OFC Champions League 2016 var den femtonde säsongen av Oceaniens klubbmästerskap, som anordnas av OFC och den tionde säsongen under sitt nuvarande namn (OFC Champions League). Vinnaren kvalificerade sig för klubblags-VM 2016 i Japan. Huvudturneringen hölls i Nya Zeeland för första gången under sitt nuvarande format. Kvalspelet hölls på Cooköarna.[1] Turneringen vanns av Auckland City, som i finalen besegrade Team Wellington, båda från Nya Zeeland, med 3–0. Auckland City vann sin sjätte raka internationella titel i samma turnering och slog därmed Real Madrids rekord i flest vunna kontinentala turneringar i rad, Real Madrid som vann Europacupen fem säsonger i rad 1956–1960.

OFC Champions League 2016
Evenemangsfakta
Datum26 januari23 april 2016
ArrangörOFC
VärdlandCooköarna Cooköarna (Kvalspel)
Nya Zeeland Nya Zeeland (Grupp- och slutspel)
FinalarenaNya Zeeland North Harbour Stadium
Deltagare
Antal lag15
Statistik
Matcher27
Mål132 (4,9 per match)
Publik7 170 (266 per match)
0
Simple gold cup.svg MästareNya Zeeland Auckland City (8:e titeln)
Simple silver cup.svg FinalistNya Zeeland Team Wellington
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2014/2015 2017

Omgångar samt datumRedigera

Omgång Värdland Arenor Runda Datum
Preliminärt kvalspel   Cooköarna CIFA Academy Field, Matavera Matchdag 1 26 januari 2016
Matchdag 2 28 januari 2016
Matchdag 3 30 januari 2016
Gruppspel   Nya Zeeland QBE Stadium, Auckland Matchdag 1 8–10 april 2016
Matchdag 2 11–13 april 2016
Matchdag 3 15–17 april 2016
Slutspel Semifinaler 20 april 2016
Final 23 april 2016

Preliminärt kvalspelRedigera

Kvalificerad för gruppspel
Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Kiwi 3 3 0 0 15 4 +11 9
2   Tupapa Maraerenga 3 2 0 1 17 3 +14 6
3   Utulei Youth 3 1 0 2 6 17 −11 3
4   Veitongo 3 0 0 3 3 17 −14 0


16 januari 2016 Utulei Youth   2 – 6   Kiwi CIFA Academy Field
14:30 UTC−10
Paul Collins   8′
Kome Tomasi   75′
(1 – 3)
Rapport
  32′ Mike Saofaiga
  34′ (str.)90+1′ Tomas Mosquera
  39′ (sjm.) Ryan Samuelu
  75′77′ Martin Packer
Matavera, Cooköarna
Publik: 120
Domare: Anna-Marie Keighley (Nya Zeeland)
26 januari 2016 Veitongo   0 – 7   Tupapa Maraerenga CIFA Academy Field
17:00 UTC−10
(0 – 4)
Rapport
  7′ (str.)12′ (str.)41′59′ Jared Colligan
  30′70′ Harlem Simiona
  90′ Twin Tiro
Matavera, Cooköarna
Publik: 200
Domare: Averii Jacques (Tahiti)

28 januari 2016 Utulei Youth   3 – 2   Veitongo CIFA Academy Field
14:30 UTC−10
Kang Gun-Kang   13′
Ryan Samuelu   34′
Kaleopa Siligi   84′
(2 – 1)
Rapport
  39′ Hemaloto Polovili
  73′ (str.) Kilifi Uele
Matavera, Cooköarna
Publik: 100
Domare: Robinson Banga (Vanuatu)
28 januari 2016 Tupapa Maraerenga   1 – 2   Kiwi CIFA Academy Field
17:00 UTC−10
Harlem Simiona   75′
(0 – 1)
Rapport
  37′ Mike Saofaiga
  65′ Tomas Mosquera
Matavera, Cooköarna
Publik: 200
Domare: Nelson Sogo (Salomonöarna)

30 januari 2016 Tupapa Maraerenga   9 – 1   Utulei Youth CIFA Academy Field
14:30 UTC−10
Jared Colligan   15′
Rhys Ruka   29′
Campbell Best   44′57′59′
Josh Karika   74′88′90+6′
Grover Harmon   89′
(3 – 0)
Rapport
  61′ Kaleopa Siligi
Matavera, Cooköarna
Publik: 150
Domare: Averii Jacques (Tahiti)
30 januari 2016 Kiwi   7 – 1   Veitongo CIFA Academy Field
17:00 UTC−10
Jamie Mason   25′68′90+5′
Sam Blackburn   30′64′90′
James Sutcliffe   47′
(2 – 1)
Rapport
  23′ Hemaloto Polovili
Matavera, Cooköarna
Publik: 200
Domare: Anna-Marie Keighley (Nya Zeeland)

GruppspelRedigera

Vidare till semifinal
Ranking av grupptvåor, bästa
grupptvåa vidare till semifinal

Alla matcher spelas i Nya Zeeland.

Grupp ARedigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Auckland City 3 3 0 0 9 2 +7 9
2   Amicale 3 2 0 1 7 3 +4 6
3   Solomon Warriors 3 1 0 2 5 11 −6 3
4   Lae City Dwellers 3 0 0 3 5 10 −5 0


10 april 2016 Auckland City   4 – 0   Solomon Warriors North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Kim Dae-wook   54′
João Moreira   73′85′90+1′
(0 – 0)
Rapport
Auckland
Publik: 250
Domare: Salesh Chand (Fiji)
10 april 2016 Lae City Dwellers   0 – 3   Amicale North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
(0 – 2)
Rapport
  28′37′ Adam Dickinson
  81′ Diego Nadaya
Auckland
Publik: 650
Domare: Averii Jacques (Tahiti)

13 april 2016 Amicale   1 – 1/3 – 0   Solomon Warriors North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Giorgio Bertacchi   90+3′
(0 – 0)
Rapport
  53′ Dennis Ifunaoa
Auckland
Publik: 100
Domare: Salesh Chand (Fiji)
(Matchen slutade ursprungligen 1–1, men OFC tilldelade Amicale segern med 3–0 då Solomon Warriors använde en spelare som inte var berättigad att spela matchen.)
13 april 2016 Lae City Dwellers   1 – 2   Auckland City North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Raymond Gunemba   86′
(0 – 0)
Rapport
  65′ Kim Dae-wook
  89′ João Moreira
Auckland
Publik: 300
Domare: Médéric Lacour (Nya Kaledonien)

17 april 2016 Solomon Warriors   5 – 4   Lae City Dwellers North Harbour Stadium
13:40 UTC+12
Brian Kaltack   7′
Valentine Nelson   44′ (sjm.)
Jerry Donga   59′87′
Molea Tigi   78′
(2 – 2)
Rapport
  3′ Raymond Gunemba
  35′ (sjm.) Fred Fakari
  66′ Nigel Dabinyaba
  76′ (str.) Michael Foster
Auckland
Publik: 200
Domare: Médéric Lacour (Nya Kaledonien)
17 april 2016 Auckland City   3 – 1   Amicale North Harbour Stadium
16:20 UTC+12
Darren White   71′
Ryan De Vries   90′
João Moreira   90+6′
(0 – 1)
Rapport
  24′ Adam Dickinson
Auckland
Publik: 450
Domare: Averii Jacques (Tahiti)

Grupp BRedigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Team Wellington 3 3 0 0 8 1 +7 9
2   Hekari United 3 2 0 1 8 5 +3 6
3   Suva 3 1 0 2 3 6 −3 3
4   Lössi 3 0 0 3 3 10 −7 0


9 april 2016 Team Wellington   2 – 0   Suva North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Ben Harris   73′80′
(0 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 150
Domare: Joel Hopkken (Vanuatu)
9 april 2016 Lössi   1 – 5   Hekari United North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Dick Kauma   30′
(1 – 3)
Rapport
  2′ Joses Nawo
  9′ Tommy Semmy
  38′ Wira Wama
  54′ Gagame Feni
  72′ Emmanuel Simon
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 350
Domare: Nelson Sogo (Salomonöarna)

12 april 2019 Hekari United   3 – 0   Suva North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Gagame Feni   16′
Tommy Semmy   31′
Joses Nawo   77′
(2 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 100
Domare: Robinson Banga (Vanuatu)
12 april 2016 Lössi   1 – 2   Team Wellington North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Jim Ouka   42′
(1 – 0)
Rapport
  48′ Tom Jackson
  64′ Mario Barcia
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 250
Domare: Averii Jacques (Tahiti)

16 april 2016 Suva   3 – 1   Lössi North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Jean Jacques Wahnyamalla   10′ (sjm.)
Setareki Hughes   19′
Rusiate Matarerega   47′
(2 – 0)
Rapport
  67′ Jim Ouka
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 100
Domare: Nelson Sogo (Salomonöarna)
16 april 2016 Team Wellington   4 – 0   Hekari United North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Bill Robertson   21′37′
Pita Bolatoga   55′ (sjm.)
Luis Corrales   63′
(2 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 200
Domare: Salesh Chand (Fiji)

Grupp CRedigera

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Magenta 3 3 0 0 9 2 +7 9
2   Tefana 3 2 0 1 15 5 +10 6
3   Nadi 3 1 0 2 5 12 −7 3
4   Kiwi 3 0 0 3 3 13 −10 0


8 april 2016 Nadi   1 – 6   Tefana North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Mickaël Roche   62′ (sjm.)
(0 – 2)
Rapport
  21′ Temarii Tinorua
  30′ Stanley Atani
  48′56′ Tauhiti Keck
  66′ Tunoa Tevaerai
  78′ Tauatua Lucas
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 150
Domare: Campbell-Kirk Waugh (Nya Zeeland)
8 april 2016 Kiwi   0 – 2   Magenta North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
(0 – 1)
Rapport
  24′ Marek Aucher
  70′ Bill Nicholls
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 150
Domare: Amos Anio (Papua Nya Guinea)

11 april 2016 Magenta   4 – 2   Tefana North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
J. Wajoka   5′
Bearune   25′27′ (str.)86′ (str.)
(3 – 1)
Rapport
  18′ Tunoa Tevaerai
  47′ Taumihau Tiatia
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 200
Domare: Campbell-Kirk Waugh (Nya Zeeland)
11 april 2016 Kiwi   3 – 4   Nadi North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Mike Saofaiga   2′21′
Paulo Scanlan   10′
(3 – 1)
Rapport
  8′87′90+6′90+8′ Anish Khem
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 300
Domare: George Time (Salomonöarna)

15 april 2016 Tefana   7 – 0   Kiwi North Harbour Stadium
13:00 UTC+12
Alvin Tehau   31′45′
Taumihau Tiatia   41′
Temarii Tinorua   52′
Stanley Atani   60′
Steevy Chong Hue   63′
Tauatua Lucas   68′
(3 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 100
Domare: Amos Anio (Papua Nya Guinea)
15 april 2016 Magenta   3 – 0   Nadi North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Pierrot Jelewed   21′
Bill Nicholls   39′
Jeremy Dokunengo   57′
(2 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 100
Domare: Joel Hopkken (Vanuatu)

Ranking av grupptvåorRedigera

Nr
Lag (grupp)
S V O F GM IM MS P
1   Tefana (C) 3 2 0 1 15 5 +10 6
2   Amicale (A) 3 2 0 1 7 3 +4 6
3   Hekari United (B) 3 2 0 1 8 5 +3 6

SlutspelRedigera

Alla matcher spelas i Nya Zeeland.

SlutspelsträdRedigera

Semifinaler
Final
 
A1
  Auckland City
4  
 
C2
  Tefana
2  
 
     
A1
  Auckland City
3
   
B1
  Team Wellington
0
 
B1
  Team Wellington
2
 
C1
  Magenta
0  

SemifinalerRedigera

20 aprilo 2016 Auckland City   4 – 2   Tefana North Harbour Stadium
12:00 UTC+12
Micah Lea'alafa   7′23′
Clayton Lewis   25′44′
(4 – 1)
Rapport
  10′ Tauhiti Keck
  86′ (str.) Temarii Tinorua
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 400
Domare: Salesh Chand (Fiji)

20 april 2016 Team Wellington   2 – 0   Magenta North Harbour Stadium
15:30 UTC+12
Tom Jackson   74′ (str.)77′
(0 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 200
Domare: Kader Zitouni (Tahiti)

FinalRedigera

23 april 2016 Auckland City   3 – 0   Team Wellington North Harbour Stadium
14:00 UTC+12
Micah Lea'alafa   2′84′
Clayton Lewis   67′
(1 – 0)
Rapport
Auckland, Nya Zeeland
Publik: 1 500
Domare: Averii Jacques (Thailand)

KällorRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 25 november 2015. https://web.archive.org/web/20151125130104/http://www.oceaniafootball.com/ofc/News/ViewArticle/tabid/125/Article/ab1d9e30-9fda-457b-b586-c46d6ecf3163/language/en-US/Default.aspx. Läst 28 oktober 2015.