Världsmästerskapen i orientering 2018

2018 års upplaga av Världsmästerskapen i orientering

Världsmästerskapen i orientering 2018 avgjordes under perioden 4–11 augusti 2018 i Lettland.[1]

Världsmästerskapen i orientering 2018
Datum4–11 augusti 2018
Grenar9 grenar i 1 sport
Deltagare
Nationer49
Aktiva345
Män192
Kvinnor153
Värdskap
LandLettland Lettland
PlatsRiga
Sigulda

Sprintdistanserna avgjordes i Riga och skogsdistanserna i Sigulda.[2]

ProgramRedigera

4 augusti
  • Sprintkvalificeringar, kl 9–11:30 (obs! alla tider är lokala = UTC+2)
  • Sprintfinaler, kl 15–17
5 augusti
  • Sprintstafetter, kl 17–18:30
7 augusti
  • Medeldistans
9 augusti
  • Stafetter, kl 14–18
11 augusti
  • Långdistans, kl 12–18

MedaljligaRedigera

Antal medaljer efter land
Placering Land Guld Silver Brons Summa
    Norge 3 - - 3
    Schweiz 2 3 5 10
  Sverige 2 2 - 4
4.   Danmark 1 1 1 3
5.   Ryssland 1 - 1 2
6.   Nya Zeeland - 1 - 1
6.   Finland - 1 - 1
6.   Ukraina - 1 - 1
9.   Frankrike - - 2 2

MedaljörerRedigera

HerrarRedigera

Långdistans[3]Redigera

  1. Olav Lundanes   Norge 1.37.43
  2. Ruslan Glibov   Ukraina 1.40.20
  3. Fabian Hertner   Schweiz 1.40.47

Medeldistans[4]Redigera

  1. Eskil Kinneberg   Norge 32.59
  2. Daniel Hubmann   Schweiz 33.05
  3. Florian Howald   Schweiz 33.13

Sprint[5]Redigera

  1. Daniel Hubmann   Schweiz 14.05,9
  2. Tim Robertson   Nya Zeeland 14.07,0
  3. Andreas Kyburz   Schweiz 14.26,0

Stafett[6]Redigera

  1.   Norge (Gaute Hallan Steiwer, Eskil Kinneberg, Magne Dæhli) 1.47.26
  2.   Schweiz (Florian Howald, Daniel Hubmann, Matthias Kyburz) 1.47:30
  3.   Frankrike (Nicolas Rio, Lucas Basset, Frédéric Tranchand) 1.47.36

DamerRedigera

Långdistans[7]Redigera

  1. Tove Alexandersson   Sverige 1.14.04
  2. Maja Alm   Danmark 1.15.31
  3. Sabine Hauswirth   Schweiz 1.16.30

Medeldistans[8]Redigera

  1. Natalia Gemperle   Ryssland 32.02
  2. Marika Teini   Finland 33.32
  3. Isia Basset   Frankrike 33.56

Sprint[9]Redigera

  1. Maja Alm   Danmark 13.43,1
  2. Tove Alexandersson   Sverige 14.00,0
  3. Judith Wyder   Schweiz 14.10,3

Stafett[10]Redigera

  1.   Schweiz (Elena Roos, Julia Jakob, Judith Wyder) 1.45.03
  2.   Sverige (Helena Bergman, Karolin Ohlsson, Tove Alexandersson) 1.45.18
  3.   Ryssland (Anastasia Rudnaya, Tatyana Riabkina, Natalia Gemperle) 1.47.20

MixedRedigera

Sprintstafett[11]Redigera

  1.   Sverige (Tove Alexandersson, Emil Svensk, Jonas Leandersson, Karolin Ohlsson) 0.58,27
  2.   Schweiz (Elena Roos, Florian Howald, Fabian Hertner, Judith Wyder) 0.58,58
  3.   Danmark (Amanda Falck Weber, Tue Lassen, Jakob Edsen, Maja Alm) 0.59,14

ReferenserRedigera

NoterRedigera

Externa länkarRedigera