Ej att förväxla med Red Bull Racing eller Team Red Bull.

Red Bull Junior Team är ett utbildningsprogram i syfte att fostra unga racerförare för att ta förarplatser främst i Formel 1-stallen Red Bull Racing och Scuderia Alpha Tauri samt tidigare för Scuderia Toro Rosso. Utbildningsprogrammet ägs av det österrikiska energidrycktillverkaren Red Bull och leds av den österrikiske före detta racerföraren Dr. Helmut Marko, sedan det startades år 2001.[1]

Österrike Red Bull Junior Team
2022 British Grand Prix (52382764295).jpg
Jehan Daruvala i en F2-bil på Silverstone Circuit i juli 2022.
HemvistMilton Keynes, Buckinghamshire, England, Storbritannien
Aktivt i F12001–
StallchefÖsterrike Dr. Helmut Marko (Programchef)

RacerförareRedigera

De racerförare som ingår alternativt har ingått i utbildningsprogrammet. De som kör alternativt har kört i Formel 1 har sina namn i fet stil.

Namn Tidsperiod Kör(de) i F1 Förartitlar (F1)
Maurício, RicardoRicardo Maurício[2]   2001–2002
Auinger, BernhardBernhard Auinger[2]   2001–2003
Friesacher, PatrickPatrick Friesacher[2]   2001–2003
Klien, ChristianChristian Klien[2]   2001–2003 Jaguar Racing (2004)[3]
Red Bull Racing (2005–2006)[3]
Hispania Racing (2010)[3]
Kofler, ReinhardReinhard Kofler[2]   2001–2004
Wassermann, ChristopherChristopher Wassermann[2]   2001–2004
Liuzzi, VitantonioVitantonio Liuzzi[2]   2002–2004 Red Bull Racing (2005)[4]
Scuderia Toro Rosso (2006–2007)[4]
Force India (2009–2010)[4]
Hispania Racing (2011)[4]
Ragginger, MartinMartin Ragginger[2]   2002–2006
Vettel, SebastianSebastian Vettel[2]   2002–2007 Scuderia Toro Rosso (2006, 2007–2008)[5]
BMW Sauber (2006–2007)[5]
Red Bull Racing (2009–2014)[5]
Scuderia Ferrari (2015–2020)[5]
Aston Martin F1 (2021–)[5]
4st (2010–2013)[6]
Edwards, PaulPaul Edwards[2]   2003
Maiman, GrantGrant Maiman[2]   2003
Nelson, JoelJoel Nelson[2]   2003
Lauda, MathiasMathias Lauda[2]   2003–2004
Siedler, NorbertNorbert Siedler[2]   2003–2004
Speed, ScottScott Speed[2]   2003–2005 Scuderia Toro Rosso (2006–2007)[7]
Claessens, DominiqueDominique Claessens[2]   2004
Jaskol, MattMatt Jaskol[2]   2004
Karthikeyan, NarainNarain Karthikeyan[2]   2004 Jordan Grand Prix (2005)[8]
HRT F1 Team (2011–2012)[8]
Mustonen, AtteAtte Mustonen[2]   2004
Rojas, GuillermoGuillermo Rojas[2]   2004
Fleming, ColinColin Fleming[2]   2004–2006
Ammermüller, MichaelMichael Ammermüller[2]   2004–2007
Zaugg, AdrianAdrian Zaugg[2]   2004–2007
Ka To, JimJim Ka To[2]   2005
Milla, MatíasMatías Milla[2]   2005
Nyman, TeemuTeemu Nyman[2]   2005
Eng, PhilippPhilipp Eng[2]   2005–2006
Albuquerque, FilipeFilipe Albuquerque[2]   2005–2007
Jani, NeelNeel Jani[2]   2005–2007
Buemi, SébastienSébastien Buemi[2]   2005–2008 Scuderia Toro Rosso (2009–2011)[9]
Coletti, StefanoStefano Coletti[2]   2005–2008
Aljosjin, MichailMichail Aljosjin[2]   2005–2009
Afanasiev, SergejSergej Afanasiev[2]   2006
Antunes, NathanNathan Antunes[2]   2006
Kuroda, YoshitakaYoshitaka Kuroda[2]   2006
Quinn, NiallNiall Quinn[2]   2006
Oakes, OliverOliver Oakes[2]   2006–2007
Piscopo, EdoardoEdoardo Piscopo[2]   2006–2007
Alguersuari, JaimeJaime Alguersuari[2]   2006–2009 Scuderia Toro Rosso (2009–2011)[10]
Wickens, RobertRobert Wickens[2]   2006–2009
Hartley, BrendonBrendon Hartley[2]   2006–2010 Scuderia Toro Rosso (2017–2018)[11]
Bianchini, PedroPedro Bianchini[2]   2007
Mirocha, KevinKevin Mirocha[2]   2007
Dillman, TomTom Dillman[2]   2007–2008
Vernay, Jean-KarlJean-Karl Vernay[2]   2007–2008
Mäki, MikaMika Mäki[2]   2007–2009
Chandhok, KarunKarun Chandhok[2]   2008 HRT F1 Team (2010)[12]
Team Lotus (2011)[12]
Juncadella, DanielDaniel Juncadella[2]   2008–2009
Ricciardo, DanielDaniel Ricciardo[2]   2008–2011 HRT F1 Team (2011)[13]
Scuderia Toro Rosso (2012–2013)[13]
Red Bull Racing (2014–2018)[13]
Renault F1 (2019–2020)[13]
McLaren (2021–)[13]
Vergne, Jean-ÉricJean-Éric Vergne[2]   2008–2011 Scuderia Toro Rosso (2012–2014)[14]
Bortolotti, MirkoMirko Bortolotti[2]   2009
Kvyat, DaniilDaniil Kvyat[2]   2010–2013 Scuderia Toro Rosso (2014, 2016–2017, 2019)[15]
Red Bull Racing (2015–2016)[15]
Scuderia Alpha Tauri (2020)[15]
Sainz, Jr., CarlosCarlos Sainz, Jr.[2]   2010–2014 Scuderia Toro Rosso (2015–2017)[16]
Renault (2017–2018)[16]
McLaren (2019–2020)[16]
Scuderia Ferrari (2021–)[16]
Albon, AlexanderAlexander Albon[2]   2012 Scuderia Toro Rosso (2019)[17]
Red Bull Racing (2019–2020)[17]
Williams F1 (2022–)[17]
Wackerbauer, StefanStefan Wackerbauer[2]   2012
Williamson, LewisLewis Williamson[2]   2012
Félix, AntónioAntónio Félix[2]   2012–2013
O'Keeffe, CallanCallan O'Keeffe[2]   2012–2013
Blomqvist, TomTom Blomqvist[2]   2013
Visser, BeitskeBeitske Visser[2]   2013
Lynn, AlexAlex Lynn[2]   2013
Verstappen, MaxMax Verstappen[2]   2014 Scuderia Toro Rosso (2015–2016)[18]
Red Bull Racing (2016–)[18]
2st (2021–2022)[19]
Gasly, PierrePierre Gasly[2]   2014–2017 Scuderia Toro Rosso (2017–2019)[20]
Red Bull Racing (2019)[20]
Scuderia Alpha Tauri (2020–)[20]
Ilott, CallumCallum Ilott[2]   2015
Stoneman, DeanDean Stoneman[2]   2015
Leeds, LuisLuis Leeds[2]   2016
Sette, SérgioSérgio Sette[2]   2016
Kari, NikoNiko Kari[2]   2016–2017
Verschoor, RichardRichard Verschoor[2]   2016–2017
Hauger, DennisDennis Hauger[21]   2017–
Verhagen, NeilNeil Verhagen[2]   2017–2018
Ticktum, DanDan Ticktum[22][23]   2017–2019
Doohan, JackJack Doohan[2]   2017–2021
Edgar, JohnnyJohnny Edgar[24]   2018–
Vips, JüriJüri Vips[25][26][27]   2018–2022
Thompson, HarryHarry Thompson[2]   2018–2019
Auer, LucasLucas Auer[2]   2019
O’Ward, PatricioPatricio O’Ward[2]   2019
Lawson, LiamLiam Lawson[28]   2019–
Tsunoda, YukiYuki Tsunoda[29]   2019–2020 Scuderia Alpha Tauri (2021–)[30]
Crawford, JakJak Crawford[31]   2020–
Daruvala, JehanJehan Daruvala[32]   2020–
Fraga, IgorIgor Fraga[33]   2020–
Iwasa, AyumuAyumu Iwasa[34]   2021–
Lindblad, ArvidArvid Lindblad[35]   2021–
Arao, SoutaSouta Arao[36]   2022–
Hadjar, IsackIsack Hadjar[37]   2022–
León, NoelNoel León[38]   2022–
Nomura, YutoYuto Nomura[36]   2022–
Edwards, JohnJohn Edwards[2]   N/A

