Lagtävlingen i fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 1996

Lagtävlingen i fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 1996 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 1996.

Olympiska sommarspelen 1996
Ridsport Equestrian pictogram.svg
lagtävlingen i fälttävlan
Information
Datum21-24 juli
Deltagare64
ArenaGeorgia International Horse Park
Placeringar
Gold medal icon.svg Flag of Australia.svg Australien
Silver medal icon.svg Flag of the United States.svg USA
Bronze medal icon.svg Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Barcelona 1992 Sydney 2000
Ridsport vid olympiska sommarspelen 1996
Individuellt Gren

Lag
Detaljer Dressyr

Detaljer
Detaljer Fälttävlan

Detaljer
Detaljer Hoppning

Detaljer

MedaljörerRedigera

Event Guld Silver Brons
Lag   Australien
Wendy Schaeffer
Gillian Rolton
Andrew Hoy
Phillip Dutton
  USA
Karen O'Connor
David O'Connor
Bruce Davidson
Jill Henneberg
  Nya Zeeland
Blyth Tait
Andrew Nicholson
Vaughn Jefferis
Victoria Latta

ResultatRedigera

DressyrRedigera

Placering Land Ryttare Häst Totalstraff Resultat Lagstraff
1   USA Karen O'Connor Biko 39,60 # 123,00
David O'Connor Giltedge 40,80 #
Bruce Davidson Heyday 42,60 #
Jill Henneberg Nirvana 57,00
2   Storbritannien Ian Stark Stanwick Ghost 35,20 127,80
William Fox-Pitt Cosmopolitan II 49,00 #
Gary Parsonage Magic Rogue 62,20 #
Karen Dixon Too Smart 43,60 #
3   Nya Zeeland Blyth Tait Chesterfield 48,80 # 135,60
Andrew Nicholson Jaegermeister II 47,20 #
Victoria Latta Broadcast News 41,00
Vaughn Jefferis Bounce 47,40 #
4   Kanada Therese Washtock Aristotle 40,00 # 139,20
Kelli McMullen Temple Kilkenny 47,20 #
Claire Smith Gordon Gibbons 53,00 #
Stuart Young-Black Market Venture 52,00
5   Tyskland Bodo Battenberg Samthe Man 52,00 # 145,00
Juergen Blum Brownie McGee 61,60 #
Ralf Ehrenbrink Connection L 44,20
Bettina Overesch-Boeker Watermill Stream 48,20 #
6   Australien Wendy Schaeffer Sunburst 49,40 # 156,40
Phillip Dutton True Blue Girdwood 50,60 #
Gillian Rolton Peppermint Grove 57,00
Andrew Hoy Darien Powers 56,40 #
7   Japan Kazuhiro Iwatanil Sejane De Vozerier 48,40 # 161,60
Masaru Fuse Talisman De Jarry 53,40
Yoshihiko Kowata Hell at Dawn 59,80 #
Takeaki Tsuchiya Right on Time 61,60 #
8   Frankrike Marie-Christine Duroy Yarlands Summer Song 44,40 162,40
Roldolphe Scherer Urane Des Pine 50,60 #
Koris Vieules Tandresse de Canta 81,60 #
Jacques Dulcy Upont 67,40 #
9   Italien Ranieri Campello Mill Bank 64,20 # 166,40
Giacamo della Chiesa Diver Dan 61,80
Lara Villata Nikki Dow 50,60 #
Nicola delli Santi Donizetti 54,00 #
10   Sverige Paula Törnqvist Monaghan 58,80 # 166,80
Linda Algotsson Lafayette 51,80 #
Therese Olavsson Hectort 61,40 #
Dag Albert Nice 'N' Easy 56,20
11   Irland David Foster Duneight Carnival 52,20 # 167,60
Virginia McGrath The Yellow Earl 61,20 #
Alfie Buller Sir Knight 74,60 #
Eric Smiley Enterprise 54,20
12   Spanien Luis Alvarez-Cervera Pico's Nippur 77,60 # 172,60
Santiago Centenera Just Dixon 47,80 #
Javier Revuelta Toby 61,00 #
Enrique Sarasola Jr, New Venture 63,80
13   Polen Rafal Choynowski Viva 5 67,20 # 182,80
Boguslaw Jarecki Polisa 61,00 #
Artur Spolowicz Hazard 63,60 #
Boguslaw Owczarek Askar 58,80
14   Schweiz Christoph Meier Hunter V 56,80 # 190,60
Marius Marro Gai Jeannot Ch 65,00 #
Heinz Wehrli Ping Pong 68,80 #
15   Ungern Gabor Schaller Albattrosz 60,80 # 195,60
Atilla Sos Zsizsik 63,00 #
Pal Tuska Zatony 71,80 #
Tibor Herczegfalvi Lump 72,40
16   Brasilien Serguei Fofanoff Kaiser Eden 73,40 # 208,60
Sidney de Souza Avalon da Mata 68,00 #
Andre Giovanni Al do Beto 67,20 #
Luciano Miranda Xilena 74,40

TerrängRedigera

Placering Land Ryttare Häst Totalstraff Resultat Lagstraff
1   Australien Wendy Schaeffer Sunburst 11,60 # 27,29
Phillip Dutton True Blue Girdwood 8,80 #
Gillian Rolton Peppermint Grove WD
Andrew Hoy Darien Powers 6,80 #
2   Frankrike Marie-Christine Duroy Yarlands Summer Song RT 106,00
Roldolphe Scherer Urane Des Pine 40,80 #
Koris Vieules Tandresse de Canta 28,00 #
Jacques Dulcy Upont 0,00 #
3   Nya Zeeland Blyth Tait Chesterfield 20,80 # 120,20
Andrew Nicholson Jaegermeister II 51,20 #
Victoria Latta Broadcast News RT
Vaughn Jefferis Bounce 40,40 #
4   USA Karen O'Connor Biko 66,00 # 121,60
David O'Connor Giltedge 35,20 #
Bruce Davidson Heyday 20,40 #
Jill Henneberg Nirvana RT
5   Japan Kazuhiro Iwatanil Sejane De Vozerier 47,60 # 147,80
Masaru Fuse Talisman De Jarry 94,40
Yoshihiko Kowata Hell at Dawn 57,20 #
Takeaki Tsuchiya Right on Time 34,80 #
6   Sverige Paula Törnqvist Monaghan 55,20 # 163,20
Linda Algotsson Lafayette 16,40 #
Therese Olavsson Hectort 106,40 #
Dag Albert Nice 'N' Easy RT
7   Storbritannien Ian Stark Stanwick Ghost 121,20 170,60
William Fox-Pitt Cosmopolitan II 62,80 #
Gary Parsonage Magic Rogue 37,20 #
Karen Dixon Too Smart 43,20 #
8   Spanien Luis Alvarez-Cervera Pico's Nippur 184,80 # 395,80
Santiago Centenera Just Dixon 73,20 #
Javier Revuelta Toby 124,00 #
Enrique Sarasola Jr, New Venture EL
9   Tyskland Bodo Battenberg Samthe Man 32,40 # 1047,40
Juergen Blum Brownie McGee RT #
Ralf Ehrenbrink Connection L EL
Bettina Overesch-Boeker Watermill Stream 59,20 #
10   Schweiz Christoph Meier Hunter V 122,00 # 1121,40
Marius Marro Gai Jeannot Ch EL #
Heinz Wehrli Ping Pong 64,40 #
11   Irland David Foster Duneight Carnival 36,00 # 1162,80
Virginia McGrath The Yellow Earl 181,00 #
Alfie Buller Sir Knight WD #
Eric Smiley Enterprise WD
12   Italien Ranieri Campello Mill Bank RT # 1193,80
Giacamo della Chiesa Diver Dan WD
Lara Villata Nikki Dow 124,80 #
Nicola delli Santi Donizetti 130,80 #
13   Ungern Gabor Schaller Albattrosz RT # 1220,00
Atilla Sos Zsizsik 158,80 #
Pal Tuska Zatony 122,00 #
Tibor Herczegfalvi Lump RT
14   Kanada Therese Washtock Aristotle EL # 1935,20
Kelli McMullen Temple Kilkenny 27,20 #
Claire Smith Gordon Gibbons RT #
Stuart Young-Black Market Venture WD
15   Brasilien Serguei Fofanoff Kaiser Eden 94,80 # 1959,60
Sidney de Souza Avalon da Mata WD #
Andre Giovanni Al do Beto EL #
Luciano Miranda Xilena RT
16   Polen Rafal Choynowski Viva 5 EL # 2005,40
Boguslaw Jarecki Polisa 127,20 #
Artur Spolowicz Hazard EL #
Boguslaw Owczarek Askar EL

Dressyr och terrängRedigera

Placering Land Ryttare Häst Dressyr Terräng Resultat Lagstraff
1   Australien Wendy Schaeffer Sunburst 49,40 11,60 # 183,60
Phillip Dutton True Blue Girdwood 50,60 8,80 #
Gillian Rolton Peppermint Grove 57,00 WD
Andrew Hoy Darien Powers 56,40 6,80 #
2   USA Karen O'Connor Biko 39,60 66,00 # 244,60
David O'Connor Giltedge 40,80 35,20 #
Bruce Davidson Heyday 46,20 20,40 #
Jill Henneberg Nirvana 57,00 RT
3   Nya Zeeland Blyth Tait Chesterfield 48,80 20,80 # 255,80
Andrew Nicholson Jaegermeister II 47,20 51,20 #
Victoria Latta Broadcast News 41,00 RT
Vaughn Jefferis Bounce 47,40 40,40 #
4   Frankrike Marie-Christine Duroy Yarlands Summer Song 44,40 RT 268,40
Roldolphe Scherer Urane Des Pine 50,60 40,80 #
Koris Vieules Tandresse de Canta 81,60 28,00 #
Jacques Dulcy Upont 67,40 0,00 #
5   Storbritannien Ian Stark Stanwick Ghost 35,20 121,20 298,40
William Fox-Pitt Cosmopolitan II 49,00 62,80 #
Gary Parsonage Magic Rogue 62,60 37,20 #
Karen Dixon Too Smart 43,60 43,20 #
6   Japan Kazuhiro Iwatanil Sejane De Vozerier 48,40 47,60 # 309,40
Masaru Fuse Talisman De Jarry 53,40 94,40
Yoshihiko Kowata Hell at Dawn 59,80 57,20 #
Takeaki Tsuchiya Right on Time 61,60 34,80 #
7   Sverige Paula Törnqvist Monaghan 58,80 55,20 # 330,00
Linda Algotsson Lafayette 51,80 16,40 #
Therese Olavsson Hectort 61,40 106,40 #
Dag Albert Nice 'N' Easy 56,20 RT
8   Spanien Luis Alvarez-Cervera Pico's Nippur 77,60 184,80 # 568,40
Santiago Centenera Just Dixon 47,80 73,20 #
Javier Revuelta Toby 61,00 124,00 #
Enrique Sarasola Jr, New Venture 63,80 EL
9   Tyskland Bodo Battenberg Samthe Man 52,00 32,40 # 1192,40
Juergen Blum Brownie McGee 61,60 RT #
Ralf Ehrenbrink Connection L 44,20 EL
Bettina Overesch-Boeker Watermill Stream 48,80 59,20 #
10   Schweiz Christoph Meier Hunter V 56,80 122,00 # 1312,00
Marius Marro Gai Jeannot Ch 65,00 EL #
Heinz Wehrli Ping Pong 68,80 64,40 #
11   Irland David Foster Duneight Carnival 52,20 36,00 # 1330,40
Virginia McGrath The Yellow Earl 61,20 181,00 #
Alfie Buller Sir Knight 74,60 WD #
Eric Smiley Enterprise 54,20 WD
12   Italien Ranieri Campello Mill Bank 64,20 RT # 1360,20
Giacamo della Chiesa Diver Dan 61,80 WD
Lara Villata Nikki Dow 50,60 124,80 #
Nicola delli Santi Donizetti 54,00 130,80 #
13   Ungern Gabor Schaller Albattrosz 60,80 RT # 1415,60
Atilla Sos Zsizsik 63,00 158,80 #
Pal Tuska Zatony 71,80 122,00 #
Tibor Herczegfalvi Lump 72,40 RT
14   Kanada Therese Washtock Aristotle 40,00 EL # 2074,40
Kelli McMullen Temple Kilkenny 47,20 27,20 #
Claire Smith Gordon Gibbons 53,00 RT #
Stuart Young-Black Market Venture 52,00 WD
15   Brasilien Serguei Fofanoff Kaiser Eden 73,40 94,80 # 2168,20
Sidney de Souza Avalon da Mata 68,00 WD #
Andre Giovanni Al do Beto 67,20 EL #
Luciano Miranda Xilena 74,40 RT
16   Polen Rafal Choynowski Viva 5 67,20 EL # 2188,20
Boguslaw Jarecki Polisa 61,00 127,20 #
Artur Spolowicz Hazard 63,00 EL #
Boguslaw Owczarek Askar 58,80 EL

HoppningRedigera

Placering Land Ryttare Häst Totalstraff Resultat Lagstraff
1   Nya Zeeland Blyth Tait Chesterfield 0,50 # 12,75
Andrew Nicholson Jaegermeister II 2,25 #
Victoria Latta Broadcast News
Vaughn Jefferis Bounce 10,00 #
2   Storbritannien Ian Stark Stanwick Ghost 15,25 14,50
William Fox-Pitt Cosmopolitan II 5,75 #
Gary Parsonage Magic Rogue 7,00 #
Karen Dixon Too Smart 1,75 #
3   Sverige Paula Törnqvist Monaghan 5,00 # 15,25
Linda Algotsson Lafayette 10,25 #
Therese Olavsson Hectort 0,00 #
Dag Albert Nice 'N' Easy
4   USA Karen O'Connor Biko 0,00 # 16,50
David O'Connor Giltedge 0,00 #
Bruce Davidson Heyday 16,50 #
Jill Henneberg Nirvana
5   Japan Kazuhiro Iwatanil Sejane De Vozerier 5,00 # 16,75
Masaru Fuse Talisman De Jarry 6,25
Yoshihiko Kowata Hell at Dawn 5,50 #
Takeaki Tsuchiya Right on Time 6,25 #
6   Australien Wendy Schaeffer Sunburst 0,00 # 20,25
Phillip Dutton True Blue Girdwood 10,00 #
Gillian Rolton Peppermint Grove
Andrew Hoy Darien Powers 10,25 #
7   Frankrike Marie-Christine Duroy Yarlands Summer Song 39,25
Roldolphe Scherer Urane Des Pine 17,75 #
Koris Vieules Tandresse de Canta 10,00 #
Jacques Dulcy Upont 11,50 #
8   Spanien Luis Alvarez-Cervera Pico's Nippur 11,00 # 53,25
Santiago Centenera Just Dixon 40,00 #
Javier Revuelta Toby 2,25 #
Enrique Sarasola Jr, New Venture
-   Tyskland Bodo Battenberg Samthe Man 5,00 #
Juergen Blum Brownie McGee #
Ralf Ehrenbrink Connection L
Bettina Overesch-Boeker Watermill Stream 6,75 #
-   Schweiz Christoph Meier Hunter V 0,00 #
Marius Marro Gai Jeannot Ch #
Heinz Wehrli Ping Pong 5,50 #
-   Irland David Foster Duneight Carnival 5,00 #
Virginia McGrath The Yellow Earl 49,00 #
Alfie Buller Sir Knight #
Eric Smiley Enterprise
-   Italien Ranieri Campello Mill Bank #
Giacamo della Chiesa Diver Dan
Lara Villata Nikki Dow 18,75 #
Nicola delli Santi Donizetti 15,50 #
-   Ungern Gabor Schaller Albattrosz #
Atilla Sos Zsizsik 11,50 #
Pal Tuska Zatony 7,00 #
Tibor Herczegfalvi Lump
-   Kanada Therese Washtock Aristotle #
Kelli McMullen Temple Kilkenny 0,00 #
Claire Smith Gordon Gibbons #
Stuart Young-Black Market Venture
-   Brasilien Serguei Fofanoff Kaiser Eden 6,25 #
Sidney de Souza Avalon da Mata #
Andre Giovanni Al do Beto #
Luciano Miranda Xilena
-   Polen Rafal Choynowski Viva 5 #
Boguslaw Jarecki Polisa 9,75 #
Artur Spolowicz Hazard #
Boguslaw Owczarek Askar

