Öppna huvudmenyn

Världsmästerskapen i simsport 2001

2001 års upplaga av Världsmästerskapen i simsport

Världsmästerskapen i simsport 2001, de 9:e världsmästerskapen i simsport, hölls i Fukuoka, Japan, den 16 till den 29 juli 2001. Tävlingar i tävlingssimning, simhopp, öppet vatten-simning, vattenpolo och konstsim hölls.

Världsmästerskapen i simsport 2001
Datum16-29 juli 2001
Grenar61 grenar i 5 sporter
ArrangörFINA
Värdskap
LandJapan Japan
OrtFukuoka

Till dessa mästerskap utökades tävlingsprogrammet med åtta grenar. De nya grenarna i simning för herrar och damer var 800 meter frisim, 50 meter ryggsim, 50 meter bröstsim och 50 meter fjärilsim. I öppet vatten-simning ströks de två mix-tävlingarna som arrangerades 1998 och ersattes av 10 kilometer för herrar och damer.

MedaljfördelningRedigera

      Värdland

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Australien 13 4 6 23
2   Kina 10 6 4 20
3   USA 9 9 8 26
4   Ryssland 6 8 7 21
5   Italien 6 2 4 12
6   Tyskland 4 7 8 19
7   Nederländerna 3 5 1 9
8   Ukraina 3 1 1 5
9   Sverige 1 3 2 6
10   Storbritannien 1 2 4 7
11   Japan 1 1 7 9
12   Kanada 1 1 3 5
13   Rumänien 1 1 2 4
14   Ungern 1 1 1 3
15   Spanien 1 0 0 1
16   Frankrike 0 2 1 3
17   Mexiko 0 2 0 2
17   Österrike 0 2 0 2
19   Island 0 1 1 2
20   Polen 0 1 0 1
20   Schweiz 0 1 0 1
20   SFR Jugoslavien 0 1 0 1
20   Costa Rica 0 1 0 1
24   Sydafrika 0 0 1 1
Totalt 61 62 61 184

ResultatRedigera

Konstsim [1]Redigera

Gren Guld Silver Brons
Individuellt Olga Brusnikina
  Ryssland
Virginie Dedieu
  Frankrike
Miya Tachibana
  Japan
Par   Japan
Miya Tachibana
Miho Takeda
  Ryssland
Anastasija Jermakova
Anastasia Davydova
  Kanada
Claire Carver-Dias
Fanny Létourneau
Lag   Ryssland   Japan   Kanada

Simhopp [2]Redigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
1m Wang Feng
  Kina
Wang Tianling
  Kina
Aleksandr Dobroskok
  Ryssland
3m Dmitri Sautin
  Ryssland
Wang Tianling
  Kina
Ken Terauchi
  Japan
10m Tian Liang
  Kina
Alexandre Despatie
  Kanada
Mathew Helm
  Australien
Synchro 3m   Kina
Peng Bo
Wang Kenan
  Mexiko
Joel Rodriguez
Fernando Platas
  Ryssland
Aleksandr Dobroskok
Dmitri Sautin
Synchro 10m   Kina
Tian Liang
Hua Jia
  Mexiko
Eduardo Rueda
Fernando Platas
  Ukraina
Roman Volodkov
Anton Zacharov

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
1m Blythe Hartley
  Kanada
Wu Minxia
  Kina
Zhang Jing
  Kina
3m Guo Jingjing
  Kina
Irina Lasjko
  Australien
Julija Pachalina
  Ryssland
10m Xu Mian
  Kina
Duan Qing
  Kina
Loudy Tourky
  Australien
Synchro 3m   Kina
Wu Minxia
Guo Jingjing
  Ryssland
Julija Pachalina
Vera Ilyjnia
  Tyskland
Ditte Kotzian
Conny Schmalfuss
Synchro 10m   Kina
Duan Qing
Sang Xue
  Ryssland
Jevgenija Olsjevskaja
Svetlana Timosjinina
  Japan
Takiri Miyazaki
Emi Otsuki

Simning [3]Redigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Anthony Ervin
  USA
Pieter van den Hoogenband
  Nederländerna
Roland Schoeman
  Sydafrika
Tomohiro Yamanoi
  Japan
100 m frisim Anthony Ervin
  USA
Pieter van den Hoogenband
  Nederländerna
Lars Frölander
  Sverige
200 m frisim Ian Thorpe
  Australien
Pieter van den Hoogenband
  Nederländerna
Klete Keller
  USA
400 m frisim Ian Thorpe
  Australien
Grant Hackett
  Australien
Emiliano Brembilla
  Italien
800 m frisim Ian Thorpe
  Australien
Grant Hackett
  Australien
Graeme Smith
  Storbritannien
1500 m frisim Grant Hackett
  Australien
Graeme Smith
  Storbritannien
Alexei Filipets
  Ryssland
50 m ryggsim Randall Bal
  USA
Thomas Rupprath
  Tyskland
Matt Welsh
  Australien
100 m ryggsim Matt Welsh
  Australien
Örn Arnarson
  Island
Steffen Driesen
  Tyskland
200 m ryggsim Aaron Peirsol
  USA
Markus Rogan
  Österrike
Örn Arnarson
  Island
50 m bröstsim Oleg Lisogor
  Ukraina
Roman Sloudnov
  Ryssland
Domenico Fioravanti
  Italien
100 m bröstsim Roman Sloudnov
  Ryssland
Domenico Fioravanti
  Italien
Ed Moses
  USA
200 m bröstsim Brendan Hansen
  USA
Maxim Podoprigora
  Österrike
Kosuke Kitajima
  Japan
50 m fjärilsim Geoff Huegill
  Australien
Lars Frölander
  Sverige
Mark Foster
  Storbritannien
100 m fjärilsim Lars Frölander
  Sverige
Ian Crocker
  USA
Geoff Huegill
  Australien
200 m fjärilsim Michael Phelps
  USA
Tom Malchow
  USA
Anatoly Polyakov
  Ryssland
200 m medley Massimiliano Rosolino
  Italien
Tom Wilkens
  USA
Justin Norris
  Australien
400 m medley Alessio Boggiatto
  Italien
Erik Vendt
  USA
Tom Wilkens
  USA
4×100 m frisim   Australien
Michael Klim
Ashley Callus
Todd Pearson
Ian Thorpe
  Nederländerna
Mark Veens
Johan Kenkhuis
Klaas-Erik Zwering
Pieter van den Hoogenband
  Tyskland
Stefan Herbst
Torsten Spanneberg
Lars Conrad
Sven Lodziewski
4×200 m frisim   Australien
Grant Hackett
Michael Klim
Bill Kirby
Ian Thorpe
  Italien
Emiliano Brembilla
Matteo Pelliciari
Andrea Beccari
Massimiliano Rosolino
  USA
Scott Goldblatt
Nate Dusing
Chad Carvin
Klete Keller
4×100 m medley   Australien
Matt Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Ian Thorpe
  Tyskland
Steffen Driesen
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Torsten Spanneberg
  Ryssland
Vladislav Aminov
Dmitryj Komornikov
Vladislav Kulikov
Dmitri Tjernytjev

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Inge de Bruijn
  Nederländerna
Therese Alshammar
  Sverige
Sandra Völker
  Tyskland
100 m frisim Inge de Bruijn
  Nederländerna
Katrin Meissner
  Tyskland
Sandra Völker
  Tyskland
200 m frisim Giaan Rooney
  Australien
Yang Yu
  Kina
Camelia Potec
  Rumänien
400 m frisim Jana Klotjkova
  Ukraina
Claudia Poll
  Costa Rica
Hannah Stockbauer
  Tyskland
800 m frisim Hannah Stockbauer
  Tyskland
Diana Munz
  USA
Kaitlin Sandeno
  USA
1500 m frisim Hannah Stockbauer
  Tyskland
Flavia Rigamonti
  Schweiz
Diana Munz
  USA
50 m ryggsim Haley Cope
  USA
Antje Buschschulte
  Tyskland
Natalie Coughlin
  USA
100 m ryggsim Natalie Coughlin
  USA
Diana Mocanu
  Rumänien
Antje Buschschulte
  Tyskland
200 m ryggsim Diana Mocanu
  Rumänien
Stanislava Komarova
  Ryssland
Joanna Fargus
  Storbritannien
50 m bröstsim Luo Xuejuan
  Kina
Kristy Kowal
  USA
Zoë Baker
  Storbritannien
100 m bröstsim Luo Xuejuan
  Kina
Leisel Jones
  Australien
Ágnes Kovács
  Ungern
200 m bröstsim Ágnes Kovács
  Ungern
Qi Hui
  Kina
Luo Xuejuan
  Kina
50 m fjärilsim Inge de Bruijn
  Nederländerna
Therese Alshammar
  Sverige
Anna-Karin Kammerling
  Sverige
100 m fjärilsim Petria Thomas
  Australien
Otylia Jędrzejczak
  Polen
Junko Onishi
  Japan
200 m fjärilsim Petria Thomas
  Australien
Annika Mehlhorn
  Tyskland
Kaitlin Sandeno
  USA
200 m medley Martha Bowen
  USA
Jana Klotjkova
  Ukraina
Qi Hui
  Kina
400 m medley Jana Klotjkova
  Ukraina
Martha Bowen
  USA
Beatrice Căslaru
  Rumänien
4x100 m frisim   Tyskland
Petra Dallmann
Antje Buschschulte
Katrin Meissner
Sandra Völker
  USA
Colleen Lanne
Erin Phenix
Maritza Correia
Courtney Shealy
  Storbritannien
Alison Sheppard
Melanie Marshall
Rosalind Brett
Karen Pickering
4×200 m frisim 1   Storbritannien
Nicola Jackson
Janine Belton
Karen Legg
Karen Pickering
  Tyskland
Silvia Szalai
Sarah Harstick
Hannah Stockbauer
Meike Freitag
  Japan
Maki Mita
Tomoko Hagiwara
Tomoko Nagai
Eri Yamanoi
4×100 m medley   Australien
Dyana Calub
Leisel Jones
Petria Thomas
Sarah Ryan
  USA
Natalie Coughlin
Megan Quann
Mary Descenza
Erin Phenix
  Kina
Zhan Shu
Luo Xuejuan
Ruan Yi
Xu Yanwei

1 Australien kom först i mål men diskvalificerades. Även tvåan USA diskvalificerades men efter en överklagan tilldelades de också guldmedaljer i efterhand. De som fick guld i det amerikanska laget var Natalie Coughlin, Diana Munz, Cristina Teuscher och Julie Hardt.

Vattenpolo [4]Redigera

Turnering Guld Silver Brons
Herrar
detaljer
  Spanien   Jugoslavien   Ryssland
Damer
detaljer
  Italien   Ungern   Kanada

Öppet vatten-simning [5]Redigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
5km Luca Baldini
  Italien
Jevgeni Bezrutjenko
  Ryssland
Marco Formentini
  Italien
10km Jevgeni Bezrutjenko
  Ryssland
Vladimir Djattjin
  Ryssland
Fabio Venturini
  Italien
25km Juri Kudinov
  Ryssland
Stéphane Gomez
  Frankrike
Stéphane Lecat
  Frankrike

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
5km Viola Valli
  Italien
Peggy Büchse
  Tyskland
Hayley Lewis
  Australien
10km Peggy Büchse
  Tyskland
Irina Abysova
  Ryssland
Edith van Dijk
  Nederländerna
25km Viola Valli
  Italien
Edith van Dijk
  Nederländerna
Angela Maurer
  Tyskland

ReferenserRedigera

  1. ^ ”HistoFINA - SYNCHRONISED SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_SY.pdf.  (engelska)
  2. ^ ”HistoFINA - DIVING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/diving.pdf.  (engelska)
  3. ^ ”HistoFINA - SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS AT FINA WORLD CHAMPIONSHIPS (50M)”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/swimming_50m.pdf.  (engelska)
  4. ^ ”HistoFINA - WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/waterpolo.pdf.  (engelska)
  5. ^ ”HistoFINA - OPEN WATER MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_OW.pdf.  (engelska)