Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1979

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1979 anordnades i Duisburg i Västtyskland.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Sovjetunionen 7 6 3 16
2   Rumänien 2 2 5 9
3   Östtyskland 5 2 1 8
4   Ungern 2 2 3 7
5   Polen 0 2 2 4
6   Norge 1 1 0 2
7   Bulgarien 0 1 1 2
8   SFR Jugoslavien 1 0 0 1
9   Australien 0 1 0 1
10   Västtyskland 0 1 0 1
11   Tjeckoslovakien 0 0 1 1
12   Frankrike 0 0 1 1
13   Spanien 0 0 1 1
Totalt 18 18 18 54

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m   Sergej Postretjin (URS)   Ulrich Eicke (GER)   Liubomir Ljubenov (BUL)
C-1 1000 m   Tamás Wichmann (HUN)   Liubomir Ljubenov (BUL)   Ivan Patzaichin (ROU)
C-1 10000 m   Tamás Wichmann (HUN)   SergeyjLiminovitj (URS)   Ivan Patzaichin (ROU)
C-2 500 m   Rumänien
Ivan Patzaichin
Istvan Capsuta
  Sovjetunionen
Sergej Petrenko
Aleksandr Vinogradov
  Polen
Marek Łbik
Piotr Pawlowski
C-2 1000 m   Sovjetunionen
Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
  Ungern
Tamás Buday
Oszkár Frey
  Rumänien
Toma Simionov
Gheorghe Simionov
C-2 10000 m   Sovjetunionen
Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
  Rumänien
Cherasim Munteanu
Gheorge Titu
  Ungern
Tamás Buday
László Vaskúti

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Vladimir Parfenovitj (URS)   John Sumeghi (AUS)   Peter Hempel (GDR)
K-1 1000 m   Rüdiger Helm (GDR)   Ion Bîrlădeanu (ROU)   Felix Masár (TCH)
K-1 10000 m   Milan Janić (YUG)   Einar Rasmussen (NOR)   Nikolay Stepanenko (URS)
K-2 500 m   Sovjetunionen
Vladimir Parfenovitj
Sergej Zjutjraj
  Östtyskland
Bernd Olbricht
Rüdiger Helm
  Frankrike
Alain Lebas
Francis Hervieu
K-2 1000 m   Norge
Einar Rasmussen
Olaf Søyland
  Ungern
Zoltán Bakó
István Szabó
  Sovjetunionen
Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
K-2 10000 m   Rumänien
Nicuşor Eşanu
Ion Bîrlădeanu
  Sovjetunionen
Nikolay Astapkovitj
Vladimir Romanovskij
  Spanien
Herminio Menéndez
Luis Gregario Ramos
K-4 500 m   Östtyskland
Bernd Duvigneau
Harald Marg
Jürgen Dittrich
Roland Graupner
  Sovjetunionen
Sergej Zjinkarenko
Ionas Sautra
Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
  Polen
Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Grzegorz Śledziewski
K-4 1000 m   Östtyskland
Bernd Duvigneau
Rüdiger Helm
Harald Marg
Bernd Olbricht
  Polen
Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Grzegorz Śledziewski
  Sovjetunionen
Aleksandr Sjaporenko
Sergej Nagomj
Aleksandr Avdejev
Ionas Sautra
K-4 10000 m   Sovjetunionen
Aleksandr Sjaporenko
Sergej Nikolskij
Volodymyr Morozov
Aleksandr Avdejev
  Polen
Andrzej Klimaszewski
Krzysztof Lepianka
Zbigniew Torzecki
Zdzisław Szubski
  Ungern
Tamás Benkő
Péter Konecsny
László Szabó
Zoltán Romhany

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Roswitha Eberl (GDR)   Galina Aleksejeva (URS)   Klára Rajnai (HUN)
K-2 500 m   Sovjetunionen
Natalja Kalasjinkova
Nina Doroh
  Östtyskland
Marion Rösiger
Martina Bischof
  Rumänien
Agafia Orlov
Natasia Nichitov
K-4 500 m   Östtyskland
Marion Rösiger
Martina Bischof
Birgit Fischer
Roswitha Eberl
  Sovjetunionen
Galina Aleksejeva
Nadezjda Tratjimenok
Tatjana Korzjunova
Larissa Nadviga
  Rumänien
Agafia Orlov
Natasia Nichitov
Maria Nicolae
Adriana Tarasov

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera