Världscupen i längdåkning 2000/2001

säsongen 2000–2001 av Världscupen i längdskidåkning
Nordic combined pictogram.svg Världscupen i längdskidåkning 2000/2001 Nordic combined pictogram.svg
Segrare
Totalt Julia Tjepalova, Ryssland Ryssland (damer) Per Elofsson, Sverige Sverige (herrar)
<<< 1999/2000 2001/2002 >>>

Världscupen i längdåkning 2000/2001 inleddes i Beitostölen i Norge 25 november 2000 och avslutades i Kuopio i Finland 25 mars 2001. Vinnare av totala världscupen blev Per Elofsson från Sverige på herrsidan och Julia Tjepalova från Ryssland på damsidan.

TävlingskalenderRedigera

HerrarRedigera

Placering Datum Plats Distans Etta Tvåa Trea
1. 25 november 2000   Beitostølen 15 kilometer klassisk stil   Odd-Bjørn Hjelmeset   Thomas Alsgaard   Johann Mühlegg
2. 26 november 2000   Beitostølen Stafett 4 × 10 kilometer - - -
3. 29 november 2000   Beitostølen[1] 10 kilometer fristil   Per Elofsson   Sami Repo   Thomas Alsgaard
4. 8 december 2000   Santa Caterina 15 kilometer fristil   Per Elofsson   Vincent Vittoz   Tor Arne Hetland
5. 9 december 2000   Santa Caterina Stafett 4 x 5 kilometer - - -
6. 13 december 2000   Clusone Sprintstafett fristil - - -
7. 16 december 2000   Brusson 2 x 10 kilometer jaktstart   Per Elofsson   Johann Mühlegg   Vincent Vittoz
8. 17 december 2000   Brusson Sprint fristil   Thomas Alsgaard   Jan Jacob Verdenius   Cristian Zorzi
9. 20 december 2000   Davos 30 kilometer klassisk stil   Mika Myllylä   Michail Ivanov   Odd-Bjørn Hjelmeset
10. 28 december 2000   Engelberg[2] Sprintklassisk stil   Jan Jacob Verdenius   Tor Arne Hetland   Giorgio Di Centa
11. 29 december 2000   Engelberg Sprint fristil   Tor Arne Hetland   Cristian Zorzi   Håvard Solbakken
12. 10 januari 2001   Soldier Hollow 30 kilometer fristil (masstart)   Johann Mühlegg   Christian Hoffmann   René Sommerfeldt
13. 13 januari 2001   Soldier Hollow 15 kilometer klassisk stil   Johann Mühlegg   Michail Botvinov   Fulvio Valbusa
14. 14 januari 2001   Soldier Hollow Sprint fristil - - -
15. 1 februari 2001   Asiago Sprint fristil   Odd-Bjørn Hjelmeset   Trond Iversen   Jens Arne Svartedal
16. 4 februari 2001   Nové Město Sprint fristil   Morten Brørs   Trond Einar Elden   Ari Palolahti
17. 10 februari 2001   Otepää 10 kilometer klassisk stil   Thomas Alsgaard   Per Elofsson   Janne Immonen
VM 15 februari - 25 februari 2001   Lahtis Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2001
18. 4 mars 2001   Kavgolovo 15 kilometer fristil   Per Elofsson   Michail Botvinov   Aleksej Prokurorov
19. 7 mars 2001   Oslo Sprintklassisk stil   Thomas Alsgaard   Thoralf Heimdall   Jan Jacob Verdenius
20. 10 mars 2001   Oslo 50 kilometer klassisk stil   Per Elofsson   Anders Aukland   Frode Estil
21. 14 mars 2001   Borlänge 10 kilometer fristil   Per Elofsson   Pietro Piller Cottrer   Johann Mühlegg
22. 17 mars 2001   Falun 15 kilometer klassisk stil   Michail Ivanov   Frode Estil   Kristen Skjeldal
23. 18 mars 2001   Falun Stafett 4 x 10 kilometer - - -
24. 25 mars 2001   Kuopio 60 kilometer fristil   Sergej Dolidovich   Pietro Piller Cottrer   Michail Ivanov

DamerRedigera

Placering Datum Plats Distans Etta Tvåa Trea
1. 25 november 2000   Beitostølen 10 kilometer klassisk stil   Bente Skari   Kaisa Varis   Stefania Belmondo
2. 26 november 2000   Beitostølen Stafett 4 × 5 kilometer   Finland
Pirjo Manninen
Milla Jauho
Virpi Kuitunen
Kaisa Varis
  Ryssland
Olga Danilova
Ljubov Jegorova
Larisa Lazutina
Julija Tjepalova
  Sverige
Lina Andersson
Karin Öhman
Carin Holmberg
Mariana Handler
3. 29 november 2000   Beitostølen[1] 5 kilometer fristil   Kaisa Varis   Stefania Belmondo   Kristina Šmigun
4. 8 december 2000   Santa Caterina 10 kilometer fristil   Julija Tjepalova   Stefania Belmondo   Larisa Lazutina
5. 9 december 2000   Santa Caterina Stafett 4 x 3 km   Ryssland
Nina Gavriljuk
Olga Savjalova
Larisa Lazutina
Julija Tjepalova
  Norge
Tina Bay
Bente Skari
Elin Nilsen
Hilde G. Pedersen
  Finland
Pirjo Manninen
Satu Salonen
Virpi Kuitunen
Milla Jauho
6. 13 december 2000   Clusone Sprintstafett fristil   Ryssland
Olga Savjalova
Julija Tjepalova
  Italien
Sabina Valbusa
Stefania Belmondo
  Ryssland III
Irina Skladneva
Olga Moskalenko
7. 16 december 2000   Brusson 10 kilometer klassisk stil   Bente Skari   Olga Danilova   Larisa Lazutina
8. 17 december 2000   Brusson Sprint fristil   Pirjo Manninen   Kateřina Neumannová   Virpi Kuitunen
9. 20 december 2000   Davos 15 kilometer klassisk stil   Julija Tjepalova   Bente Skari   Kristina Šmigun
10. 28 december 2000   Engelberg[2] Sprintklassisk stil   Bente Skari   Pirjo Manninen   Nina Gavriljuk
11. 29 december 2000   Engelberg Sprint fristil   Pirjo Manninen   Julija Tjepalova   Stefania Belmondo
12. 10 januari 2001   Soldier Hollow 2 x 5 kilometer jaktstart   Kateřina Neumannová   Gabriella Paruzzi   Stefania Belmondo
13. 13 januari 2001   Soldier Hollow Stafett 4 x 5 kilometer   Italien
Sabina Valbusa
Gabriella Paruzzi
Cristina Paluselli
Stefania Belmondo
  Kanada
Sara Renner
Milaine Theriault
Beckie Scott
Amanda Fortier
  Finland
Mari Rauhala
Kirsi Välimaa
Riikka Sirviö
Aino-Kaisa Saarinen
14. 14 januari 2001   Soldier Hollow Sprint fristil   Bente Skari   Manuela Henkel   Beckie Scott
15. 1 februari 2001   Asiago Sprint fristil   Bente Skari   Anita Moen   Petra Majdič
16. 4 februari 2001   Nové Město Sprint fristil   Julija Tjepalova   Anita Moen   Claudia Künzel
17. 10 februari 2001   Otepää 5 kilometer klassisk stil   Bente Skari   Virpi Kuitunen   Olga Danilova
VM 15 februari - 25 februari 2001   Lahtis Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2001
18. 4 mars 2001   Kavgolovo 15 kilometer fristil   Julija Tjepalova   Larisa Lazutina   Stefania Belmondo
19. 7 mars 2001   Oslo Sprintklassisk stil   Pirjo Manninen   Bente Skari   Lina Andersson
20. 10 mars 2001   Oslo 30 kilometer klassisk stil   Larisa Lazutina   Bente Skari   Olga Savjalova
21. 14 mars 2001   Borlänge 5 kilometer fristil   Julija Tjepalova   Jelena Burukina   Larisa Lazutina
22. 17 mars 2001   Falun 10 kilometer fristil   Julija Tjepalova   Larisa Lazutina   Olga Savjalova
23. 18 mars 2001   Falun 10 kilometer klassisk stil   Larisa Lazutina   Bente Skari   Julija Tjepalova
24. 25 mars 2001   Kuopio 40 kilometer fristil   Julija Tjepalova   Olga Savjalova   Larisa Lazutina

SlutställningRedigera

HerrarRedigera

Totalcupen
Placering Åkare Poäng
1.   Per Elofsson 763
2.   Johann Mühlegg 603
3.   Thomas Alsgaard 474
4.   Pietro Piller Cottrer 456
5.   Odd-Bjørn Hjelmeset 439
6.   René Sommerfeldt 384
7.   Fulvio Valbusa 378
8.   Frode Estil 370
9.   Kristen Skjeldal 363
10.   Michail Botvinov 346
Sprint
Placering Åkare Poäng
1.   Jan Jacob Verdenius 321
2.   Cristian Zorzi 288
3.   Tor Arne Hetland 239
4.   Morten Brørs 214
5.   Trond Einar Elden 212
6.   Thomas Alsgaard 200
7.   Håvard Bjerkeli 177
8.   Thobias Fredriksson 161
9.   Fulvio Valbusa 154
10.   Håvard Solbakken 152

DamerRedigera

Totalcupen
Placering Åkare Poäng
1.   Julija Tjepalova 1106
2.   Bente Skari 990
3.   Larisa Lazutina 893
4.   Stefania Belmondo 785
5.   Olga Savjalova 529
6.   Gabriella Paruzzi 528
7.   Olga Danilova 502
8.   Nina Gavriljuk 481
9.   Kateřina Neumannová 435
10.   Kristina Šmigun 352
. . .
105.   Dorota Kwaśny 4
Sprint
Placering Åkare Poäng
1.   Bente Skari 430
2.   Pirjo Manninen 380
3.   Manuela Henkel 259
4.   Julija Tjepalova 256
=.   Anita Moen 256
6.   Gabriella Paruzzi 185
7.   Stefania Belmondo 164
8.   Karin Moroder 161
9.   Claudia Künzel 139
10.   Elina Hietamäki 136
. . .
83.   Dorota Kwaśny 0

KällorRedigera

fis-ski.com

FotnoterRedigera

  1. ^ [a b] Tävlingarna flyttades från Lillehammer
  2. ^ [a b] Ersatte de instälda tävlingarna i Garmisch-Partenkirchen