Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1995

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1995 anordnades i Duisburg i Tyskland under perioden 15-20 augusti.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Ungern 9 3 3 15
2   Tyskland 3 5 5 13
3   Polen 2 1 4 7
4   Rumänien 1 4 1 6
5   Kanada 2 2 1 5
6   Sverige 0 1 4 5
7   Bulgarien 2 0 2 4
8   Ryssland 1 1 1 3
9   Tjeckien 0 3 0 3
10   Italien 2 0 0 2
11   Norge 1 1 0 2
12   USA 1 0 0 1
13   Australien 0 1 0 1
14   Belarus 0 1 0 1
15   Kina 0 1 0 1
16   Frankrike 0 0 1 1
17   Lettland 0 0 1 1
18   Ukraina 0 0 1 1
Totalt 24 24 24 72

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 200 m   Nikolai Buhalov (BUL)   Thomas Zereske (GER)   Michał Śliwiński (UKR)
C-1 500 m   Nikolai Buhalov (BUL)   Martin Doktor (CZE)   Imre Pulai (HUN)
C-1 1000 m   Imre Pulai (HUN)   Martin Doktor (CZE)   Ivan Klementiev (LAT)
C-2 200 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Tyskland
Mark Eschelbach
Thomas Zereske
  Bulgarien
Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
C-2 500 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Rumänien
Viktor Reneisky
Nicolae Juravschi
  Tyskland
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
C-2 1000 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Rumänien
Antonel Borsan
Marcel Glavin
  Tyskland
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
C-4 200 m   Ungern
Ervin Hoffman
Attilia Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
  Tjeckien
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibgir
  Frankrike
Oliver Bolvin
Sylvain Hoyer
Eric le Leuch
Benoît Bernard
C-4 500 m   Ungern
Ervin Hoffman
Attilia Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
  Rumänien
Marcel Glavin
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
  Bulgarien
Rumen Nikolov
Atanas Angelov
Stanimir Atanasov
Dmitar Atanasov
C-4 1000 m   Rumänien
Marcel Glavin
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
  Ungern
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
Csaba Hüttner
György Zala
  Tyskland
Ulrich Papke
Patrick Schulze
Christian Gille
Jens Lubrich

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 200 m   Piotr Markiewicz (POL)   Sergej Kalesjink (BLR)   Renn Crichlow (CAN)
K-1 500 m   Piotr Markiewicz (POL)   Knut Holmann (NOR)   Geza Magyar (ROU)
K-1 1000 m   Knut Holmann (NOR)   Clint Robinson (AUS)   Liut Liwowski (GER)
K-2 200 m   USA
Stein Jorgensen
John Mooney
  Rumänien
Romică Șerban
Daniel Stolan
  Ungern
Zsolt Guylay
Krisztián Bártafai
K-2 500 m   Italien
Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
  Ungern
Zsolt Guylay
Krisztián Bártafai
  Polen
Maciej Freimut
Adam Wysocki
K-2 1000 m   Italien
Antonio Rossi
Daniele Scarpa
  Tyskland
Kay Bluhm
Thomas Guitsche
  Polen
Grzegorz Kotowicz
Dariusz Białkowski
K-4 200 m   Ungern
Krisztián Bártafai
Gyula Kajner
Antal Páger
Gábor Pankotai
  Ryssland
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Viktor Denisov
  Tyskland
Thomas Reineck
André Wohllebe
Jan Günther
Mark Zabel
K-4 500 m   Ryssland
Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Sergej Verlin
Oleg Gorobij
  Tyskland
Detlef Hofmann
Thomas Reineck
Mario van Appen
Mark Zabel
  Polen
Grzegorz Kotowicz
Marek Witkowski
Grzegorz Kaleta
Dariusz Białkowski
K-4 1000 m   Tyskland
Detlef Hofmann
Rene Pflugmacher
Thomas Reineck
Mark Zabel
  Ungern
Zsolt Gyulay
Attila Ábrahám
Krisztián Bártafai
Gábor Szabó
  Polen
Grzegorz Kotowicz
Marek Witkowski
Grzegorz Kaleta
Dariusz Białkowski

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 200 m   Rita Kőbán (HUN)   Caroline Brunet (CAN)   Anna Olsson (SWE)
K-1 500 m   Rita Kőbán (HUN)   Caroline Brunet (CAN)   Susanne Gunnarsson (SWE)
K-2 200 m   Kanada
Corinna Kennedy
Marie-Josée Gilbeau
  Sverige
Suzanne Rosenquist
Susanne Gunnarsson
  Ryssland
Larissa Kosorukova
Tatjana Tistjenko
K-2 500 m   Tyskland
Ramona Portwich
Anett Schuck
  Polen
Elżbieta Urbańczyk
Barbara Hacjel
  Sverige
Suzanne Rosenquist
Susanne Gunnarsson
K-4 200 m   Kanada
Caroline Brunet
Alison Herst
Corrina Kennedy
Marie-Josée Gibeau
  Tyskland
Manuela Mucke
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anett Schuck
  Sverige
Ingela Eriksson
Maria Haglund
Anna Olsson
Suzanne Rosenquist
K-4 500 m   Tyskland
Manuela Mucke
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anett Schuck
  Kina
Xian Bangdi
Bei Gaobei
Ying Dong
Qin Zhang
  Ungern
Kinga Czigány
Éva Dónusz
Rita Kőbán
Szilvia Mednyánszky

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera