Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973 anordnades i Tammerfors i Finland.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Ungern 7 4 5 16
2   Sovjetunionen 8 6 1 15
3   Rumänien 2 5 6 13
4   Östtyskland 1 1 2 4
5   Polen 0 1 2 3
6   Västtyskland 0 1 0 1
7   Belgien 0 0 1 1
8   Danmark 0 0 1 1
Totalt 18 18 18 54

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m   Miklós Darvas (HUN)   Nikolaj Fedulov (URS)   Ivan Patzaichin (ROU)
C-1 1000 m   Ivan Patzaichin (ROU)   Romualdas Vinojinidis (URS)   Tamás Wichmann (HUN)
C-1 10000 m   Vasilij Jurtjenko (URS)   Lipat Varabiev (ROU)   Tamás Wichmann (HUN)
C-2 500 m   Sovjetunionen
Oleg Kaidov
Vitalij Slobodenjuk
  Rumänien
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
  Polen
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
C-2 1000 m   Rumänien
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
  Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
  Ungern
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
C-2 10000 m   Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
  Rumänien
Vasile Serghei
Cherasim Munteanu
  Ungern
Tamás Buday
Gábor Haraszti

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Géza Csapó (HUN)   Vitalij Truksjin (URS)   Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 1000 m   Géza Csapó (HUN)   Grzegorz Śledziewski (POL)   Aleksandr Sjaporenko (URS)
K-1 10000 m   Aleksandr Sjaporenko (URS)   Péter Völgyi (HUN)   Jörgen Andersen (DEN)
K-1 4 x 500 m relay   Sovjetunionen
Vitalij Truksjin
Anatolij Kobrisev
Sergej Nikolskij
Oleg Zjegojev
  Ungern
István Csizmadia
Zoltán Angyal
Robert Schaffhauser
Géza Csapó
  Rumänien
Atanase Sciotnic
Vasile Simioncenco
Roman Vartolomeu
Mihail Zaifu
K-2 500 m   Sovjetunionen
Nikolaj Gogol
Pytor Gresjta
  Ungern
József Deme
János Rátkai
  Rumänien
Ion Dragulsci
Ernst Pavel
K-2 1000 m   Ungern
József Deme
János Rátkai
  Rumänien
Ion Dragulsci
Ernst Pavel
  Östtyskland
Herbert Laabs
Joachim Mattern
K-2 10000 m   Ungern
Zoltán Bakó
Géza Csapó
  Rumänien
Ion Terente
Antrop Variabev
  Belgien
Jos Broeckx
Paul Stinckens
K-4 1000 m   Ungern
József Deme
János Rátkai
Csongor Vargha
Csaba Giczi
  Sovjetunionen
Jurij Filatov
Volodymyr Morozov
Nikolaj Gogol
Valerij Didenko
  Östtyskland
Norbert Paschke
Peter Korsch
Jürgen Lehnert
Harald Marg
K-4 10000 m   Ungern
Csaba Giczi
Tibor Nagy
Csongor Vargha
Géza Kralován
  Västtyskland
Hans-Erich Pasch
Horst Mattern
Rudolf Blass
Edurard Fischer
  Rumänien
Atanase Sciotnic
Cuprian Macareanu
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Nina Gopova (URS)   Petra Borzym (GDR)   Victoria Dumitru (ROU)
K-2 500 m   Östtyskland
Ilse Kaschube
Petra Borzym
  Sovjetunionen
Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
  Ungern
Anna Pfeffer
Ilona Tözser
K-4 500 m   Sovjetunionen
Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
Larissa Kabakova
Tamara Popova
  Ungern
Anna Pfeffer
Ilona Tözser
Erzsabet Horvárth
Mária Zakariás
  Rumänien
Victoria Dumitru
Maria Nichoforov
Maria Cosma
Maria Ivanov

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera