Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970 anordnades i Köpenhamn i Danmark.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Sovjetunionen 8 2 1 11
2   Ungern 2 2 3 7
3   Rumänien 2 3 1 6
4   Sverige 1 2 2 5
5   Östtyskland 0 2 3 5
6   Västtyskland 1 1 1 3
7   Polen 0 2 1 3
8   Österrike 1 0 1 2
9   Norge 1 0 0 1
10   Danmark 0 1 0 1
11   Nederländerna 0 1 0 1
12   Belgien 0 0 1 1
13   Bulgarien 0 0 1 1
14   Tjeckoslovakien 0 0 1 1
Totalt 16 16 16 48

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 1000 m   Tibor Tatai (HUN)   Jerzy Opara (POL)   Jiří Čtvrtečka (TCH)
C-1 10000 m   Tamás Wichmann (HUN)   Afansie Butelchin (ROU)   Nikolaj Fedulov (URS)
C-2 1000 m   Rumänien
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
  Ungern
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
  Bulgarien
Boris Lubenov
Sachko Iliev
C-2 10000 m   Rumänien
Petre Maxim
Gheorghe Simionov
  Sovjetunionen
Valerij Drybas
Andrej Tjimisj
  Sverige
Bernd Lindelöf
Erik Zeidlitz

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Anatolij Tistjenko (URS)   Grzegorz Śledziewski (POL)   Jean-Pierre Burny (BEL)
K-1 1000 m   Aleksandr Sjaporenko (URS)   Lars Andersson (SWE)   Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 10000 m   Viktor Carev (URS)   Erik Hansen (DEN)   Péter Völgyi (HUN)
K-1 4 x 500 m relay   Sovjetunionen
Nikolaj Gogol
Anatolij Tistjenko
Anatolij Kobrisev
Anatolij Sedasov
  Rumänien
Eugen Botez
Mihail Zaifu
Ion Jacob
Aurel Vernescu
  Ungern
Géza Csapó
István Csizmadia
Mihály Hesz
Jószef Svridó
K-2 500 m   Sverige
Lars Andersson
Rolf Peterson
  Rumänien
Aurel Vernescu
Atanase Sciotnic
  Österrike
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
K-2 1000 m   Österrike
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
  Sverige
Lars Andersson
Rolf Peterson
  Östtyskland
Klaus-Peter Ebeling
Joachim Mattern
K-2 10000 m   Sovjetunionen
Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
  Ungern
Imre Szöllösi
Vilmos Nagy
  Rumänien
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco
K-4 1000 m   Sovjetunionen
Jurij Filatov
Valerij Didenko
Jurij Zjettjenko
Volodymyr Morozov
  Östtyskland
Uwe Will
Eduard Augustin
Klaus-Peter Eberling
Joachim Mattern
  Ungern
István Szabó
Peter Várhelyi
Csaba Giczi
István Timár
K-4 10000 m   Norge
Egil Søby
Steinar Amundsen
Tore Berger
Jan Johansen
  Västtyskland
Horst Mattern
Rainer Haines
Jochen Schneider
Erich Kemnitz
  Sverige
Kurt Lycjner
Willy Tesch
Åke Sandin
Hans Nilsson

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Ljudmila Pinajeva (URS)   Mieka Jaapies (NED)   Petra Setzkorn (GDR)
K-2 500 m   Västtyskland
Roswitha Esser
Annemarie Zimmermann
  Sovjetunionen
Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
  Östtyskland
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
K-4 500 m   Sovjetunionen
Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
Natalja Bojko
Nineli Vakula
  Östtyskland
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
Ingeborg Loesch
Anita Nüssner-Kobuss
  Västtyskland
Roswitha Esser
Irene Pepinghege
Roswitha Spohr
Monika Bergmann

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera