Öppna huvudmenyn

Uefacupen 1994/1995

24:e säsongen av Uefacupen

Uefacupen 1994/1995 vanns av Parma, Italien efter finalseger mot Juventus, också från Italien.

Uefacupen 1994/1995
Evenemangsfakta
Datum9 augusti 1994–17 maj 1995
ArrangörUefa
0
Simple gold cup.svg MästareItalien Parma (1:a titeln)
Simple silver cup.svg FinalistItalien Juventus
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
1993/1994 1995/1996

Innehåll

KvalomgångRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Anorthosis Famagusta   4–1   Shumen 2–0 2–1
Aris Thessaloníki   5–2   Hapoel Be'er Sheva 3–1 2–1
Bangor City   1–4   ÍA 1–2 0–2
Kispesti Honvéd   5–1   Zimbru Chișinău 4–1 1–0
Grevenmacher   1–8   Rosenborg BK 1–2 0–6
Aarau   2–0   Mura 1–0 1–0
Dinamo Minsk   6–5   Hibernians 3–1 3–4 (e.f.)
Dinamo Tbilisi   4–1   Universitatea Craiova 2–0 2–1
FC Köpenhamn   4–1   Jazz 0–1 4–0
Fenerbahçe   7–0   Turan-Tovuz 5–0 2–0
FH   2–3   Linfield 1–0 1–3
Inter Bratislava   1–3   Mypa 0–3 1–0
Vardar   1–2   Békéscsaba Előre 1–1 0–1
   2–4   Trelleborgs FF 0–1 2–3
Górnik Zabrze   8–0   Shamrock Rovers 7–0 1–0
Teuta   3–8   Apollon Limassol 1–4 2–4
Lillestrøm SK   4–3   Sjachtar Donetsk 4–1 0–2
Motherwell   7–1   HB 3–0 4–1
Odense BK   6–0   Flora Tallinn 3–0 3–0
Olimpija Ljubljana   5–3   Levski Sofia 3–2 2–1
CSKA Sofia   3–0   Ararat Jerevan 3–0 0–0
Portadown   0–5   Slovan Bratislava 0–2 0–3
Romar Mažeikiai   0–4   AIK 0–2 0–2
Slavia Prag   6–0   Cork City 2–0 4–0
Skonto   00001–1 (BM)   Aberdeen 0–0 1–1
Inter Cardiff   0–8   GKS Katowice 0–2 0–6
Valletta   3–7   Rapid Bukarest 2–6 1–1

Inledande omgångarRedigera

Första omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
AIK   00002–2 (BM)   Slavia Prag 0–0 2–2
Anorthosis Famagusta   2–3   Athletic Bilbao 2–0 0–3
Apollon Limassol   4–5   Sion 1–3 3–2 (e.f.)
Cannes   9–1   Fenerbahçe 4–0 5–1
Bayer Leverkusen   5–4   PSV Eindhoven 5–4 0–0
Blackburn Rovers   2–3   Trelleborgs FF 0–1 2–2
Boavista   3–2   Mypa 2–1 1–1
Borussia Dortmund   3–0   Motherwell 1–0 2–0
Aarau   0–1   Marítimo 0–0 0–1
Dinamo Minsk   1–4   Lazio 0–0 1–4
Dinamo Tbilisi   2–5   Tirol Innsbruck 1–0 1–5
Bordeaux   5–1   Lillestrøm SK 3–1 2–0
Tekstilshchik Kamyshin   6–2   Békéscsaba Előre 6–1 0–1
Twente   4–5   Kispesti Honvéd 1–4 3–1
GKS Katowice   00001–1 (str.)   Aris Thessaloníki 1–0 0–1 (e.f.)
ÍA   1–8   Kaiserslautern 0–4 1–4
Inter   00001–1 (str.)   Aston Villa 1–0 0–1 (e.f.)
Linfield   1–6   Odense BK 1–1 0–5
Napoli   3–0   Skonto 2–0 1–0
Olimpija Ljubljana   1–3   Eintracht Frankfurt 1–1 0–2
Olympiakos   1–5   Marseille 1–2 0–3
CSKA Sofia   1–8   Juventus 0–3 1–5
Royal Antwerp   02–10   Newcastle United 0–5 2–5
Seraing   00004–4 (BM)   Dynamo Moskva 3–4 1–0
Rapid Bukarest   3–2   Charleroi 2–0 1–2
Real Madrid   00002–2 (BM)   Sporting Lissabon 1–0 1–2
Rosenborg BK   2–4   Deportivo La Coruña 1–0 1–4 (e.f.)
Rotor Volgograd   3–5   Nantes Atlantique 3–2 0–3
Slovan Bratislava   2–1   FC Köpenhamn 1–0 1–1
Trabzonspor   5–4   Dinamo București 2–1 3–3
Admira Wacker   6–3   Górnik Zabrze 5–2 1–1
Vitesse   1–2   Parma 1–0 0–2

Andra omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Kaiserslautern   00001–1 (BM)   Odense BK 1–1 0–0
AIK   0–3   Parma 0–1 0–2
Boavista   2–3   Napoli 1–1 1–2
Kispesti Honvéd   0–7   Bayer Leverkusen 0–2 0–5
Marítimo   1–3   Juventus 0–1 1–2
Dynamo Moskva   2–6   Real Madrid 2–2 0–4
Nantes Atlantique   4–1   Tekstilshchik Kamyshin 2–0 2–1
Sion   00003–3 (BM)   Marseille 2–0 1–3
Tirol Innsbruck   2–4   Deportivo La Coruña 2–0 0–4
GKS Katowice   2–1   Bordeaux 1–0 1–1
Newcastle United   00003–3 (BM)   Athletic Bilbao 3–2 0–1
Rapid Bukarest   2–6   Eintracht Frankfurt 2–1 0–5
Slovan Bratislava   2–4   Borussia Dortmund 2–1 0–3
Trabzonspor   00002–2 (BM)   Aston Villa 1–0 1–2
Trelleborgs FF   0–1   Lazio 0–0 0–1
Admira Wacker   5–3   Cannes 1–1 4–2

Tredje omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Athletic Bilbao   3–4   Parma 1–0 2–4
Deportivo La Coruña   2–3   Borussia Dortmund 1–0 1–3 (e.f.)
Eintracht Frankfurt   2–0   Napoli 1–0 1–0
Nantes Atlantique   6–2   Sion 4–0 2–2
GKS Katowice   1–8   Bayer Leverkusen 1–4 0–4
Odense BK   4–3   Real Madrid 2–3 2–0
Trabzonspor   2–4   Lazio 1–2 1–2
Admira Wacker   2–5   Juventus 1–3 1–2

SlutspelRedigera

SlutspelsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                 
   Bayer Leverkusen 5 0 5  
   Nantes Atlantique 1 0 1  
     Bayer Leverkusen 1 0 1  
       Parma 2 3 5  
   Parma 1 0 1
   Odense BK 0 0 0  
     Parma 1 1 2
     Juventus 0 1 1
   Eintracht Frankfurt 1 0 1  
   Juventus 1 3 4  
     Juventus 2 2 4
       Borussia Dortmund 2 1 3  
   Lazio 1 0 1
   Borussia Dortmund 0 2 2  

KvartsfinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Bayer Leverkusen   5–1   Nantes Atlantique 5–1 0–0
Eintracht Frankfurt   1–4   Juventus 1–1 0–3
Parma   1–0   Odense BK 1–0 0–0
Lazio   1–2   Borussia Dortmund 1–0 0–2

SemifinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Bayer Leverkusen   1–5   Parma 1–2 0–3
Juventus   4–3   Borussia Dortmund 2–2 2–1

FinalRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Parma   2–1   Juventus 1–0 1–1

Se ävenRedigera

Externa länkarRedigera


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia