Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008

2008 års upplaga av världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor

Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008 avgjordes i Sportforum Hohenschönhausen i Berlin, Tyskland under perioden 9-10 februari 2008. Nederländernas Paulien van Deutekom och Sven Kramer blev världsmästare.

Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008
Sportforum Berlin Eissporthalle.JPG
Datum9-10 februari 2008
Deltagare
Aktiva48
Värdskap
LandTyskland Tyskland
PlatsSportforum Hohenschönhausen
ArenaBerlin

DamerRedigera

Dag 1Redigera

500 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Christine Nesbitt   Kanada 39.03
  Ireen Wüst   Nederländerna 39.28
  Fei Wang   Kina 39.57
4 Kristina Groves   Kanada 39.64
5 Paulien van Deutekom   Nederländerna 39.65
6 Jekaterina Lobisjeva   Ryssland 39.70
7 Marrit Leenstra   Nederländerna 39.72
8 Daniela Anschütz   Tyskland 39.98
9 Claudia Pechstein   Tyskland 40.01
Yekaterina Abramova   Ryssland 40.01

3 000 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Paulien van Deutekom   Nederländerna 4:03.33
  Martina Sáblíková   Tjeckien 4:05.69
  Kristina Groves   Kanada 4:06.36
4 Ireen Wüst   Nederländerna 4:06.62
5 Christine Nesbitt   Kanada 4:07.34
6 Diane Valkenburg   Nederländerna 4:09.49
7 Clara Hughes   Kanada 4:11.21
8 Daniela Anschütz   Tyskland 4:11.43
9 Claudia Pechstein   Tyskland 4:12.09
10 Katrin Mattscherodt   Tyskland 4:12.98

Dag 2Redigera

1 500 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Ireen Wüst   Nederländerna 1:57.59
  Paulien van Deutekom   Nederländerna 1:57.83
  Christine Nesbitt   Kanada 1:58.57
4 Kristina Groves   Kanada 1:58.67
5 Fei Wang   Kina 1:59.31
6 Daniela Anschütz   Tyskland 1:59.44
7 Marrit Leenstra   Nederländerna 1:59.51
8 Martina Sáblíková   Tjeckien 1:59.62
9 Claudia Pechstein   Tyskland 1:59.77
10 Diane Valkenburg   Nederländerna 1:59.82

5 000 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Martina Sáblíková   Tjeckien 6:59.26 BR
  Kristina Groves   Kanada 7:06.22
  Paulien van Deutekom   Nederländerna 7:07.10
4 Ireen Wüst   Nederländerna 7:09.54
5 Clara Hughes   Kanada 7:09.55
6 Claudia Pechstein   Tyskland 7:11.45
7 Daniela Anschütz   Tyskland 7:11,88
8 Katrin Mattscherodt   Tyskland 7:15.61
9 Christine Nesbitt   Kanada 7:15.92
10 Diane Valkenburg   Nederländerna 7:18.25

AllroundresultatRedigera

Placering Åkare Nation 500 meter 3 000 meter 1 500 meter 5 000 meter Poäng
  Paulien van Deutekom   Nederländerna 39.65 (5) 4:03.33 (1) 1:57.83 (2) 7:07.10 (3) 162.191
  Ireen Wüst   Nederländerna 39.28 (2) 4:06.62 (4) 1:57.59 (1) 7;09.54 (4) 162.533
  Kristina Groves   Kanada 39.64 (4) 4:06.36 (3) 1:58.67 (4) 7:06.22 (2) 162.878
4 Christine Nesbitt   Kanada 39.03 (1) 4:07.34 (5) 1:58.57 (3) 7:15.92 (9) 163.368
5 Martina Sáblíková   Tjeckien 40.92 (15) 4:05.69 (2) 1:59.62 (8) 6:59.26 (1) 163.667
6 Daniela Anschütz   Tyskland 39.98 (8) 4:11.43 (8) 1:59.44 (6) 7:11.88 (7) 164.886
7 Claudia Pechstein   Tyskland 40.01 (9) 4:12.09 (9) 1:59.77 (9) 7:11.45 (6) 165.093
8 Diane Valkenburg   Nederländerna 40.28 (11) 4:09.49 (6) 1:59.82 (10) 7:18.25 (10) 165.626
9 Fei Wang   Kina 39.57 (3) 4:13.75 (11) 1:59.31 (5) 7:23.83 (11) 166.014
10 Katrin Mattscherodt   Tyskland 41.21 (20) 4:12.98 (10) 2:00.56 (12) 7:15.61 (8) 167.120
11 Clara Hughes   Kanada 42.10 (22) 4:11.21 (7) 2:01.63 (15) 7:09.55 (5) 167.466
12 Marrit Leenstra   Nederländerna 39.72 (7) 4:14.85 (12) 1:59.51 (7) 7:35.98 (12) 167.629
NQ13 Maki Tabata   Japan 40.48 (13) 4:15.44 (14) 2:00.70 (13) 123.286
NQ14 Jekaterina Lobisjeva   Ryssland 39.70 (6) 4:19.92 (21) 2:01.45 (14) 123.503
NQ15 Brittany Schussler   Kanada 40.75 (14) 4:16.93 (16) 2:00.11 (11) 123.607
NQ16 Galina Lichatsjova   Ryssland 40.45 (12) 4:18.00 (18) 2:02.23 (18) 124.193
NQ17 Katarzyna Wójcicka   Polen 40.93 (16) 4:17.47 (17) 2:02.03 (16) 124.517
NQ18 Mari Hemmer   Norge 41.07 (17) 4:15.11 (13) 2:03,05 (20) 124.604
NQ19 Yekaterina Abramova   Ryssland 40.01 (9) 4:22.54 (23) 2:03.77 (21) 125.022
NQ20 Lucille Opitz   Tyskland 41.19 (19) 4:18.10 (19) 2:02.47 (19) 125.029
NQ21 Lee Ju-youn   Sydkorea 41.14 (18) 4:19.67 (20) 2:02.19 (17) 125.148
NQ22 Catherine Raney   USA 41.74 (21) 4:15.87 (15) 2:04.72 (22) 125.958
NQ23 Eriko Ishino   Japan 42.10 (22) 4:21.14 (22) 2:05.53 (23) 127.466
NQ24 Anna Ringsred   USA 42.30 (24) 4:32.58 (24) 2:08.72 (24) 130.636

NQ = Ej kvalificerad för 5 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad

HerrarRedigera

Dag 1Redigera

500 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Denny Morrison   Kanada 35.81
  Shani Davis   USA 35.85
  Sven Kramer   Nederländerna 36.22
4 Jevgeni Lalenkov   Ryssland 36.27
5 Håvard Bøkko   Norge 36.54
Ivan Skobrev   Ryssland 36.54
7 Chad Hedrick   USA 36.55
8 Konrad Niedźwiedzki   Polen 36.57
9 Steven Elm   Kanada 36.70
10 Enrico Fabris   Italien 36.72

5 000 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Sven Kramer   Nederländerna 6:13.35
  Håvard Bøkko   Norge 6:17.64
  Chad Hedrick   USA 6:18.90
4 Shani Davis   USA 6:23.92
5 Wouter Olde Heuvel   Nederländerna 6:25.06
6 Carl Verheijen   Nederländerna 6:29.39
7 Sverre Haugli   Norge 6:29.64
8 Hiroki Hirako   Japan 6:33.17
9 Denny Morrison   Kanada 6:33.53
10 Enrico Fabris   Italien 6:33.61

Dag 2Redigera

1 500 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Shani Davis   USA 1:45.93
  Denny Morrison   Kanada 1:45.98
  Jevgeni Lalenkov   Ryssland 1:46.39
4 Sven Kramer   Nederländerna 1:46.47
5 Chad Hedrick   USA 1:46.82
6 Wouter Olde Heuvel   Nederländerna 1:47.32
7 Håvard Bøkko   Norge 1:47.93
8 Enrico Fabris   Italien 1:48.12
9 Ben Jongejan   Nederländerna 1:48.17
10 Lucas Makowsky   Kanada 1:48.46

10 000 meterRedigera

Placering Åkare Nation Tid
  Sven Kramer   Nederländerna 13:09.06 BR
  Håvard Bøkko   Norge 13:10.87
  Wouter Olde Heuvel   Nederländerna 13:20.97
4 Carl Verheijen   Nederländerna 13:23.86
5 Shani Davis   USA 13:27.13
6 Chad Hedrick   USA 13:32.69
7 Ivan Skobrev   Ryssland 13:37.72
8 Ben Jongejan   Nederländerna 13:43.73
9 Enrico Fabris   Italien 13:45.23
10 Sverre Haugli   Norge 13:46.63

AllroundresultatRedigera

Placering Åkare Nation 500 meter 5 000 meter 1 500 meter 10 000 meter Poäng
  Sven Kramer   Nederländerna 36.22 (3) 6:13.35 (1) 1:46.46 (4) 13:09.06 (1) 148.494
  Håvard Bøkko   Norge 36.54 (5) 6:17.64 (2) 1:47.93 (7) 13:10.87 (2) 149.823
  Shani Davis   USA 35.85 (2) 6:23.92 (4) 1:45.93 (1) 13:27.13 (5) 149.908
4 Chad Hedrick   USA 36.55 (7) 6:18.90 (3) 1:46.82 (5) 13:32.69 (6) 150.680
5 Wouter Olde Heuvel   Nederländerna 36.98 (12) 6:25.07 (5) 1:47.32 (6) 13:20.97 (3) 151.308
6 Denny Morrison   Kanada 35,81 (1) 6:33.53 (9) 1:45.98 (2) 14:11.76 (11) 153.077
7 Enrico Fabris   Italien 36.72 (10) 6:33.61 (10) 1:48.12 (8) 13:45.23 (9) 153.382
8 Ivan Skobrev   Ryssland 36.54 (5) 6:34.72 (11) 1:50.00 (19) 13:37.72 (7) 153.564
9 Carl Verheijen   Nederländerna 38.07 (23) 6:29.39 (6) 1:49.23 (13) 13:23.86 (4) 153.612
10 Ben Jongejan   Nederländerna 37.24 (14) 6:34.94 (12) 1:48.17 (9) 13:43.73 (8) 153.976
11 Sverre Haugli   Norge 37.83 (20) 6:29.64 (7) 1:49.31 (15) 13:46.63 (10) 154.561
12 Jevgeni Lalenkov   Ryssland 36.27 (4) 6:37.96 (15) 1:46.39 (3) 14:22.09 (12) 154.633
NQ13 Lucas Makowsky   Kanada 36.85 (11) 6:37.30 (14) 1:48.46 (10) 112.733
NQ14 Tobias Schneider   Tyskland 37.27 (15) 6:36.32 (13) 1:48.96 (12) 113.222
NQ15 Henrik Christiansen   Norge 37.35 (16) 6:38.75 (16) 1:49.28 (14) 113.651
NQ16 Robert Lehmann   Tyskland 37.07 (13) 6:41.80 (17) 1:49.40 (16) 113.716
NQ17 Steven Elm   Kanada 36.70 (9) 6:48.37 (21) 1:48.80 (11) 113.803
NQ18 Konrad Niedźwiedzki   Polen 36.57 (8) 6:47.83 (20) 1:49.69 (17) 113.916
NQ19 Hiroki Hirako   Japan 37.83 (20) 6:33.17 (8) 1:51.35 (21) 114.263
NQ20 Trevor Marsicano   USA 37.82 (19) 6:42.24 (18) 1:49.84 (18) 114.657
NQ21 Justin Warsylewicz   Kanada 38.02 (22) 6:49.29 (22) 1:50.57 (20) 115.805
NQ22 Justin Stelly   USA 37.71 (18) 6:51.97 (23) 1:53.84 (23) 116.853
DQ1 - Xingyu Song   Kina DQ () 6:45.94 (19) 1:53.29 (22)
NQ24- Kwun-Won Choi   Sydkorea 37.40 (17) DNS

NQ = Ej kvalificerad för 10 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad

ReglerRedigera

Alla 24 deltagare åkte de tre första distanserna; 12 åkare deltog sedan inte på fjärde distansen. Dessa 12 åkare utsågs genom ställningen vid på den längsta av de tre distanserna, samt total ställning efter alla tre distanser, samt följande jämförelser:

  1. De 12 främsta på båda listorna kvalificerade sig.
  2. För att kunna ta ut 12 åkare, ranordnades åkarna sedan upp i ordning efter sina bästa resultat på vardera lista. Kunde man ändå inte avgöra, hade totalställning företräde framför resultat på längsta distansen.

KällorRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 15 september 2012.

FotnoterRedigera