Öppna huvudmenyn

Samväldesspelen 1986 hölls i Skottlands huvudstad Edinburgh mellan 24 juli och 2 augusti 1986. Det var andra gången Edinburgh stod värd för spelen, den första gången var 1970. 1,660 idrottare från 27 nationer deltog i spelen.

Samväldesspelen 1986
Grenar161 grenar i 10 sporter
Deltagare
Nationer27
Aktiva1,660
Värdskap
LandSkottland Skottland
OrtEdinburgh
ArenaMeadowbank Sports Centre
Invigning24 juli 1986
Spelen öppnades avElizabeth II
Avslutning2 augusti 1986

Deltagande i spelenRedigera

De flesta samväldesländer bojkottade spelen. Vid tidpunkten för spelen kunde 59 nationer delta i spelen men 32 av dem uteblev. Bojkotten grundade sig i missnöje med att Storbritannien och Nordirland upprätthöll idrottsutbyte med Sydafrika, landets apartheidpolitik till trots. Den sydafrikanska regimen hade huvudsakligen isolerats sedan 1960-talet. Isoleringen hade även ägt rum inom ramen för Samväldet, vilket föranlände Sydafrika att lämna detsamma. Huvuddelen av samväldets karibiska, afrikanska och asiatiska medlemmar bojkottade spelen, medan de huvudsakligen "vita" länderna deltog. Undantag fanns dock, exempelvis deltog afrikanska Botswana men inte Cypern. Bermuda gav senfärdigheten ett ansikte då landet deltog vid spelens invigning men sedan drog sig ur.[1]

Deltagande länderRedigera

 
Deltagande länder

Bojkottande länderRedigera

 
Bojkottande länder

MedaljligaRedigera

Nr Nation Guld Silver Brons Totalt
1   England 52 43 49 144
2   Kanada 51 34 31 116
3   Australien 40 46 35 121
4   Nya Zeeland 8 16 14 38
5   Wales 6 5 12 23
6   Skottland 3 12 18 33
7   Nordirland 2 4 9 15
8   Isle of Man 1 0 0 1
9   Guernsey 0 2 0 2
10   Swaziland 0 1 0 1
11   Hongkong 0 0 3 3
12   Malawi 0 0 2 2
13   Botswana 0 0 1 1
13   Jersey 0 0 1 1
13   Singapore 0 0 1 1

Medaljörer per idrottRedigera

BadmintonRedigera

BowlsRedigera

BoxningRedigera

Boxning vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
Lätt flugvikt   Scott Olson   Mark Epton   Johnston Todd
  Wilson Docherty
Flugvikt   John Lyon   Leonard Makhanya   Kerry Webber
  Steve Beaupré
Bantamvikt   Sean Murphy   Roy Nash   Glen Brooks
  John Sollitoe
Fjädervikt   Billy Downey   Peter English   Chris Carleton
  Johnny Wallace
Lättvikt   Asif Dar   Neil Haddock   Lyton Mphande
  Joe Jacobs
Lätt weltervikt   Howard Grant   David Clencie   Brendan Lowe
  Solomon Kondowe
Weltervikt   Darren Dyer   John McAllister   John Shaw
  Damien Denny
Lätt mellanvikt   Dan Sherry   Rick Finch   Glynn Thomas
  Alex Mullen
Mellanvikt   Rod Douglas   Jeff Harding   Patrick Tinney
  George Ferrie
Lätt tungvikt   Jim Moran   Harry Lawson   Brent Kosolofski
Tungvikt   James Peau   Douggie Young   Dominic D'Amico
  Eric Cardouza
Supertungvikt   Lennox Lewis   Aneurin Evans   James Oyebola

BrottningRedigera

CyklingRedigera

FriidrottRedigera

Friidrott (herrar) vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
100 m   Ben Johnson
10,07 (+1,6 m/s)
  Linford Christie
10,28
  Mike McFarlane
10,35
200 m   Atlee Mahorn
20,31 (+2,2 m/s)
  Todd Bennett
20,54 (+2,2 m/s)
  Ben Johnson
20,64 (+2,2 m/s)
400 m   Roger Black
45,57
  Darren Clark
45,98
  Phil Brown
46,80
800 m   Steve Cram
1.43,22
  Tom McKean
1.44,80
  Peter Elliott
1.45,42
1 500 m   Steve Cram
3.50,87
  John Gladwin
3.52,17
  David Campbell
3.54,06
5 000 m   Steve Ovett
13.24,11
  Jack Buckner
13.25,87
  Tim Hutchings
13.26,84
10 000 m   Jon Solly
27.57,42
  Steve Binns
27.58,01
  Steve Jones
28.02,48
Maraton   Rob de Castella
2.10.15
  Dave Edge
2.11.08
  Steve Moneghetti
2.11.18
110 m häck   Mark McKoy
13,31 (+4,5)
  Colin Jackson
13,42 (+4,5)
  Don Wright
13,64 (+4,5)
400 m häck   Phil Beattie
49,60
  Max Robertson
49,77
  John Graham
50,25
3 000 m hinder   Graeme Fell
8.24,49
  Roger Hackney
8.25,15
  Colin Reitz
8.26,14
4 x 100 meter   Kanada 39,15
Mark McKoy
Atlee Mahorn
Desai Williams
Ben Johnson
  England 39,19
Lincoln Asquith
Daley Thompson
Mike McFarlane
Clarence Callender
  Skottland 40,41
Jamie Henderson
Cameron Sharp
George McCallum
Elliot Bunney
4 x 400 meter   England 3.07,19
Kriss Akabusi
Roger Black
Todd Bennett
Phil Brown
  Australien 3.07,81
Bruce Frayne
Miles Murphy
David Johnston
Darren Clark
  Kanada 3.08,69
Anton Skerritt
Andre Smith
John Graham
Atlee Mahorn
30 km gång   Simon Baker
2.07.47
  Guillaume Leblanc
2.08.38
  Ian McCombie
2.10.36
Höjdhopp   Milton Ottey
2,30
  Geoff Parsons
2,28
  Alain Metellus
  Henderson Pierre
2,14
Stavhopp   Andy Ashurst
5,30
  Robert Feguson
5,20
  Neil Honey
5,20
Längdhopp   Gary Honey
8,08
  Fred Salle
7,83
  Kyle McDuffie
7,79
Tresteg   John Herbert
17,27w
  Mike Makin
16,87
  Peter Beames
16,42
Kula   Billy Cole
18,16
  Joe Quigley
17,97
  Stuart Gyngell
17,70
Diskus   Ray Lazdins
58,86
  Paul Nandapi
57,74
  Werner Reiterer
57,34
Slägga   Dave Smith
74,06
  Martin Girvan
70,48
  Phil Spivey
70,30
Spjut   David Ottley
80,62
  Mick Hill
78,56
  Gavin Lovegrove
76,22
Tiokamp   Daley Thompson
8663p
  Dave Steen
8173p
  Simon Poelman
8015p
Friidrott (damer) vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
100 m   Heather Oakes
11,20 (+2,3 m/s)
  Paula Dunn
11,21 (+2,3 m/s)
  Angella Issajenko
11,21 (+2,3 m/s)
200 m   Angella Issajenko
22,91 (+2,1 m/s)
  Kathy Cook
23,18 (+2,1 m/s)
  Sandra Whittaker
23,46 (+2,1 m/s)
400 m   Debbie Flintoff
51,29
  Jillian Richardson
51,62
  Kathy Cook
51,88
800 m   Kirsty Wade
2.00,94
  Diane Edwards
2.01,12
  Lorraine Baker
2.01,79
1 500 m   Kirsty Wade
4.10,91
  Debbie Bowker
4.11,94
  Lynn Williams
4.12,66
3 000 m   Lynn Williams
8.54,29
  Debbie Bowker
8.54,83
  Yvonne Murray
8.55,32
10 000 m   Liz Lynch
31.41,42
  Anne Audain
31.53,31
  Angela Tooby
32.25,38
Maraton   Lisa Martin
2.26.07
  Lorraine Moller
2.28.17
  Odette Lapierre
2.31.48
100 m häck   Sally Gunnell
13,29
  Wendy Jeal
13,41
  Glynis Nunn
13,44
400 m häck   Debbie Flintoff
54,94
  Donalda Duprey
56,55
  Jenny Laurendet
56,57
4 x 100 meter   England 43,39
Paula Dunn
Kathy Cook
Joan Baptiste
Heather Oakes
  Kanada 43,83
Angela Bailey
Esmie Lawrence
Angela Phipps
Angella Issajenko
  Wales 45,37
Helen Miles
Sian Morris
Sallyanne Short
Carmen Smart
4 x 400 meter   Kanada 3.28,92
Charmaine Crooks
Marita Payne
Molly Killingbeck
Jillian Richardson
  England 3.32,82
Jane Parry
Linda Keough
Angela Piggford
Kathy Cook
  Australien 3.32,86
Maree Chapman
Sharon Stewart
Julie Schwass
Debbie Flintoff
Höjdhopp   Christine Stanton
1,92
  Sharon McPeake
1,90
  Janet Boyle
1,90
Längdhopp   Joyce Oladapo
6,43
  Mary Berkeley
6,40
  Robyn Lorraway
6,35
Kula   Gael Martin
19,00
  Judy Oakes
18,75
  Myrtle Augee
17,52
Diskus   Gael Martin
56,42
  Venissa Head
56,20
  Karen Pugh
54,72
Spjut   Tessa Sanderson
69,80
  Fatima Whitbread
68,54
  Sue Howland
64,74
Sjukamp   Judy Simpson
6282p
  Jane Flemming
6278p
  Kim Hagger
5823p

