Öppna huvudmenyn

U20-världsmästerskapet i fotboll 2011

18:e upplagan av U20-världsmästerskapet i fotboll

U20-världsmästerskapet i fotboll 2011 var det 18:e U20-världsmästerskapet i fotboll och spelades i Colombia mellan den 29 juli och 20 augusti 2011. Turneringen vanns av Brasilien, som besegrade Portugal i finalen.

U20-världsmästerskapet i fotboll 2011
Evenemangsfakta
Datum29 juli20 augusti 2011
VärdlandColombia Colombia
Arenor8
Deltagare
Nationer24
Deltagande21 spelare per lag
Statistik
Matcher52
Mål132 (2,5 per match)
Flest målTre spelare på fem gjorda mål
Bäste spelareBrasilien Henrique
0
Första plats Guld Brasilien
Andra plats Silver Portugal
Tredje plats Brons Mexiko
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2009 Egypten Turkiet 2013

Innehåll

ArenorRedigera

Arenorna som matcherna spelades på bekräftades den 29 september 2010. Dessa ligger i städerna Armenia, Barranquilla, Bogotá, Cali, Cartagena, Manizales, Medellín och Pereira.

Armenia Barranquilla Bogotá Cali
Estadio Centenario Estadio Metropolitano Roberto Meléndez Estadio El Campín Estadio Pascual Guerrero
Kapacitet: 26 000 Kapacitet: 49 612 Kapacitet: 42 000 Kapacitet: 33 130
   
Cartagena Manizales
Estadio Jaime Morón León Estadio Palogrande
Kapacitet: 17 000 Kapacitet: 36 553
 
Medellín Pereira
Estadio Atanasio Girardot Estadio Hernán Ramírez Villegas
Kapacitet: 45 087 Kapacitet: 35 342
 

KvalifikationRedigera

GruppspelRedigera

Grupp ARedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Colombia 3 3 0 0 7 1 +6 9
2   Frankrike 3 2 0 1 6 5 +1 6
3   Sydkorea 3 1 0 2 3 4 −1 3
4   Mali 3 0 0 3 0 6 −6 0
30 juli Mali   0 – 2   Sydkorea Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
18:00 Rapport Kim Kyung-Jung   50′
Jang Hyun-Soo   80′ (str.)
Publik: 36,111
Domare: Mark Clattenburg (England)

30 juli Colombia   4 – 1   Frankrike Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
21:00 Rodríguez   30′ (str.)
Muriel   48′66′
Arias   64′
Rapport Sunu   21′ Publik: 36,111
Domare: Peter O'Leary (New Zealand)

2 augusti Frankrike   3 – 1   Sydkorea Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
17:00 Sunu   27′
Fofana   81′
Lacazette   90+1′
Rapport Kim Young-Uk   59′ Publik: 36,103
Domare: Wilson Seneme (Brazil)

2 augusti Colombia   2 – 0   Mali Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
20:00 Valencia   23′
Rodríguez   90+1′
Rapport Publik: 36,103
Domare: Istvan Vad (Hungary)

5 augusti Frankrike   2 – 0   Mali Estadio Pascual Guerrero, Cali
20:00 Bakambu   70′
Lacazette   77′
Rapport Publik: 31,395
Domare: Antonio Arias (Paraguay)

5 augusti Colombia   1 – 0   Sydkorea Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
20:00 Muriel   37′ Rapport Publik: 36,082
Domare: Markus Strömbergsson (Sweden)

Grupp BRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Portugal 3 2 1 0 2 0 +2 7
2   Kamerun 3 1 1 1 2 2 0 4
3   Nya Zeeland 3 0 2 1 2 3 −1 2
4   Uruguay 3 0 2 1 1 2 −1 2
30 juli Kamerun   1 – 1   Nya Zeeland Estadio Pascual Guerrero, Cali
17:00 Mbondi   33′ Rapport Tchaha   40′ (sjm.) Publik: 35,262
Domare: William Collum (Scotland)

30 juli Portugal   0 – 0   Uruguay Estadio Pascual Guerrero, Cali
20:00 Rapport Publik: 35,262
Domare: Abdulrahman Mohammed Abdou (Qatar)

2 augusti Uruguay   1 – 1   Nya Zeeland Estadio Pascual Guerrero, Cali
17:00 Luna   74′ Rapport Bevin   57′ Publik: 28,884
Domare: Cüneyt Çakır (Turkey)

2 augusti Portugal   1 – 0   Kamerun Estadio Pascual Guerrero, Cali
20:00 N. Oliveira   18′ Rapport Publik: 28,884
Domare: Antonio Arias (Paraguay)

5 augusti Portugal   1 – 0   Nya Zeeland Estadio Pascual Guerrero, Cali
17:00 Rui   31′ Rapport Publik: 31,395
Domare: Kim Dong-Jin (Korea Republic)

5 augusti Uruguay   0 – 1   Kamerun Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
17:00 Rapport Mbongo   28′ Publik: 36,082
Domare: Mark Geiger (United States)

Grupp CRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Spanien 3 3 0 0 11 2 +9 9
2   Ecuador 3 1 1 1 4 3 +1 4
3   Costa Rica 3 1 0 2 4 9 −5 3
4   Australien 3 0 1 2 4 9 −5 1
31 juli Costa Rica   1 – 4   Spanien Estadio Palogrande, Manizales
15:00 Ruiz   65′ Rapport Rodrigo   14′48′
Koke   81′
Isco   90+4′ (str.)
Publik: 17,075
Domare: Darío Ubriaco (Uruguay)

31 juli Australien   1 – 1   Ecuador Estadio Palogrande, Manizales
18:00 Oar   89′ Rapport Govea   24′ Publik: 17,075
Domare: Djamel Haimoudi (Algeria)

3 augusti Ecuador   0 – 2   Spanien Estadio Palogrande, Manizales
17:00 Rapport Canales   67′
Vázquez   85′
Publik: 10,130
Domare: Peter O'Leary (New Zealand)

3 augusti Australien   2 – 3   Costa Rica Estadio Palogrande, Manizales
20:00 Oar   26′
Calvo   64′ (sjm.)
Rapport Campbell   22′27′
Ruiz   72′
Publik: 10,130
Domare: Robert Schöergenhofer (Austria)

6 augusti Ecuador   3 – 0   Costa Rica Estadio Hernán Ramírez Villegas, Pereira
17:00 Montaño   2′
de Jesús   13′69′
Rapport Publik: 13,714
Domare: Cüneyt Çakır (Turkey)

6 augusti Australien   1 – 5   Spanien Estadio Palogrande, Manizales
17:00 Bulut   27′ Rapport Roberto   1′
Vázquez   6′13′18′
Canales   31′ (str.)
Publik: 14,722
Domare: Wilson Seneme (Brazil)

Grupp DRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Nigeria 3 3 0 0 12 2 +10 9
2   Saudiarabien 3 2 0 1 8 2 +6 6
3   Guatemala 3 1 0 2 1 11 −10 3
4   Kroatien 3 0 0 3 2 8 −6 0
31 juli Nigeria   5 – 0   Guatemala Estadio Centenario, Armenia
15:00 Egbedi   8′39′
Ajagun   47′
Kayode   53′
Musa   76′
Rapport Publik: 11,116
Domare: Robert Schöergenhofer (Austria)

31 juli Kroatien   0 – 2   Saudiarabien Estadio Centenario, Armenia
18:00 Rapport Al-Fahmi   54′
Al-Muwallad   69′
Publik: 11,116
Domare: Noumandiez Doue (Ivory Coast)

3 augusti Saudiarabien   6 – 0   Guatemala Estadio Centenario, Armenia
17:00 Dagriri   17′
Al-Fahmi   27′
Al-Fatil   58′
Al-Shahrani   66′
Al-Ibrahim   83′
Al-Dawsari   89′
Rapport Publik: 8,861
Domare: William Collum (Scotland)

3 augusti Kroatien   2 – 5   Nigeria Estadio Centenario, Armenia
20:00 Lendrić   42′
Kramarić   66′
Rapport Kayode   25′
Suswam   30′
Musa   62′
Nwofor   69′73′
Publik: 8,861
Domare: Darío Ubriaco (Uruguay)

6 augusti Saudiarabien   0 – 2   Nigeria Estadio Hernán Ramírez Villegas, Pereira
20:00 Rapport Musa   45+2′
Kayode   85′
Publik: 13,714
Domare: Hernando Buitrago (Colombia)

6 augusti Kroatien   0 – 1   Guatemala Estadio Centenario, Armenia
20:00 Rapport Ceballos   81′ Publik: 4,209
Domare: Abdulrahman Abdou (Qatar)

Grupp ERedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Brasilien 3 2 1 0 8 1 +7 7
2   Egypten 3 2 1 0 6 1 +5 7
3   Panama 3 0 1 2 0 5 −5 1
4   Österrike 3 0 1 2 0 7 −7 1
29 juli Österrike   0 – 0   Panama Estadio Jaime Morón León, Cartagena
17:30 Rapport Publik: 13,198
Domare: Antonio Arias (Paraguay)

29 juli Brasilien   1 – 1   Egypten Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla
21:00 Danilo   12′ Rapport Gaber   26′ Publik: 45,170
Domare: Cüneyt Çakır (Turkey)

1 augusti Egypten   1 – 0   Panama Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla
17:00 Hegazy   67′ Rapport Publik: 11,101
Domare: Kim Dong-Jin (Korea Republic)

1 augusti Brasilien   3 – 0   Österrike Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla
20:00 Henrique   37′
Coutinho   52′ (str.)
Willian   63′
Rapport Publik: 11,101
Domare: Mark Geiger (United States)

4 augusti Brasilien   4 – 0   Panama Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla
20:00 Henrique   40′
Coutinho   45+1′52′
Dudu   89′
Rapport Publik: 16,513
Domare: Mark Clattenburg (England)

4 augusti Egypten   4 – 0   Österrike Estadio Jaime Morón León, Cartagena
20:00 Sobhi   31′
Ibrahim   60′62′82′
Rapport Publik: 16,042
Domare: Walter López (Guatemala)

Grupp FRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Argentina 3 2 1 0 4 0 +4 7
2   Mexiko 3 1 1 1 3 1 +2 4
3   England 3 0 3 0 0 0 0 3
4   Nordkorea 3 0 1 2 0 6 −6 1
29 juli England   0 – 0   Nordkorea Estadio Atanasio Girardot, Medellín
14:30 Rapport Publik: 25,995
Domare: Wilson Seneme (Brazil)

29 juli Argentina   1 – 0   Mexiko Estadio Atanasio Girardot, Medellín
17:30 Lamela   70′ Rapport Publik: 25,995
Domare: István Vad (Hungary)

1 augusti Mexiko   3 – 0   Nordkorea Estadio Atanasio Girardot, Medellín
17:00 Ri Yong-Chol   45+1′ (sjm.)
Guarch   54′
De Buen   90+4′
Rapport Publik: 40,704
Domare: Markus Strömbergsson (Sweden)

1 augusti Argentina   0 – 0   England Estadio Atanasio Girardot, Medellín
20:00 Rapport Publik: 40,704
Domare: Walter López (Guatemala)

4 augusti Mexiko   0 – 0   England Estadio Jaime Morón León, Cartagena
17:00 Rapport Publik: 16,042
Domare: Djamel Haimoudi (Algeria)

4 augusti Argentina   3 – 0   Nordkorea Estadio Atanasio Girardot, Medellín
17:00 Ferreyra   36′
Villafáñez   84′
Cirigliano   90+5′
Rapport Publik: 14,647
Domare: Noumandiez Doue (Ivory Coast)

Rankning tredjeplacerade lagRedigera

Lag S V O F GM IM MS P
  England 3 0 3 0 0 0 0 3
  Sydkorea 3 1 0 2 3 4 −1 3
  Costa Rica 3 1 0 2 4 9 −5 3
  Guatemala 3 1 0 2 1 11 −10 3
  Nya Zeeland 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Panama 3 0 1 2 0 5 −5 1

SlutspelRedigera

SlutspelsträdRedigera

Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
0  Brasilien 3
0  Saudiarabien 0 0
0  Brasilien 2 (4)
0 0  Spanien 2 (2) 0
0  Spanien 0 (7)
0
0  Sydkorea 0 (6) 0
0  Brasilien 2
0 0  Mexiko 0 0
0  Kamerun 1 (0) 0
0
0  Mexiko 1 (3) 0
0  Mexiko 3
0 0  Colombia 1 0
0  Colombia 3
0
0  Costa Rica 2 0
0  Brasilien 3
0 0  Portugal 2
0  Frankrike 1
0
0  Ecuador 0 0
0  Frankrike 3
0 0  Nigeria 2 0
0  Nigeria 1
0
0  England 0 0
0  Frankrike 0
0 0  Portugal 2 0 Bronsmatch
0  Portugal 1
0
0  Guatemala 0 0
0  Portugal 0 (5) 0  Mexiko 3
0 0  Argentina 0 (4) 0 0  Frankrike 1
0  Argentina 2
0 0
0  Egypten 1 0

ÅttondelsfinalerRedigera

9 augusti Portugal   1 – 0   Guatemala Estadio Pascual Guerrero, Cali
17:00 N. Oliveira   7′ (str.) Rapport Publik: 34,264
Domare: Djamel Haimoudi (Algeria)

9 augusti Argentina   2 – 1   Egypten Estadio Atanasio Girardot, Medellín
17:00 Lamela   42′ (str.)64′ (str.) Rapport Salah   70′ (str.) Publik: 40,147
Domare: Markus Strömbergsson (Sweden)

