12 – 2 4–1, 3–0, 5–1
12 april
2009
Sydkorea – Belgien 5 – 2 2–1, 1–0, 2–1
12 april
2009
Mexiko – Bulgarien 3 – 10 1–1, 0–3, 2–6
Grupp B Matcher Mål Poäng
  Sydkorea 5 48 – 10 15
  Belgien 5 31 – 11 12
  Spanien 5 28 – 15 9
  Bulgarien 5 30 – 33 6
  Mexiko 5 11 – 33 3
  Sydafrika 5 8 – 54 0

Sydkorea och Serbien flyttas upp till Division I inför VM 2010. Sydkorea och Serbien ersätts inför VM 2010 med lagen som slutar sist i Division I. Ned till Division III inför VM 2010 flyttas Sydafrika och Nordkorea och ersätts med Nya Zeeland och Turkiet.

Division IIIRedigera

Världsmästerskapet för Division III spelades 10 till 16 april 2009 i Ice Stadium, DunedinNya Zeeland med följande lag:
  Turkiet,   Luxemburg,   Nya Zeeland,   Irland,   Grekland och   Mongoliet.

Luxemburgs Rafael Springer slog sitt eget rekord som den äldsta VM-spelaren genom tiderna. Han spelade VM i en ålder av 50 år och 186 dagar.

Lag som deltog i kval 2008:

  •  Armenien uteslöts ett år från IIHF:s tävlingar och har därefter tre års övervakning, efter att laget anmält ett antal icke valbara spelare till U20 VM och till världsmästerskapet. Armenien tillåts inte spela i några av turneringarna under säsongen 2008/2009.
  •  Bosnien och Hercegovina har, enligt IIHF:s hemsida, inte anmält sig till spel i VM 2009 Division III.

SpelprogramRedigera

Mongoliet kunde inte ställa upp på grund av problem med att få visum till Nya Zeeland.[2]

Division III

Datum Match Res. Perioder
10 april
2009
Mongoliet – Turkiet 0 – 5 Förverkat
10 april
2009
Irland – Grekland 3 – 7 0–2, 1–2, 2–3
10 april
2009
Luxemburg – Nya Zeeland 2 – 6 1–1, 1–2, 0–3
11 april
2009
Grekland – Mongoliet 5 – 0 Förverkat
11 april
2009
Irland – Luxemburg 3 – 8 2–2, 0–5, 1–1
11 april
2009
Nya Zeeland – Turkiet 8 – 2 2–1, 4–1, 2–0
13 april
2009
Irland – Mongoliet 5 – 0 Förverkat
13 april
2009
Luxemburg – Turkiet 4 – 7 0–1, 1–4, 3–2
13 april
2009
Nya Zeeland – Grekland 4 – 3 SD 0–2, 2–0, 1–1, 1–0
15 april
2009
Grekland – Luxemburg 2 – 7 0–3, 0–2, 2–2
15 april
2009
Turkiet – Irland 7 – 1 3–0, 2–0, 2–1
15 april
2009
Mongoliet – Nya Zeeland 0 – 5 Förverkat
16 april
2009
Turkiet – Grekland 7 – 1 1–1, 0–0, 6–0
16 april
2009
Luxemburg – Mongoliet 5 – 0 Förverkat
16 april
2009
Nya Zeeland – Irland 9 – 0 1–0, 3–0, 5–0
Division III Matcher Mål Poäng
  Nya Zeeland 5 32–7 14
  Turkiet 5 28–14 12
  Luxemburg 5 26–18 9
  Grekland 5 18–21 7
  Irland 5 12–31 3
  Mongoliet 5 0–25 0


Såsom etta och tvåa i tabellen för Division III flyttas Nya Zeeland och Turkiet upp till Division II inför VM 2010. De ersätts av Nordkorea och Sydafrika som slutade sist i respektive grupp i Division II.

Åskådare VM 2009Redigera

Turnering Åskådare
Totalt
Snitt
per match
  VM 379 044 6 769
  Division I A 44 700 2 980
  Division I B 20 509 1 367
  Division II A 4 985 384
  Division II B 6 438 429
  Division III 4 340 434


Total slutställningRedigera

VM 2009
Guld   Ryssland
Silver   Kanada
Brons   Sverige
4   USA
5   Finland
6   Tjeckien
7   Lettland
8   Vitryssland
9   Schweiz
10   Slovakien
11   Norge
12   Frankrike
13   Danmark
14   Österrike
15   Tyskland
16   Ungern
Division 1 2009
17   Kazakstan
18   Italien
19   Slovenien
20   Ukraina
21   Japan
22   Storbritannien
23   Polen
24   Litauen
25   Nederländerna
26   Kroatien
27   Australien
28   Rumänien
Division 2 2009
29   Sydkorea
30   Serbien
31   Estland
32   Belgien
33   Spanien
34   Kina
35   Island
36   Bulgarien
37   Mexiko
38   Israel
39   Nordkorea
40   Sydafrika
Division 3 2009
41   Nya Zeeland
42   Turkiet
43   Luxemburg
44   Grekland
45   Irland

ReferenserRedigera

Externa länkarRedigera