Gran Premio Allevatori var ett årligt travlopp för 2-åriga varmblodiga travare som kördes på Ippodromo Capannelle (2013–2017) och Ippodromo Tor di Valle (1964–2012) i Rom i Italien i december. Loppet kördes mellan åren 19642017, och var Italiens största tvååringslopp. Det var ett Grupp 1-lopp, det vill säga ett lopp av högsta internationella klass. Sedan 1997 körs loppet över 2100 meter med autostart.[1]

Gran Premio Allevatori
(körs ej längre)
Grupp 1-lopp
SportTravsport
LandItalien Italien
BanaIppodromo Capannelle, Rom
År19642017
Tidpunktdecember
Loppinformation
Distans2 100 m
GruppGrupp 1
Prissumma187 000 EUR
Historia
Sista mästareZlatan (2017)
Hästsportsportalen

2018 slogs loppet ihop med Gran Criterium och skapade Gran Premio Mipaaft Allevamento, med 440 000 euro i samlad prissumma.[2]

SegrareRedigera

År Häst Kusk Tränare Tid Tvåa Trea
2017 Zlatan Giampaolo Minnucci Romolo Ossani 1.15,1a Ziosauro Jet Zen Bi
2016 Vivid Wise As Enrico Bellei Marco Smorgon 1.14,7a Vessillo As Vampire Dany
2015 Urlo dei Venti Manuele Matteini Manuele Matteini 1.16,5a Universo d'Amore Urgania
2014 Theodor Grif Santo Mollo Marco Smorgon 1.16,1a Taurus Del Ronco Tudor Dany Grif
2013 Sceicco Andrea Guzzinati Andrea Guzzinati 1.15,3a Satchmo As Specialess
2012 Re Italiano Ur Andrea Farolfi Gennaro Casillo 1.14,9a Re Degli Dei Rombo di Cannone
2011 Pascia’  Lest Enrico Bellei Holger Ehlert 1.15,5a Perkins Grif Paramount Ok
2010 Occhione Jet Roberto Vecchione Massimo Finetti 1.16,1a Opal Brown Odilioz
2009 New Star Fks Roberto Andreghetti Hennie Grift 1.14,7a Noak Lb Nickel Ors
2008 Mania Jorma Kontio Holger Ehlert 1.15,8a Master di Azzurra Mumi Egral
2007 Light Kronos Enrico Bellei Maik Esper 1.15,4a Little Games Larsen Bi
2006 Ilaria Jet Roberto Andreghetti Tiberio Cecere 1.16,2a Impeto Grif Ivory Dany
2005 Gilly Lb Andrea Guzzinati Philippe Allaire 1.16,0a Giotto d'Alfa Grande Armee
2004 Fauve Grif Marco Smorgon Marco Smorgon 1.17,6a Flower Bigi Free Dream Sm
2003 Ellymay Pietro Gubellini Maurizio Grosso 1.16,2a Explorer As Erika Bi
2002 Doctor Rex Roberto Andreghetti Luigi Ballaera 1.16,2a Dimichele Delta di Re
2001 Calypso Capar Torbjörn Jansson Sven E. S. Andersson 1.17,5a Cornaro d'Asolo Conan Bi
2000 Brandy Dei Fiori Biagio Lo Verde Biagio Lo Verde 1.16,5a Balla Coi Caf Battirecord
1999 Amity Lb Jorma Kontio Andrea Orlandi 1.16,4a Antares Rob Aigre Doux
1998 Zambesi Bi Jan Nordin Jan Nordin 1.16,2a Zatopek Ok Zamia Fc
1997 Viking Kronos Lutfi Kolgjini Lutfi Kolgjini 1.15,6a Vinalbo View di Jesolo
1996 Ulterior Font Nicola Merola Antonio Merola 1.16,4a Ulysse Bi Umbro di Grana
1995 Tabor Land Sm Pier Luigi d'Angelo 1.15,9a Titan Dra Tiffany As
1994 Sec Mo Glauco Cicognani Pierpaolo Dal Pane 1.16,2a Sofocle Egral Shiller Park
1993 Ruby di Jesolo Mauro Baroncini Mauro Baroncini 1.16,6a Rapid Effe Ringmaster Bi
1992 Pizzocchi Pasquale Esposito J:r Pasquale Esposito J:r 1.17,2a Penelope Dei Pacha Bi
1991 Offen Lb Carlo Bottoni Carlo Bottoni 1.17,3a Oscariuve Luis Oleggio Park
1990 Nettare Dei Carlo Bottoni 1.19,1a New di Gia Neris Chic
1989 Mint di Jesolo Antonio Luongo 1.16,4a Montalone Mac del Ronco
1988 Lurabo Blue Håkan Wallner 1.16,1a Lilli Gius Lobster As
1987 Indro Park Lorenzo Baldi 1.16,7a Iole Di Jesolo Insurable
1986 Gorez Lamberto Guzzinati 1.18,6a Gonzales Om Galassia Or
1985 Futuro Red Edoardo Gubellini 1.17,6a Fenech Om Fingent Bi
1984 Window W. Olle Goop 1.17,6a Ebzero Mo Esotico Prad
1983 Tangens Stig H. Johansson 1.17,8a Handybus Distilo
1982 Cebion Cesare Savarese 1.18,5a Lass Quick Cretese
1981 Bintumani Luigi Gennero 1.19,1a Bella Bacman
1980 Anamosa Giovanni B.Pedrazzi 1.19,1a Aigulin Assione
1979 Golden Top Marcello Mazzarini 1.20,2a Foscherara Lady Ann
1978 Indo Gianfranco Bongiovanni 1.20,9a Quiros Bi Capes
1977 Human Cesare Savarese 1.19,4a Zardoz Iperide
1976 Epilogo Giuseppe Rossi 1.21,4a Abbondio Blazer
1975 Atollo Carlo Bottoni 1.19,7a Cita Zelik
1974 Scellino Nello Bellei 1.20,2a Akutan Piteco
1973 Revillon Alfredo Cicognani 1.20,5a Overworld Neapolis
1972 Toto Di Iesolo Walter Baroncini 1.20,0a Zigoni Umanista
1971 Takaoka Ubaldo Baldi 1.21,3a Beverly Accursio
1970 Top Hanover Gerhard Krüger 1.20,0a Hopser Samusa
1969 Silente Gerhard Krüger 1.22,5a Lanzara Delebio
1968 Ostiolo Ezio Bezzecchi 1.20,9a Emu’ Quassaran
1967 Pilipili Ermanno Lizzi 1.21,9a Flegias Possanza
1966 Qurago William Casoli 1.19,5a Petra Actalia
1965 Torway Augusto Nesti 1.21,2a Segugio Brunate
1964 Mersey Alfredo Cicognani 1.22,8a Frassineto Oronto

ReferenserRedigera

NoterRedigera