RoddRedigera

SimsportRedigera

KonstsimRedigera

Konstsim vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
Solo   Sylvie Fréchette
199,50
  Jackie Dodd
188,05
  Katie Stadlier
175,08
Duett   Kanada 199,54
Michelle Cameron
Carolyn Waldo
  England 186,59
Jackie Dodd
Nicola Shearn
  Australien 173,00
Lisa Lieschke
Donna Rankin

SimhoppRedigera

Simhopp vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
Herrar
3 m svikt   Shaun Panayi
648,33
  John Nash
647,74
  Craig Rogerson
620,43
10 m, höga hopp   Craig Rogerson
600,87
  David Bédard
576,81
  Bob Morgan
561,54
Damer
3 m svikt   Debbie Fuller
513,09
  Jenny Donnet
494,52
  Kathy Keleman
484,65
10 m, höga hopp   Debbie Fuller
431,61
  Valerie Beddoe
414,78
  Julie Kent
411,13

SimningRedigera

Simning vid Samväldesspelen 1986
Tävling      
Herrar
100 m frisim   Greg Fasala
50,95
  Neil Brooks
51,18
  Andy Jameson
51,21
200 m frisim   Robert Gleria
1.50,57
  Peter Dale
1.51,16
  Thomas Stachewicz
1.51,21
400 m frisim   Duncan Armstrong
3.52,25
  Kevin Boyd
3,55,00
  Mike Davidson
3.56,96
1 500 m frisim   Jason Plummer
15.12,62
  Mike McKenzie
15.12,72
  Chris Chalmers
15.18,05
100 m ryggsim   Mark Tewksbury
56,45
  Paul Kingsman
57,17
  Mike West
57,46
200 m ryggsim   Sandy Goss
2.02,55
  Paul Kingsman
2.02,90
  Sean Murphy
2.03,05
100 m bröstsim   Victor Davis
1.03,01
  Adrian Moorhouse
1.03,09
  Brett Stocks
1.03,75
200 m bröstsim   Adrian Moorhouse
2.16,35
  Victor Davis
2.16,70
  Nick Gillingham
2.20,46
100 m fjärilsim   Andy Jameson
54,07
  Anthony Mosse
54,31
  Tom Ponting
54,56
200 m fjärilsim   Anthony Mosse
1.57,27
  Tom Ponting
1.58,54
  Nick Hodgson
2.00,50
200 medley   Alex Baumann
2.01,80
  Rob Woodhouse
2.04,19
  Neil Cochran
2.04,34
400 m medley   Alex Baumann
4.18,29
  Rob Woodhouse
4.22,51
  Steve Poulter
4.24,71
Lagkapp
4 x 100 m frisim
  Australien 3.21,58
Greg Fasala
Matthew Renshaw
Mark Stockwell
Neil Brooks
  Kanada 3.22,98
Vlastimil Černý
Sandy Goss
Blair Hicken
Alex Baumann
  England 3.25,01
Andy Jameson
Mark Foster
Geoffrey Stewart
Roland Lee
Lagkapp
4 x 200 m frisim
  Australien 7.23,49
Duncan Armstrong
Peter Dale
Roberto Gleria
Thomas Stachewicz
  Kanada 7.29,52
Paul Szekula
Sandy Goss
Scott Flowers
Tom Ponting
  England 7.33,39
John Davey
Jonathan Broughton
Kevin Boyd
Paul Howe
Lagkapp
4 x 100 m medley
  Kanada 3.44,00
Mark Tewksbury
Victor Davis
Tom Ponting
Alex Baumann
Mike West
Darcy Wallingford
Claude Lamy
Sandy Goss
  England 3.44,85
Neil Harper
Adrian Moorhouse
Andy Jameson
Roland Lee
Nick Gillingham
  Australien 3.45,86
Carl Wilson
Brett Stocks
Barry Armstrong
Greg Fasala
Damer
100 m frisim   Jane Kerr
57,62
  Angela Harris
57,64
  Nicola Fibbens
57,66
200 m frisim   Susie Baumer
2.00,61
  Jane Kerr
2.03,40
  Ruth Gilfillan
2.03,88
400 m frisim   Sarah Hardcastle
4.07,68
  Susie Baumer
4.12,77
  Jenny Burke
4.14,22
800 m frisim   Sarah Hardcastle
8.24,77
  Julie McDonald
8,29,52
  Jenny Burke
8,41,64
100 m ryggsim   Sylvia Hume
1.04,00
  Georgina Parkes
1.04,77
  Nicole Livingstone
1.04,42
200 m ryggsim   Georgina Parkes
2.14,88
  Kathy Read
2.16,92
  Jodi McGibbon
2.17,66
100 m bröstsim   Allison Higson
1.10,84
  Jean Hill
1.11,38
  Dimity Douglas
1.11,98
200 m bröstsim   Allison Higson
2.31,20
  Cindy Õunpuu
2.32,63
  Dimity Douglas
2.34,54
100 m fjärilsim   Caroline Cooper
1.02,12
  Caroline Foot
1.02,30
  Samantha Purvis
1.02,49
200 m fjärilsim   Donna McGinnis
2.11,97
  Karen Phillips
2.12,71
  Jill Horstead
2.14,53
200 m medley   Suzanne Landells
2.17,02
  Jean Hill
2.17,21
  Jane Kerr
2.18,73
400 m medley   Suzanne Landells
4.45,82
  Jodie Clatworthy
4.49,67
  Sarah Hardcastle
4.50,52
Lagkapp
4 x 100 m frisim
  Kanada 3.48,45
Andrea Nugent
Jane Kerr
Pamela Rai
Patricia Noall
  England 3.49,65
Annabelle Cripps
Caroline Cooper
Nicola Fibbens
Zara Long
  Australien 3.50,06
Angela Harris
Jacqueline Grant
Julie Pugh
Sarah Thorpe
Lagkapp
4 x 200 m frisim
  Australien 8.12,09
Jenny Burke
Michelle Pearson
Sarah Thorpe
Susan Baumer
  England 8.13,70
Annabelle Cripps
Karen Mellor
Sarah Hardcastle
Zara Long
  Kanada 8.20,78
Donna McGinnis
Jane Kerr
Patricia Noall
Sophie Dufour
Lagkapp
4 x 100 m medley
  England 4.13,48
Caroline Cooper
Nicola Fibbens
Simone Hindmarch
Suki Brownsdon
  Kanada 4.14,89
Allison Higson
Barbara McBain
Donna McGinnis
Jane Kerr
  Australien 4.15,06
Angela Harris
Dimity Douglas
Georgina Parkes
Karen Phillips

SkytteRedigera

TyngdlyftningRedigera

KällorRedigera

FotnoterRedigera

  1. ^ ”Glasgow 2014: The Bermuda boycott of 1986 that still hurts”. bbc.co.uk. BBC Sport. http://www.bbc.com/sport/commonwealth-games/27165110. Läst 19 augusti 2017.