Slutligt resultatRedigera

Placering Land Ryttare Häst Dressyr Terräng Hoppning Totalt Resultat Lagstraff
1   Australien Wendy Schaeffer Sunburst 49,40 11,60 0,00 61,00 # 203,85
Phillip Dutton True Blue Girdwood 50,60 8,80 10,00 69,40 #
Gillian Rolton Peppermint Grove 57,00 WD
Andrew Hoy Darien Powers 56,40 6,80 10,25 73,45 #
2   USA Karen O'Connor Biko 39,60 66,00 0,00 105,60 # 261,10
David O'Connor Giltedge 40,80 35,20 0,00 76,00 #
Bruce Davidson Heyday 46,20 20,40 16,50 79,50 #
Jill Henneberg Nirvana 57,00 RT
3   Nya Zeeland Blyth Tait Chesterfield 48,80 20,80 0,50 70,10 # 268,55
Andrew Nicholson Jaegermeister II 47,20 51,20 2,25 100,65 #
Victoria Latta Broadcast News 41,00 RT
Vaughn Jefferis Bounce 47,40 40,40 10,00 97,80 #
4   Frankrike Marie-Christine Duroy Yarlands Summer Song 44,40 RT 307,65
Roldolphe Scherer Urane Des Pine 50,60 40,80 17,75 109,15 #
Koris Vieules Tandresse de Canta 81,60 28,00 10,00 119,60 #
Jacques Dulcy Upont 67,40 0,00 11,50 78,90 #
5   Storbritannien Ian Stark Stanwick Ghost 35,20 121,20 15,25 171,65 312,90
William Fox-Pitt Cosmopolitan II 49,00 62,80 5,75 117,55 #
Gary Parsonage Magic Rogue 62,60 37,20 7,00 106,80 #
Karen Dixon Too Smart 43,60 43,20 1,75 88,55 #
6   Japan Kazuhiro Iwatanil Sejane De Vozerier 48,40 47,60 5,00 101,00 # 326,15
Masaru Fuse Talisman De Jarry 53,40 94,40 6,25 154,05
Yoshihiko Kowata Hell at Dawn 59,80 57,20 5,50 122,50 #
Takeaki Tsuchiya Right on Time 61,60 34,80 6,25 102,65 #
7   Sverige Paula Tornqvist Monaghan 58,80 55,20 5,00 99,00 # 345,25
Linda Algotsson Lafayette 51,80 16,40 10,25 78,45 #
Therese Olavsson Hectort 61,40 106,40 0,00 167,80 #
Dag Albert Nice 'N' Easy 56,20 RT RT
8   Spanien Luis Alvarez-Cervera Pico's Nippur 77,60 184,80 11,00 273,40 # 621,65
Santiago Centenera Just Dixon 47,80 73,20 11,00 273,40 #
Javier Revuelta Toby 61,00 124,00 2,25 187,25 #
Enrique Sarasola Jr, New Venture 63,80 EL EL
9   Tyskland Bodo Battenberg Samthe Man 52,00 32,40 5,00 89,40 # 1204,50
Juergen Blum Brownie McGee 61,60 RT RT #
Ralf Ehrenbrink Connection L 44,20 EL EL
Bettina Overesch-Boeker Watermill Stream 48,80 59,20 6,75 114,75 #
10   Schweiz Christoph Meier Hunter V 56,80 122,00 0,00 178,80 # 1317,50
Marius Marro Gai Jeannot Ch 65,00 EL EL #
Heinz Wehrli Ping Pong 68,80 64,40 5,50 138,70 #
11   Irland David Foster Duneight Carnival 52,20 36,00 5,00 93,20 # 1384,40
Virginia McGrath The Yellow Earl 61,20 181,00 49,00 291,20 #
Alfie Buller Sir Knight 74,60 WD WD #
Eric Smiley Enterprise 54,20 WD WD
12   Italien Ranieri Campello Mill Bank 64,20 RT RT # 1394,45
Giacamo della Chiesa Diver Dan 61,80 WD WD
Lara Villata Nikki Dow 50,60 124,80 18,75 194,15 #
Nicola delli Santi Donizetti 54,00 130,80 15,50 200,30 #
13   Ungern Gabor Schaller Albattrosz 60,80 RT RT # 1434,10
Atilla Sos Zsizsik 63,00 158,80 11,50 233,30 #
Pal Tuska Zatony 71,80 122,00 7,00 200,80 #
Tibor Herczegfalvi Lump 72,40 RT RT
14   Kanada Therese Washtock Aristotle 40,00 EL EL # 2074,40
Kelli McMullen Temple Kilkenny 47,20 27,20 0,00 74,40 #
Claire Smith Gordon Gibbons 53,00 RT RT #
Stuart Young-Black Market Venture 52,00 WD WD1
15   Brasilien Serguei Fofanoff Kaiser Eden 73,40 94,80 6,25 174,45 # 2174,45
Sidney de Souza Avalon da Mata 68,00 WD WD #
Andre Giovanni Al do Beto 67,20 EL EL #
Luciano Miranda Xilena 74,40 RT RT
16   Polen Rafal Choynowski Viva 5 67,20 EL EL # 2197,95
Boguslaw Jarecki Polisa 61,00 127,20 9,75 197,75 #
Artur Spolowicz Hazard 63,00 EL EL #
Boguslaw Owczarek Askar 58,80 EL EL

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera