Öppna huvudmenyn

Den här mallen förser artikeln Berlinbiennalen med tabeller för deltagande konstnärer vid de olika biennalerna. För att lägga in en tabell anropas mallen med biennalens nummer som namnlös parameter, t.ex. {{Konstnärer Berlinbiennalen|7}}

Tabellerna döljs om läsaren använder en liten skärmbredd, 500px eller mindre, då läsaren i mobilvyn annars skulle behöva skrolla igenom alla expanderade tabeller en kolumn i taget. När tabellerna döljs visas en länk till datorvyn ifall läsaren vill se dem.

Konstnärer på 1:a Berlinbiennalen

3

  • 3 de luxe

A

  • Franz Ackermann

B

  • Heike Baranofsky
  • Alexander Baumgardt /
    Jan Rikens Hillmann
  • Eike Becker
  • Bless
  • John Bock
  • Monica Bonvicini

C

  • Jiri Ceiver

D

E

F

G

  • Gob Squad
  • Dominique Gonzalez-Foerster
  • Felix Gonzalez-Torres
  • Douglas Gordon
  • Grüntuch / Ernst

H

K

  • Johannes Kahrs
  • Fred Kelemen
  • Christoph Keller

L

  • Xavier Le Roy
  • Jan Liesgang
  • Armin Linke
  • LSD

M

  • John de Maya
  • Jonathan Meese
  • Mathieu Mercier
  • Till Müller-Klug
  • Walter Musacchi
  • MVRDV

N

  • Bert Neumann
  • Olaf Nicolai

O

  • Gabriel Orozco
  • Philipp Oswalt
  • Our House

P

  • Manfred Pernice
  • Daniel Pflumm
  • Steven Pippin

R

S

  • Markus Schinwald
  • Christoph Schlingensief
  • Anatolij Shuravlev
  • Andreas Slominski
  • Sean Snyder
  • Kristina Solomoukha
  • Tim Staffel
  • Georges Tony Stoll
  • Jörg Stollmann
  • SubREAL
  • Sarah Sze

T

V

  • Vogt + Weizenegger

W

  • Marijke van Warmerdam
  • Beatrice Wrobel

Z

  • Andrea Zittel
Konstnärer på 2:a Berlinbiennalen

A

B

  • Fiona Banner
  • Elisabetta Benassi

C

  • David Claerbout

E

  • Ayse Erkmen
  • Inka Essenhigh

F

  • Parastou Forouhar
  • Alicia Framis

G

  • Kendell Geers
  • Simryn Gill & Liisa Roberts
  • Liam Gillick
  • Renée Green
  • Joseph Grigely & Amy Vogel

H

J

  • Christian Jankowski
  • Katarzyna Józefowicz

K

  • Andrée Korpys & Markus Löffler
  • Surasi Kusolwong

L

  • Claude Lévêque
  • Little Warsaw

M

  • Aeronut Mik
  • Jonathan Monk
  • Markus Muntean / Adi Rosenblum

N

  • Hajnal Németh

O

  • Manuel Ocampo
  • Tsuyoshi Ozawa

P

  • João Penalva
  • Dan Peterman
  • Patricia Piccinini

R

  • Arturas Raila
  • Navin Rawanchaikul
  • Rosângela Rennó
  • Daniel Roth

S

T

  • Xu Tan
  • Fiona Tan
  • Joanne Tatham & Tom O’Sullivan
  • Pascale Marthine Tayou
  • Fred Tomaselli
  • Octavian Trauttmansdorff
  • Keith Tyson

W

Konstnärer på 3:e Berlinbiennalen

A

B

  • Judith Barry
  • Walter van Beirendonck
  • Ingrid Book och Carina Hedén
  • Kaucyila Brooke
  • Fernando Bryce
  • Maria Bustnes

C

  • Ergin Çavuşoğlu
  • Banu Cennetoğlu

D

  • Will Doherty

E

  • Marcelo Expósito

F

  • ___fabrics interseason
  • Christine Fenzl

G

  • Samira Gloor-Fadel

H

  • Florian Hecker

J

  • Isaac Julien

K

  • Serge Kliaving
  • Erkki Kuenniemi

L

  • David Lamelas
  • Mark Lewis

M

  • Merzbow (Masami Akita)
  • Ryuji Miyamoto
  • Regina Möller

N

  • Piotr Nathan
  • Bert Neumann
  • Fanni Niemi-Junkola

O

  • Melik Ohanian
  • Ulrike Ottinger

P

  • Mathias Poledna

R

  • Liisa Roberts
  • Aura Rosenberg

S

  • Bojan Sarčević
  • Dierk Schmidt
  • Nada Sebestyén
  • Thomas Struth
  • Akira Suzuki

T

  • Mika Taanila
  • Sissel Tolaas

U

  • Nomeda Urbonas och
    Gediminas Urbonas

V

  • Mika Vainio
  • Vangelis Vlahos

W

  • Rolf S. Wolkenstein / Christoph Dreher
  • Amelie von Wulffen
Konstnärer på 4:e Berlinbiennalen

A

  • Tomma Abts
  • Victor Alimpiev
  • Paweł Althamer
  • Kai Althoff + Lutz Braun
  • Ulf Aminde
  • Micol Assael

B

  • Roger Ballen
  • Thomas Bayrle
  • Michael Beutler
  • Michaël Borremans
  • Mike Bouchet
  • Berlinde De Bruyckere
  • Tobias Buche
  • Anthony Burdin

C

  • Mircea Cantor
  • Bruce Conner
  • Benjamin Cottam
  • Martin Creed
  • Oliver Croy mit Oliver Elser
  • Roberto Cuoghi

D

  • Tacita Dean
  • Jeremy Deller
  • Nathalie Djurberg
  • Gino De Dominicis
  • Trisha Donnelly

E

  • Marcel van Eden

F

  • Saul Fletcher

G

  • Felix Gmelin
  • Aneta Grzeszykowska

H

  • Sebastian Hammwöhner
    + Dani Jakob + Gabriel Vormstein
  • Rachel Harrison

I

  • Pravdoliub Ivanov

J

  • Sergej Jensen
  • Dorota Jurczak

K

  • Tadeusz Kantor
  • Ian Kiaer
  • Christopher Knowles
  • Robert Kusmirowski

L

M

  • Mark Manders
  • Corey McCorkle
  • Michaela Meise
  • Matthew Monahan
  • Otto Mühl

N

O

  • Damián Ortega

P

  • Diego Perrone
  • Susan Philipsz

Q

  • Jorge Queiroz

R

  • Reynold Reynolds + Patrick Jolley
  • Ricarda Roggan
  • Roland Flexner
  • Aïda Ruilova

S

  • Anri Sala
  • Markus Schinwald
  • Michael Schmidt
  • Thomas Schütte
  • Tino Sehgal
  • Shirana Shahbazi
  • Steven Shearer
  • Florian Slotawa
  • Christina Soulou
  • Larry Sultan & Mike Mandel

T

  • Jaan Toomik

W

  • Gillian Wearing
  • Clemens von Wedemeyer
    + Maya Schweizer
  • Paloma Varga Weisz
  • Andro Wekua
  • Francesca Woodman

Z

  • Thomas Zipp
Konstnärer på 5:e Berlinbiennalen - Dag

A

  • Caner Aslan
  • Michel Auder

B

  • Nairy Baghramian
  • Pedro Barateiro
  • Cezary Bodzianowski
  • Manon de Boer

C

  • Banu Cennetoğlu & Philippine Hoegen
  • Marc Camille Chaimowicz

D

  • Thea Djordjadze

E

  • Aleana Egan
  • Haris Epaminonda
  • Patricia Esquivias

G

  • Cyprien Gaillard
  • Jos De Gruyter & Harald Thys
  • Masist Gül
  • Daniel Guzmán

H

  • Susan Hiller

K

  • Sung Hwan Kim
  • Daniel Knorr
  • Susanne Kriemann
  • Gabriel Kuri

L

  • Luciana Lamothe
  • Lars Laumann
  • Janette Laverrière
  • Zhao Liang

M

  • Goshka Macuga
  • David Maljković
  • Babette Mangolte
  • Jacob Mishori
  • Ulrike Mohr
  • Ania Molska
  • Melvin Moti

N

  • Nashashibi / Skaer

O

  • Ahmet Öğüt
  • Paulina Olowska

P

R

  • Lili Reynaud-Dewar
  • Pamela Rosenkranz
  • Kilian Rüthemann

S

  • Paul Sietsema
  • Ettore Sottsass
  • Zofia Stryjeńska

T

  • Stefan Thater

U

  • Piotr Uklański

V

  • Tris Vonna-Michell
  • Mona Vătămanu / Florin Tudor

W

  • Susanne M. Winterling

Y

  • Kohei Yoshiyuki
Konstnärer på 5:e Berlinbiennalen - Natt

A

  • Danai Anesiadou

B

  • Alexandra Bachzetsis
  • Nairy Baghramian
  • Balázs Béla Studio
  • Ludovic Balland
  • Ursula Block
  • Augusto Boal
  • Manon de Boer
  • Oksana Bulgakowa

C

  • Banu Cennetoğlu & Philippine Hoegen
  • Dorit Chrysler
  • Holk Cruse + Luc Steels

E

  • Aleana Egan
  • Maria Eichhorn + Seth Siegelaub
  • Matthias Einhoff + Philip Horst
    + Markus Lohmann + Harry Sachs
    + Dan Seiple
  • Chris Evans

G

  • Cyprien Gaillard
  • Goodiepal
  • Masist Gül

H

I

  • IDEA arts + society

J

  • Cameron Jamie + Keiji Haino

K

  • Tellervo Kalleinen
    & Oliver Kochta-Kalleinen + Miss Le Bomb
  • Joachim Koester
  • Susanne Kriemann

L

  • Janette Laverrière

M

  • Thomas Macho
  • Goshka Macuga
  • Babette Mangolte
  • Kobe Matthys (Agency)
    + Lina Lindheimer + Björn Frank
  • James McFarland
  • Melvin Moti
  • Rabih Mroué

N

  • Nikakoi
  • Kristin Norman + Paul Davies

O

  • Ahmet Öğüt
  • Paulina Olowska

P

  • Pil and Galia Kollectiv
  • Falke Pisano
  • The Production Unit
  • Pushwagner

R

  • Claus-Dieter Rath
  • Rebond pour la Commune
    + Arbeiter- und Veteranenchor Neukölln
  • Lili Reynaud-Dewar
  • Jimmy Robert
  • Dieter Roelstraete + Renate Flagmeier

S

  • Wilhelm Sasnal
  • Aron Schuster
  • Zofia Stryjeńska
  • Superflex

T

  • Pilvi Takala
  • Harald Thys & Erik Thys

V

  • Roi Vaara
  • Annie Vigier & Franck Apertet
  • Vinyl-Terror & -Horror & Dr. Nexus
  • Bettina Vismann

W

  • What, How & for Whom (WHW)
  • Susanne M. Winterling

Z

Konstnärer på 6:e Berlinbiennalen

B

  • Bernard Bazile
  • Mark Boulos
  • Mohamed Bourouissa

C

E

  • Shanon Ebner
  • Nir Evron

G

  • Marcus Geiger
  • Ion Grigorescu
  • Friedl vom Gröller (Kubelka)
  • Nilbar Güreş

H

  • Petrit Halilaj
  • Marlene Haring

J

K

  • Sung Hwan Kim
  • George Kuchar
  • Andrey Kuzkin

L

  • Thomas Locher
  • Adrian Lohmüller
  • Armando Lulaj

M

O

  • Ferhat Özgür
  • Henrik Olesen
  • Roman Ondák
  • Marion von Osten

S

  • Margaret Salmon
  • Hans Schabus
  • Michael Schmidt
  • Ruti Sela & Maayan Amir
  • Gedi Sibony
  • John Smith
  • Michael Stevenson
  • Sebastian Stumpf

T

  • Ron Tran

V

  • Danh Vo
  • Marie Voignier
  • Vincent Vulsma

W

  • Anna Witt

X

  • Pleurad Xhafa / Sokol Peçi
Konstnärer på 7:e Berlinbiennalen

A

  • Aida Youth Centre
  • Paweł Althamer
  • Burak Arikan

B

  • Charlotte Bank
  • Anna Baranowski / Luise Schröder
  • Yael Bartana & the Jewish Renaissance
    Movement in Poland (JRMiP)
  • Brimboria Institut
  • BUREAU Mario Lombardo

C

  • Lou Cantor

D

  • Karina Dzieweczyńska

F

  • Femen
  • Filmpiraten
  • Foundation Flight, Expulsion, Reconciliation

G

  • Michał Górczyński

H

  • Zafeiris Haitidis

I

  • Institute for Human Activities

J

  • Khaled Jarrar
  • Joseph Beuys Theater & Teatr.Doc

K

  • Andreas Kaernbach
  • Kartenrecht
  • Łukasz Konopa
  • Ludwig Peter Kowalski
  • Krétakör
  • Krytyka Polityczna

L

  • Bernd Langer

M

N

  • Marina Naprushkina

P

R

  • Oleksiy Radynski
  • Tomáš Rafa
  • Joanna Rajkowska
  • David Reeb
  • Stefan Rusu
  • David Rych

S

  • Pit Schultz
  • Jonas Staal
  • Łukasz Surowiec

Z

  • Martin Zet
  • Artur Żmijewski
Konstnärer på 8:e Berlinbiennalen

A

  • Zarouhie Abdalian
  • Bani Abidi
  • Mathieu Kleyebe Abonnenc
  • Saâdane Afif
  • David Chalmers Alesworth
  • Maria Thereza Alves
  • Carlos Amorales
  • Andreas Angelidakis
  • Leonor Antunes
  • Julieta Aranda
  • Tarek Atoui

B

  • Nairy Baghramian
  • Bianca Baldi
  • Patrick Alan Banfield
  • Alberto Baraya
  • Rosa Barba
  • Gordon Bennett
  • Monica Bonvicini
  • Angela Bulloch

C

  • Zachary Cahill
  • Mariana Castillo Deball
  • Carolina Caycedo
  • Center for Historical Reenactments

D

  • Tacita Dean
  • Jimmy Durham

E

  • Michaela Eichwald

G

  • Mario García Torres
  • Beatriz González
  • Agatha Gothe-Snape
  • Shilpa Gupta
  • Cynthia Gutiérrez

H

I

  • Iman Issa

K

  • Irene Kopelman

L

M

  • Goshka Macuga
  • Santu Mofokeng

N

  • Shahryar Nashat
  • Olaf Nicolai
  • Otobong Nkanga

P

  • Christodoulos Panayiotou

R

  • Judy Radul
  • Jimmy Robert

S

  • Anri Sala
  • Slavs and Tatars
  • Michael Stevenson
  • Mariam Suhail
  • Vivian Sundaram

T

V

W

  • Kemang Wa Lehulere

Z

  • Carla Zaccagnini
  • David Zink Yi
Konstnärer på 9:e Berlinbiennalen

#

  • 69

A

  • Antoni Abad
  • Halil Altindere
  • Ei Arakawa
    i samarbete med:
    Dan Poston, Stefan Tcherepnin
  • Korakrit Arunanondchai / Alex Gvojic
  • atelier le balto
  • Armen Avanessian / Alexander Martos
    i samarbete med: Christopher Roth

B

  • Will Benedict

C

  • Julien Ceccaldi
  • Centre for Style
    i samarbete med:
    Anna-Sophie Berger;
    Burkhard Beschow & Anne Fellner;
    Max Brand; Rare Candy with Alden Epp,
    Spencer Lai, Natasha Madden, Misty Pollen,
    Ander Rennick & Amber Wright;
    Susan Cianciolo; Marlie Mul; Liam Osborne;
    H.B. Peace & Kate Meakin; Joshua Petherick;
    Lin May Saeed; Eirik Sæther
  • Brody Condon
  • CUSS Group
    i samarbete med:
    ANGEL-HO, FAKA, Megan Mace, NTU

D

  • Kathleen Daniel
  • Debora Delmar Corp.
  • Simon Denny med Linda Kantchev

E

  • Cécile B. Evans

F

  • Nicolás Fernández
  • Lizzie Fitch / Ryan Trecartin
  • Simon Fujiwara

G

  • GCC
  • GUAN Xiao

H

  • Calla Henkel / Max Pitegoff
  • Camille Henrot
  • Yngve Holen

K

  • Alexa Karolinski / Ingo Niermann
  • Kartenrecht
  • Josh Kline
  • Korpys/Löffler
  • Nik Kosmas

M

  • M/L Artspace
  • Shawn Maximo
  • Ashland Mines

N

  • Katja Novitskova

P

R

  • Babak Radboy
  • Jon Rafman

S

  • Timur Si-Qin
  • Lucie Stahl
  • Hito Steyerl

T

  • TELFAR
  • Christopher Kulendran Thomas
  • Wu Tsang

U

  • Anna Uddenberg
  • Amalia Ulman

V

  • Anne de Vries

Å

  • åyr
Konstnärer på 10:e Berlinbiennalen

A

  • Agnieszka Brzeżańska
  • Ana Mendieta

B

  • Basir Mahmood
  • Belkis Ayón

C

  • Cinthia Marcelle

D

  • Dineo Seshee Bopape

E

  • Elsa M’bala
  • Emma Wolukau-Wanambwa

F

  • Fabiana Faleiros
  • Firelei Báez

G

  • Gabisile Nkosi
  • Grada Kilomba

H

  • Heba Y. Amin
  • Herman Mbamba

J

  • Joanna Piotrowska
  • Johanna Unzueta
  • Julia Phillips

K

  • Keleketla! Library

L

  • Las Nietas de Nonó
  • Liz Johnson Artur
  • Lorena Gutiérrez Camejo
  • Lubaina Himid
  • Luke Willis Thompson
  • Lydia Hamann & Kaj Osteroth
  • Lynette Yiadom-Boakye

M

  • Mario Pfeifer
  • Mildred Thompson
  • Mimi Cherono Ng’ok
  • Minia Biabiany
  • Moshekwa Langa

N

  • Natasha A. Kelly

O

  • Okwui Okpokwasili
  • Oscar Murillo
  • Özlem Altın

P

  • Patricia Belli
  • Portia Zvavahera

S

  • Sam Samiee
  • Sara Haq
  • Simone Leigh
  • Sinethemba Twalo och Jabu Arnell
  • Sondra Perry

T

  • Tessa Mars
  • Thierry Oussou
  • Tony Cokes
  • Tony Cruz Pabón

Z

  • Zuleikha Chaudhari