ReferenserRedigera

  1. ^ Chinchero, Roberto. ”The hits and misses among Red Bull's 85 F1 proteges”. Motorsport. https://www.motorsport.com/f1/news/red-bull-junior-team-history/4784004/. 
  2. ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw] ”Red Bull Junior Team drivers”. Red Bull. https://www.redbull.com/int-en/juniorteam/drivers. 
  3. ^ [a b c] ”Christian Klien”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/christian-klien/summary/series/formula-one. 
  4. ^ [a b c d] ”Vitantonio Liuzzi”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/vitantonio-liuzzi/summary/series/formula-one. 
  5. ^ [a b c d e] ”Sebastian Vettel”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/sebastian-vettel/summary/series/formula-one. 
  6. ^ Benson, Andrew. ”Sebastian Vettel wins fourth F1 world title at the Indian GP”. BBC. https://www.bbc.com/sport/formula1/24691160. 
  7. ^ ”Scott Speed”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/scott-speed/summary/series/formula-one. 
  8. ^ [a b] ”Narain Karthikeyan”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/narain-karthikeyan/summary/series/formula-one. 
  9. ^ ”Sébastien Buemi”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/sebastien-buemi/summary/series/formula-one. 
  10. ^ ”Jaime Alguersuari”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/jaime-alguersuari/summary/series/formula-one. 
  11. ^ ”Brendon Hartley”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/brendon-hartley/summary/series/formula-one. 
  12. ^ [a b] ”Karun Chandhok”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/karun-chandhok/summary/series/formula-one. 
  13. ^ [a b c d e] ”Daniel Ricciardo”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/daniel-ricciardo/summary/series/formula-one. 
  14. ^ ”Jean-Eric Vergne”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/jean-eric-vergne/summary/series/formula-one. 
  15. ^ [a b c] ”Daniil Kvyat”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/daniil-kvyat/summary/series/formula-one. 
  16. ^ [a b c d] ”Carlos Sainz”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/carlos-sainz/summary/series/formula-one. 
  17. ^ [a b c] ”Alexander Albon”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/alexander-albon/summary/series/formula-one. 
  18. ^ [a b] ”Max Verstappen”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/max-verstappen/summary/series/formula-one. 
  19. ^ Wade, Stephen. ”Verstappen takes 2nd straight drivers' title with Japan win”. ESPN 690. Arkiverad från originalet den 22 oktober 2022. https://web.archive.org/web/20221022030301/https://www.espn690.com/sports/verstappen-takes-2nd/3IM3NRGVAELDC7FZGLL343CRU4/. Läst 23 oktober 2022. 
  20. ^ [a b c] ”Pierre Gasly”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/pierre-gasly/summary/series/formula-one. 
  21. ^ ”Sedan 2017 är Dennis Hauger en del av Red Bull Junior Team”. Mynewsdesk (Porsche). https://www.mynewsdesk.com/se/porsche/images/sedan-2017-aer-dennis-hauger-en-del-av-red-bull-junior-team-2018623. 
