Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1975

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1975 anordnades i Belgrad i Jugoslavien.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Sovjetunionen 6 3 3 12
2   Ungern 4 3 5 12
3   Rumänien 0 6 2 8
4   Östtyskland 4 2 1 7
5   Polen 1 0 3 4
6   Italien 2 1 0 3
7   Spanien 1 0 1 2
8   Bulgarien 0 0 2 2
9   Norge 1 0 0 1
10   Tjeckoslovakien 0 1 0 1
11   Västtyskland 0 1 0 1
12   SFR Jugoslavien 0 0 1 1
Totalt 19 17 18 54

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m   Sergej Petrenko (URS)   Miklós Darvas (HUN)   Borislav Ananiev (BUL)
C-1 1000 m   Vasilij Jurtjenko (URS)   Ivan Patzaichin (ROU)   Tamás Wichmann (HUN)
C-1 10000 m   Vasilij Jurtjenko (URS)   Károly Szegedi (HUN)   Matija Ljubek (YUG)
C-2 500 m   Sovjetunionen
Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
  Tjeckoslovakien
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
  Ungern
Gábor Arva
Péter Povázsay
C-2 1000 m   Ungern
Gábor Arva
Péter Povázsay
  Rumänien
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
  Sovjetunionen
Roman Vjzjenko
Aleksandr Vinogradov
C-2 10000 m   Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
  Ungern
Tamás Buday
Oszkár Frey
  Bulgarien
Ivan Burtschin
Stefan Iliev

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Géza Csapó (HUN)   Vasile Dîba (ROU)   Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 1000 m   Oreste Perri (ITA) och
  Grzegorz Śledziewski (POL)
Ingen   Rüdiger Helm (GDR)
K-1 10000 m   Oreste Perri (ITA)   Erich Pasch (GER)   Kazimierz Nikin (POL)
K-1 4 x 500 m relay   Ungern
Iván Herczeg
József Svidró
Zoltán Sztanity
Péter Várhelyi
  Rumänien
Zoltfab Eseanu
Mihail Zaifu
Ion Dragulschi
Vasile Dîba
  Spanien
Herminio Menéndez
Jóse Ramón López
Luis Gregario Ramos
Martin Vásquez
K-2 500 m   Sovjetunionen
Viktor Vorobijev
Nikolaj Astapkovitj
  Östtyskland
Herbert Laabs
Harald Marg
  Rumänien
Larion Serghei
Policarp Malîhin
K-2 1000 m   Östtyskland
Alexander Slatnow
Gerhard Rummel
  Rumänien
Larion Serghei
Policarp Malîhin
  Ungern
József Deme
János Rátkai
K-2 10000 m   Ungern
Zoltán Bakó
István Szabó
  Italien
Danio Merli
Giorgi Sbruzzi
  Sovjetunionen
Valerij Zjemeza
Petras Sjurskas
K-4 1000 m   Spanien
Herminio Rodriguez
José María Esteban
Jóse Ramón López
Luis Gregario Ramos
  Östtyskland
Herbert Laabs
Gerhard Rummer
Rüdiger Helm
Harald Marg
  Ungern
István Szabó
Zoltán Bakó
József Deme
János Rátkai
K-4 10000 m   Norge
Einar Rasmussen
Steinar Amundsen
Andreas Orheim
Olaf Søyland
  Rumänien
Costel Coşniţă
Cuprian Macareanu
Vasile Simionceno
Nicuşor Eşanu
  Sovjetunionen
Leonid Derevjasnko
Nikolaj Gorbattjov
Pytor Zjurga
Anatolij Zjarkin

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Anke Ohde (GDR)   Galina Kreft (URS)   Maria Mihareanu (ROU)
K-2 500 m   Östtyskland
Bärbel Köster
Carola Zirzow
  Sovjetunionen
Galina Kreft
Jekaterina Nagimaja
  Polen
Maria Kazanecka
Katarzyna Kulczak
K-4 500 m   Östtyskland
Bärbel Köster
Anke Ohde
Bettina Müller
Carola Zirzow
  Sovjetunionen
Larissa Besnitzkaja
Galina Kreft
Jekaterina Nagimaja
Nadezjda Tratjimenok
  Ungern
Ilona Töszer
Mária Zakariás
Klára Rajnai
Ágnes Pozsonyi

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera