Lätt tungvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984

Brottning vid
olympiska sommarspelen 1984
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt +100 kg +100 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen lätt tungvikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Lätt tungvikt Ed Banach
  USA
Akira Ota
  Japan
Noel Loban
  Storbritannien

ResultatRedigera

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

ElimineringsrundaRedigera

Pool ARedigera

L CP TP L
Omgång 1
1   Edwin Lins (AUT) 0-4 ST 2-15   Ed Banach (USA) 0
0   Abdul Majeed Maruwala (PAK) 4-0 ST 12-0   Ilie Matei (ROU) 1
0   İsmail Temiz (TUR) 3-1 PP 6-5   Frank Andersson (SWE) 1
1   Amadou Diop (SEN) 0-4 TF 2:05   Clark Davis (CAN) 0
Omgång 2
2   Edwin Lins (AUT) 1-3 PP 6-11   Abdul Majeed Maruwala (PAK) 0
0   Ed Banach (USA) 3.5-0 SO 11-0   İsmail Temiz (TUR) 1
1   Frank Andersson (SWE) 4-0 TF 1:17   Amadou Diop (SEN) 2
0   Clark Davis (CAN) Bye
1   Ilie Matei (ROU) DNA
Omgång 3
1   Clark Davis (CAN) .5-3.5 SP 2-11   Ed Banach (USA) 0
1   Abdul Majeed Maruwala (PAK) 1-3 PP 3-3   İsmail Temiz (TUR) 1
1   Frank Andersson (SWE) Bye
Omgång 4
2   Frank Andersson (SWE) 1-3 PP 5-8   Clark Davis (CAN) 1
0   Ed Banach (USA) 4-0 TF 0:48   Abdul Majeed Maruwala (PAK) 2
1   İsmail Temiz (TUR) Bye
Sista omgången
  Ed Banach (USA) 3.5-0 SO 11-0   İsmail Temiz (TUR)
  Clark Davis (CAN) .5-3.5 SP 2-11   Ed Banach (USA)
  İsmail Temiz (TUR) 0-4 TF 5:05   Clark Davis (CAN)
Brottare L ER CP Sista
  Ed Banach (USA) 0 - 15 7
  Clark Davis (CAN) 1 - 7.5 4.5
  İsmail Temiz (TUR) 1 - 6 0
  Abdul Majeed Maruwala (PAK) 2 4 8
  Frank Andersson (SWE) 2 4 6
  Edwin Lins (AUT) 2 2 1
  Amadou Diop (SEN) 2 2 0
  Ilie Matei (ROU) 1 1 0

Pool BRedigera

L CP TP L
Omgång 1
0   Akira Ota (JPN) 3-1 PP 7-1   Michele Azzola (ITA) 1
1   Abdul Breesam Rahman (IRQ) 1-3 PP 2-9   Jai Prakash (IND) 0
1   Bodo Lukowski (FRG) 0-3 P1 5:45   Noel Loban (GBR) 0
0   Macauley Appah (NGR) 3-1 PP 6-5   Mamadou Diallo (MTN) 1
Omgång 2
0   Akira Ota (JPN) 4-0 TF 1:15   Abdul Breesam Rahman (IRQ) 2
1   Michele Azzola (ITA) 4-0 TF 0:47   Jai Prakash (IND) 1
1   Bodo Lukowski (FRG) 4-0 TF 4:01   Macauley Appah (NGR) 1
0   Noel Loban (GBR) 4-0 TF 1:37   Mamadou Diallo (MTN) 2
Omgång 3
0   Akira Ota (JPN) 4-0 TF 2:09   Bodo Lukowski (FRG) 2
2   Michele Azzola (ITA) 0-4 TF 4:22   Noel Loban (GBR) 0
1   Macauley Appah (NGR) Bye
1   Jai Prakash (IND) DNA
Sista omgången
  Macauley Appah (NGR) 0-4 ST 0-13   Akira Ota (JPN)
  Noel Loban (GBR) 4-0 TF 1:59   Macauley Appah (NGR)
  Akira Ota (JPN) 3-1 PP 4-2   Noel Loban (GBR)
Brottare L ER CP Sista
  Akira Ota (JPN) 0 - 11 7
  Noel Loban (GBR) 0 - 11 5
  Macauley Appah (NGR) 1 - 3 0
  Michele Azzola (ITA) 2 3 5
  Bodo Lukowski (FRG) 2 3 4
  Jai Prakash (IND) 1 2 3
  Abdul Breesam Rahman (IRQ) 2 2 1
  Mamadou Diallo (MTN) 2 2 1


SlutkamperRedigera

CP TP
5:e plats
  İsmail Temiz (TUR) 0-4 PA   Macauley Appah (NGR)
Bronsmatch
  Clark Davis (CAN) 1-3 PP 1-5   Noel Loban (GBR)
Final
  Ed Banach (USA) 4-0 ST 15-3   Akira Ota (JPN)


KällorRedigera