Öppna huvudmenyn

Världsmästerskapen i kortbanesimning 2004

2004 års upplaga av Världsmästerskapen i kortbanesimning

Världsmästerskapen i kortbanesimning 2004 hölls i Indianapolis, USA från och med den 7 till den 11 oktober 2004.

Världsmästerskapen i kortbanesimning 2004
Datum7-11 oktober 2004
ArrangörFINA
Värdskap
LandUSA USA
OrtIndianapolis

Innehåll

ResultatRedigera

FrisimRedigera

M/K Gren Guld Tid Silver Brons
Män 50 m   Mark Foster 21.58   Stefan Nystrand   Nick Brunelli
100 m   Jason Lezak 47.97   Salim Iles   Rick Say
200 m   Michael Phelps 1:43.59   Rick Say   Ryan Lochte
400 m   Yuri Prilukov 3:40.79   Chad Carvin   Justin Mortimer
1500 m   Yuri Prilukov 14:39.16   Simone Ercoli   Dragos Coman
4x100 m   USA
Nick Brunelli
Neil Walker
Nate Dusing
Jason Lezak
3:09.96   Brasilien
César Cielo
Thiago Pereira
Christiano Santos
Nicholas Santos
  Kanada
Mike Mintenko
Mattew Rose
Adam Sioui
Rick Say
4x200 m   USA
Ryan Lochte
Chad Carvin
Daniel Ketchum
Justin Mortimer
7:03.71   Australien
Nicholas Sprenger
Andrew Mewing
Brendan Huges
Joshua Krogh
  Brasilien
Rodrigo Castro
Thiago Pereira
Rafael Mosca
Lucas Salatta
Kvinnor 50 m   Marleen Veldhuis 24.41   Libby Lenton   Therese Alshammar
100 m   Libby Lenton 52.67   Josefin Lillhage   Marleen Veldhuis
200 m   Josefin Lillhage 1:56.35   Lindsay Benko   Dana Vollmer
400 m   Kaitlin Sandeno 4:02.01   Sara McLarty   Sachiko Yamada
800 m   Sachiko Yamada 8:18.21   Kate Ziegler   Melissa Gorman
4x100 m   USA
Amanda Weir
Kara Lyn Joyce
Lindsay Benko
Jenny Thompson
3:35.07   Sverige
Josefin Lillhage
Anna-Karin Kammerling
Johanna Sjöberg
Therese Alshammar
  Australien
Libby Lenton
Louise Tomlinson
Danni Miatke
Shayne Reese
4x200 m   USA
Dana Vollmer
Rachel Komisarz
Lindsay Benko
Kaitlin Sandeno
7:47.72   Australien
Libby Lenton
Danni Miatke
Louise Tomlinson
Shayne Reese
  Sverige
Ida Mattsson
Johanna Sjöberg
Josefin Lillhage
Petra Granlund

RyggsimRedigera

M/K Gren Guld Tid Silver Brons
Män 50 m   Thomas Rupprath 23.51   Mattew Welsh   Peter Marshall
100 m   Aaron Peirsol 50.72 CR   Mattew Welsh   Thomas Rupprath
200 m   Aaron Peirsol 1:50.52 WR   Mattew Welsh   Arkady Vyatchanin
Kvinna 50 m   Haley Cope 27.49   Gao Chang   Sophie Edington
100 m   Haley Cope 59.03   Gao Chang   Sophie Edington
200 m   Margaret Hoelzer 2:05.84   Tayliah Zimmer   Melissa Ingram

BröstsimRedigera

M/K Gren Guld Tid Silver Brons
Män 50 m   Brendan Hansen 26.86   Brenton Rickard   Stefan Nystrand
100 m   Brendan Hansen 58.45   Brenton Rickard   Vladislav Polyakov
200 m   Brendan Hansen 2:04.98 CR   Brenton Rickard   Vladislav Polyakov
Kvinnor 50 m   Brooke Hanson 30.20   Jade Edmistone   Tara Kirk
100 m   Brooke Hanson 1:05.36 CR   Jade Edmistone   Tara Kirk
200 m   Brooke Hanson 2:21.68   Amanda Beard   Sarah Katsoulis

FjärilsimRedigera

M/K Gren Guld Tid Silver Brons
Män 50 m   Ian Crocker 22.71 WR   Mark Foster   Duje Draganja
100 m   Ian Crocker 50.18 CR   James Hickman   Peter Mankoc
200 m   James Hickman 1:53.41   Ioan Gherghel   Wu Peng
Kvinnor 50 m   Jenny Thompson 25.89   Anna-Karin Kammerling   Libby Lenton
100 m   Martina Moravcova 57.38   Rachel Komisarz   Jenny Thompson
200 m   Kaitlin Sandeno 2:06.95   Mary Descenza   Audrey Lacroix

MedleyRedigera

KällorRedigera