Atlanta Hawks

basketlag från Atlanta, Georgia, USA
(Omdirigerad från Tri-Cities Blackhawks)

Atlanta Hawks är en amerikansk basketorganisation, bildad 1946 som Buffalo Bisons, vars lag är baserat i Atlanta i Georgia och spelar i National Basketball Association (NBA). Laget har även hetat Tri-Cities Blackhawks (1946–1951), Milwaukee Hawks (1951–1955) och St. Louis Hawks (1955–1968).

Atlanta Hawks
Tidigare namnBuffalo Bisons
1946
Tri-Cities Blackhawks
1946–1951
Milwaukee Hawks
1951–1955
St. Louis Hawks
1955–1968
Grundad1946
HemmaortAtlanta, Georgia, USA
ArenaState Farm Arena
(Kapacitet: 16 600 åskådare)
ÄgareMajoritetsägare
Tony Ressler
Minoritetsägare
Sara Blakely
Grant Hill
med flera
OrdförandeTravis Schlenk
VDSteve Koonin
General managerLandry Fields
TränareQuin Snyder
Liga/serieNBA
ConferenceEastern
DivisionSoutheast
FarmarlagCollege Park Skyhawks
Klubbfärg(er)                   
Pensionerade tröjnummer
6 (9, 21, 23, 44, 55, 59)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(1958)
00Conferencemästare: 0
00Divisionsmästare: 11
(1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1968, 1970, 1980, 1987, 1994, 2015, 2021)
Klubbens webbplats (extern länk)
Atlanta Hawks i vitt under en match mot Milwaukee Bucks på hemmaplan 2010.

Historia

redigera

När laget bildades 1946 gjordes det i Buffalo i New York, som Buffalo Bisons. De spelade i National Basketball League (NBL), men redan efter tretton matcher flyttade ägaren laget till de tre städerna Moline och Rock Island i Illinois och Davenport i Iowa och döpte om laget till Tri-Cities Blackhawks.

När NBL slogs ihop med den rivaliserande basketligan Basketball Association of America (BBA) inför säsongen 1949/1950 var Tri-Cities ett av NBL-lagen som började spela i den nya ligan, National Basketball Association (NBA).

Efter två säsonger i Moline, Rock Island och Davenport flyttade laget till Milwaukee i Wisconsin, inför säsongen 1951/1952 och blev Milwaukee Hawks, där laget under fyra säsonger aldrig lyckades ta sig till slutspel.

Inför säsongen 1955/1956 flyttade laget till St Louis i Missouri, där laget vann sin första NBA-titel säsongen 1957/1958 efter att ha besegrat Boston Celtics med 4-2 i matcher. St Louis Hawks spelade ytterligare tre NBA-finaler mellan 1957 och 1961 utan att lyckas vinna mästerskapet, innan laget inför säsongen 1968/1969 flyttade till Atlanta.

Som Atlanta Hawks lyckades laget som bäst de två första säsongerna, 1968/1969 och 1969/1970, då laget spelade divisionsfinal mot Los Angeles Lakers utan att lyckas nå NBA-finalen. Under 1980-talet var Dominique Wilkins en stor spelare. Han var känd för sina Wind mills. Han vann NBA Slam Dunk Contest 1984. 1987 möttes Wilkins och Michael Jordan i Chicago. Där den förra mästaren Jordan försvarade sin titel genom att dunka från straffkastslinjen.

Spelartruppen 2024/2025

redigera

Senast uppdaterad: 16 juli 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Atlanta Hawks.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
1   Jalen Johnson PF/SF $4 510 905 [3] 2025 2021 Duke Blue Devils
4   Kobe Bufkin PG/SG $4 299 000 [4] 2027 2023 Michigan Wolverines
10   Zaccharie Risacher1 − 2024 SF $12 569 040 [5] 2028 2024 JL Bourg Basket
11   Trae Young PG $43 031 940 [6] 2027 2018 Oklahoma Sooners
12   De'Andre Hunter SF $21 696 429 [7] 2027 2019 New Orleans Pelicans
13   Bogdan Bogdanović SG $17 260 000 [8] 2027 2020 Sacramento Kings
15   Clint Capela C $22 265 280 [9] 2025 2020 Houston Rockets
17   Onyeka Okongwu PF/C $14 000 000 [10] 2028 2023 USC Trojans
18   Mouhamed Gueye PF $1 891 857 [11] 2027 2023 Boston Celtics
24   Bruno Fernando C $2 717 391 [12] 2026 2023 Houston Rockets
25   Garrison Mathews SG $2 230 253 [13] 2025 2023 Houston Rockets
27   Vít Krejčí SG $2 325 581 [14] 2028 2023 Iowa Wolves
32   E.J. Liddell PF $2 120 693 [15] 2026 2024 New Orleans Pelicans
--   Dyson Daniels SG/SF $6 059 520 [16] 2026 2024 New Orleans Pelicans
--   Larry Nance Jr. C/PF $11 205 000 [17] 2025 2024 New Orleans Pelicans
--   Cody Zeller C $3 500 000 [18] 2027 2024 New Orleans Pelicans
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3   Seth Lundy SG/SF $578 577 [19] 2025 2023 Penn State Nittany Lions
--   Keaton Wallace SF/SG $578 577 [20] 2025 2024 College Park Skyhawks
Positioner: PGSGSFPFC

Spelargalleri

redigera

Referenser

redigera
  1. ^ ”Atlanta Hawks”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/hawks. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Jalen Johnson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-johnson. 
  4. ^ ”Kobe Bufkin”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kobe-bufkin. 
  5. ^ ”Zaccharie Risacher”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/zaccharie-risacher. 
  6. ^ ”Trae Young”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/trae-young. 
  7. ^ ”De'Andre Hunter”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/deandre-hunter. 
  8. ^ ”Bogdan Bogdanovic”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bogdan-bogdanovic. 
  9. ^ ”Clint Capela”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/clint-capela. 
  10. ^ ”Onyeka Okongwu”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/onyeka-okongwu. 
  11. ^ ”Mouhamed Gueye”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mouhamed-gueye. 
  12. ^ ”Bruno Fernando”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bruno-fernando. 
  13. ^ ”Garrison Mathews”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/garrison-mathews. 
  14. ^ ”Vít Krejci”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/vit-krejci. 
  15. ^ ”E.J. Liddell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ej-liddell. 
  16. ^ ”Dyson Daniels”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dyson-daniels. 
  17. ^ ”Larry Nance Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/larry-nancejr. 
  18. ^ ”Cody Zeller”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cody-zeller. 
  19. ^ ”Seth Lundy”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/seth-lundy. 
  20. ^ ”Keaton Wallace”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keaton-wallace. 

Externa länkar

redigera