Falkenbergs kraftsportklubb (förkortas FKSK) grundades nyårsnatten år 2000 av Gerry Dahlgren, Petter Erlandsson och Jerker Håkansson, klubben grundades först för att tillföra träningsverksamhet för alla typer av kraftsport men har specialiserat sig på bänkpress och styrkelyft. 2001 startade tävlingsverksamheten. Falkenbergs kraftsportsklubb är medlemmar i riksidrottsförbundet och verkar för en dopingfri idrott i Sverige. Klubben har idag ca 130 medlemmar och 20 aktiva lyftare i olika åldrar och viktklasser[1]. Klubben har serielag för både bänkpress och styrkelyft[2].

Medaljer som vunnit under tävlande av klubbenRedigera

Olive Eriksson

  • Silver senior SM klassisk bänkpress 2014 -83kg [3]

Emma Andersson

  • Silver senior SM klassisk styrkelyft 2014 -84kg
  • Silver junior SM klassisk styrkelyft 2015 -84kg
  • 5a junior VM klassisk styrkelyft 2015 -84kg
  • Silver junior SM klassisk styrkelyft 2017 -84kg[4]

Carl Johansson

  • Guld junior SM klassisk styrkelyft 2020 -74kg[5]

Jonas Westerdahl

  • Brons senior SM utrustad bänkpress 2008 -110kg
  • Brons senior SM utrustad styrkelyft 2011 -120kg[6]

Daniel Marmander

  • Guld senior SM utrustad styrkelyft 2009 -56kg
  • Guld senior SM utrustad bänkpress 2009 -56kg
  • Guld senior SM utrustad styrkelyft 2010 -56kg
  • Guld senior RM klassiskt styrkelyft 2011 -59kg
  • Guld senior SM utrustad bänkpress 2011 -59kg
  • Silver senior SM utrustad styrkelyft 2012 -59kg
  • Silver senior SM klassiskt styrkelyft 2012 -59kg
  • Silver senior SM utrustad bänkpress 2012 -59kg
  • Silver senior SM utrustad bänkpress 2013 -59kg[7]

Kristian Möller

  • Guld senior SM utrustad styrkelyft 2012 -74kg
  • Silver senior SM utrustad styrkelyft 2016 -83kg[8]

Marie Ahlsten

  • Silver veteran SM M2 klassisk styrkelyft 2017 -72kg
  • 4a veteran Europa mästerskapen M2 utrustad styrkelyft 2018 -84kg
  • Guld veteran SM M2 klassisk styrkelyft 2018 -84kg
  • Silver veteran SM M2 klassisk bänkpress 2018 -84kg
  • 5a veteran VM M2 klassisk styrkelyft 2018 -84kg[9]

Gerry Dahlgren

  • Silver veteran SM M1 utrustad styrkelyft 1999 -75kg
  • Silver veteran SM M2 utrustad styrkelyft 2002 -75kg
  • Silver veteran Nordiska Mästerskapen M2 utrustad styrkelyft 2003 -75kg
  • 7a veteran Europa mästerskapen M2 utrustad styrkelyft 2003 -75kg
  • Guld veteran SM M2 utrustad styrkelyft 2003 -75kg
  • 4a veteran Europa mästerskapen M2 utrustad styrkelyft 2004 -75kg
  • Guld veteran SM M2 utrustad styrkelyft 2008 -75kg
  • Silver veteran SM M2 utrustad styrkelyft 2009 -75kg
  • Guld veteran RM M3 utrustad styrkelyft 2012 -74kg
  • Guld veteran SM M3 utrustad bänkpress 2013 -74kg
  • Silver veteran SM M3 klassisk bänkpress 2018 -74kg[10]

Jacob Nilsson

  • Silver ungdoms SM klassisk styrkelyft 2020 -74kg
  • Guld ungdoms SM klassisk bänkpress 2020 -74kg[11]

Alf Regnander

  • Silver veteran SM M3 utrustad styrkelyft 2009 -100kg
  • Silver veteran SM M3 utrustad styrkelyft 2011 -105kg[12]

Julius Levin

  • Silver junior SM utrustad styrkelyft 2015 -83kg[13]

Totalt så har Falkenbergs kraftsportsklubb 34 stycken SM medaljer för de olika tävlingsformaten inom sporten styrkelyft och under flera tillfällen gjort värdiga prestationer på internationella tävlingar.


ReferenserRedigera

  1. ^ ”Om klubben” (på amerikansk engelska). http://fksk.org/?page_id=23. Läst 8 maj 2020. 
  2. ^ ”Styrkelyft Online”. online.styrkelyft.se. http://online.styrkelyft.se/web/startPage.aspx. Läst 8 maj 2020. 
  3. ^ ”Oliver Eriksson”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/olivereriksson. Läst 8 maj 2020. 
  4. ^ ”Emma Andersson”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/emmaandersson. Läst 8 maj 2020. 
  5. ^ ”Carl Johansson”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/carljohansson. Läst 8 maj 2020. 
  6. ^ ”Jonas Westerdahl”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/jonaswesterdahl. Läst 8 maj 2020. 
  7. ^ ”Daniel Marmander”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/danielmarmander. Läst 8 maj 2020. 
  8. ^ ”Kristian Möller”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/kristianmoller. Läst 8 maj 2020. 
  9. ^ ”Marie Ahlsten”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/marieahlsten. Läst 8 maj 2020. 
  10. ^ ”Gerry Dahlgren”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/gerrydahlgren. Läst 8 maj 2020. 
  11. ^ ”Jacob Nilsson #1”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/jacobnilsson1. Läst 8 maj 2020. 
  12. ^ ”Alf Regnander”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/alfregnander. Läst 8 maj 2020. 
  13. ^ ”Julius Levin”. www.openpowerlifting.org. https://www.openpowerlifting.org/u/juliuslevin. Läst 8 maj 2020.