9 augusti Kamerun   1 – 1  (e.fl.)   Mexiko Estadio Hernán Ramírez Villegas, Pereira
20:00 Ohandza   79′ Rapport Orrantía   81′ Publik: 21,744
Domare: Wilson Seneme (Brazil)

Ohandza  
Nguessi  
Mbondi  
Straffsparksläggning
0 – 3

  Torres
  Dávila
  Piñón

9 augusti Colombia   3 – 2   Costa Rica Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
20:00 Muriel   56′
Franco   79′
Rodríguez   90+3′ (str.)
Rapport Ruiz   63′
Escoe   65′
Publik: 36,084
Domare: Mark Clattenburg (England)

10 augusti Nigeria   1 – 0   England Estadio Centenario, Armenia
17:00 Egbedi   52′ Rapport Publik: 18,291
Domare: Antonio Arias (Paraguay)

10 augusti Spanien   0 – 0  (e.fl.)   Sydkorea Estadio Palogrande, Manizales
17:00 Rapport Publik: 23,618
Domare: Mark Geiger (United States)

Tello  
Recio  
Koke  
Vázquez  
Isco  
Bartra  
Amat  
Romeu  
Straffsparksläggning
7 – 6

  Jung Seung-Yong
  Nam Seung-Woo
  Lee Ki-Je
  Kim Jin-Su
  Jang Hyun-Soo
  Min Sang-Gi
  Baek Sung-Dong
  Kim Kyung-Jung

10 augusti Brasilien   3 – 0   Saudiarabien Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla
20:00 Henrique   46′
Gabriel Silva   69′
Dudu   86′
Rapport Publik: 37,448
Domare: István Vad (Hungary)

10 augusti Frankrike   1 – 0   Ecuador Estadio Jaime Morón León, Cartagena
20:00 Griezmann   75′ Rapport Publik: 15,958
Domare: Kim Dong-Jin (South Korea)

KvartsfinalerRedigera

13 augusti Portugal   0 – 0  (e.fl.)   Argentina Estadio Jaime Morón León, Cartagena
17:00 Rapport Publik: 15,946
Domare: Peter O'Leary (New Zealand)

Reis  
Danilo  
Roderick  
Rafa  
N. Oliveira  
Tiago  
S. Oliveira  
Straffsparksläggning
5 – 4

  Lamela
  Iturbe
  Nervo
  Pirez
  Ruiz
  Vuletich
  Tagliafico

13 augusti Mexiko   3 – 1   Colombia Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
20:00 Torres   37′ (str.)
Rivera   69′88′
Rapport Zapata   60′ Publik: 35,501
Domare: Cüneyt Çakır (Turkey)

14 augusti Frankrike   3 – 2  (e.fl.)   Nigeria Estadio Pascual Guerrero, Cali
15:00 Lacazette   50′104′
Fofana   102′
Rapport Ejike   90+3′111′ Publik: 33,007
Domare: Darío Ubriaco (Uruguay)

14 augusti Brasilien   2 – 2  (e.fl.)   Spanien Estadio Hernán Ramírez Villegas, Pereira
18:00 Willian   35′
Dudu   100′
Rapport Rodrigo   57′
Vázquez   102′
Publik: 29,318
Domare: Walter López (Guatemala)

Casimiro  
Danilo  
Henrique  
Dudu  
Straffsparksläggning
4 – 2

  Amat
  Roberto
  Bartra
  Vázquez

SemifinalerRedigera

17 augusti Frankrike   0 – 2   Portugal Estadio Atanasio Girardot, Medellín
17:00 Rapport Danilo   9′
N. Oliveira   40′ (str.)
Publik: 40,598
Domare: Cüneyt Çakır (Turkey)

17 augusti Brasilien   2 – 0   Mexiko Estadio Hernán Ramírez Villegas, Pereira
20:00 Henrique   80′84′ Rapport Publik: 29,812
Domare: Mark Clattenburg (England)

Match om tredjeprisRedigera

20 augusti Mexiko   3 – 1   Frankrike Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
17:00 Dávila   12′
Enríquez   49′
Rivera   71′
Rapport Lacazette   8′ Publik: 36,085
Domare: Antonio Arias (Paraguay)

FinalRedigera

20 augusti Brasilien   3 – 2  (e.fl.)   Portugal Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá
20:00 Oscar   5′78′111′ Rapport Alex   9′
N. Oliveira   59′
Publik: 36,058
Domare: Mark Geiger (United States)

ReferenserRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 2011 FIFA U-20 World Cup, 2 augusti 2011.

Externa länkarRedigera