  22. ^ Cozens, Jack. ”British racer Dan Ticktum signed to Red Bull Junior team for 2017”. Autosport. https://www.autosport.com/national/news/british-racer-dan-ticktum-signed-to-red-bull-junior-team-for-2017-5024714/5024714/. 
  23. ^ Wood, Ida. ”Dan Ticktum loses Super Formula drive, dropped by Red Bull Junior Team”. Formula Scout. https://formulascout.com/dan-ticktum-loses-super-formula-drive-dropped-by-red-bull-junior-team/51711. 
  24. ^ Allen, Peter. ”Red Bull signs karters Hauger, Edgar, Thompson and Doohan to Junior Team”. Formula Scout. https://formulascout.com/red-bull-signs-karters-hauger-edgar-thompson-and-doohan-to-junior-team/38237. 
  25. ^ Allen, Peter. ”Juri Vips joins Red Bull Junior Team ahead of Macau Grand Prix”. Formula Scout. https://formulascout.com/juri-vips-joins-red-bull-junior-team-ahead-of-macau-grand-prix/46271. 
  26. ^ Suttill, Josh. ”Vips still part of Red Bull's junior scheme”. The Race. https://the-race.com/formula-1/vips-still-part-of-red-bulls-junior-scheme/. 
  27. ^ Moxon, Daniel. ”Max Verstappen believes sacked Red Bull driver Juri Vips deserves "second chance"”. The Daily Mirror. https://www.mirror.co.uk/sport/formula-1/verstappen-vips-second-chance-redbull-27539260. 
  28. ^ ”Liam Lawson joins Juniors from all corners for global challenge”. Red Bull. https://www.redbull.com/int-en/juniorteam/liam-lawson-joins-juniors-global-challenge. 
  29. ^ Balfour, Andrew. ”The best Formula 1 drivers from Japan”. F1 Experiences. https://f1experiences.com/blog/best-formula-1-drivers-from-japan. 
  30. ^ ”Yuki Tsunoda”. Motorsport Stats. https://motorsportstats.com/driver/yuki-tsunoda/summary/series/formula-one. 
  31. ^ van Osten, Phillip. ”Red Bull adds 14-year-old F4 charger to junior roster”. F1I. https://f1i.com/news/366605-red-bull-adds-14-year-old-f4-charger-to-junior-roster.html. 
  32. ^ Sequeira, Sean. ”Jehan Daruvala: "In the right place, right time with Red Bull Junior Team"”. Red Bull. https://www.redbull.com/in-en/jehan-daruvala-red-bull-junior-team. 
  33. ^ ”Igor Fraga joins the Red Bull Junior Team”. Red Bull. https://www.redbull.com/int-en/juniorteam/igor-fraga-joins-the-red-bull-junior-team. 
  34. ^ Maher, Thomas. ”Honda-backed Ayumu Iwasa joins Red Bull Junior Academy”. Formula Spy. https://formulaspy.com/f1/honda-backed-ayumu-iwasa-added-to-red-bull-junior-academy-73259. 
  35. ^ ”Red Bull snap up 13-year-old British karting talent”. Planet F1. https://www.planetf1.com/news/red-bull-sign-arvid-lindblad/. 
  36. ^ [a b] ”Helmut Marko puts his trust in French F4: "The FFSA Academy allows young Red Bull drivers to show their full potential”. FFSA Academy. https://www.ffsaacademy.org/2022/04/09/helmut-marko-puts-his-trust-in-french-f4-the-ffsa-academy-allows-young-red-bull-drivers-to-show-their-full-potential/?lang=en. 
  37. ^ Wood, Ida. ”Isack Hadjar confirmed as Red Bull junior and Hitech F3 driver”. Formula Scout. https://formulascout.com/isack-hadjar-confirmed-as-red-bull-junior-and-hitech-f3-driver/88585. 
  38. ^ Wood, Ida. ”F4 champion Noel Leon joins Red Bull and Arden for FREC move”. Formula Scout. https://formulascout.com/f4-champion-noel-leon-joins-red-bull-and-arden-for-frec-move/88605. 

Externa länkarRedigera