Öppna huvudmenyn

5 000 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984

5 000 meter herrar vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes 8-11 augusti.

Herrarnas 5 000 meter
vid de XXIII:e olympiska sommarspelen
AnläggningLos Angeles Memorial Coliseum
Datum8-11 augusti
Deltagare56 från 42 nationer
Vinnartid13.05,59
Medaljörer
GuldmedaljSaïd Aouita
 Marocko
SilvermedaljMarkus Ryffel
 Schweiz
BronsmedaljAntónio Leitão
 Portugal
← Moskva 1980   Seoul 1988 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1984
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
3 000 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
5 000 meter Saïd Aouita
  Marocko
13.05,59
OR
Markus Ryffel
  Schweiz
13.07,54 António Leitão
  Portugal
13.09,20

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s


FinalRedigera

Placering Final Tid
    Saïd Aouita (MAR) 13.05,59 OR
    Markus Ryffel (SUI) 13.07,54
    António Leitão (POR) 13.09,20
4.   Tim Hutchings (GBR) 13.11,50
5.   Paul Kipkoech (KEN) 13.14,40
6.   Charles Cheruiyot (KEN) 13.18,41
7.   Doug Padilla (USA) 13.23,56
8.   John Walker (NZL) 13.24,46
9.   Ezequiel Canário (POR) 13.26,50
10.   Wilson Waigwa (KEN) 13.27,34
11.   Ray Flynn (IRL) 13.34,50
12.   Mats Erixon (SWE) 13.41,64
13.   Eamonn Martin (GBR) 13.53,34
14.   David Moorcroft (GBR) 14.16,61

SemifinalerRedigera

Placering Heat 1 Tid
1.   Wilson Waigwa (KEN) 13.38,59
2.   António Leitão (POR) 13.39,76
3.   Markus Ryffel (SUI) 13.40,08
4.   Ray Flynn (IRL) 13:40.74
5.   Eamonn Martin (GBR) 13:41.70
6.   Doug Padilla (USA) 13:41.73
7.   Zakariah Barie (TAN) 13:43.49
8.   Gerardo Alcala (MEX) 13:45.98
9.   Paul Williams (CAN) 13:46.34
10.   Steve Lacy (USA) 13:46.65
11.   Omar Aguilar (CHI) 13:51.13
12.   Zephaniah Ncube (ZIM) 13:53.25
13.   Abdelrazzak Bounor (ALG) 13:57.43
14.   Antti Loikkanen (FIN) 13:58.74


Placering Heat 2 Tid
1.   Saïd Aouita (MAR) 13.28,39
2.   David Moorcroft (GBR) 13.28,44
3.   John Walker (NZL) 13.28,48
4.   Charles Cheruiyot (KEN) 13:28.56
5.   Tim Hutchings (GBR) 13:28.60
6.   Paul Kipkoech (KEN) 13:29.08
7.   Mats Erixon (SWE) 13:29.72
8.   Martti Vainio (FIN) 13:30.48
9.   Ezequiel Canário (POR) 13:32.64
10.   João Campos (POR) 13:34.46
11.   Eduardo Castro (MEX) 13:42.04
12.   Don Clary (USA) 13:46.02
13.   Bob Verbeeck (BEL) 13:46.03
14.   Salvatore Antibo (ITA) 13:47.53


FörsöksheatRedigera

Placering Heat 1 Tid
1.   Ezequiel Canário (POR) 13.43,28
2.   Martti Vainio (FIN) 13.45,16
3.   Tim Hutchings (GBR) 13.46,01
4.   Ray Flynn (IRL) 13:46.84
5.   Wilson Waigwa (KEN) 13:48.84
6.   Doug Padilla (USA) 13:52.56
7.   Vincent Rousseau (BEL) 13:57.96
8.   José João da Silva (BRA) 14:03.44
9.   Jorge García (ESP) 14:12.15
10.   Mohamed Rutitinga (TAN) 14:27.78
11.   Julio Gómez (ARG) 14:28.48
12.   George Mambosasa (MAW) 14:48.08
13.   Basil Kilani (JOR) 15:20.58
14.   Nimley Twegbe (LBR) 17:36.69
15.   Ali Mohamed Hufane (SOM) DNF


Placering Heat 2 Tid
1.   Mats Erixon (SWE) 13.44,45
2.   John Walker (NZL) 13.44,75
3.   Don Clary (USA) 13.44,97
4.   Saïd Aouita (MAR) 13:45.66
5.   Bob Verbeeck (BEL) 13:46.27
6.   Christoph Herle (FRG) 13:46.35
7.   Paul Williams (CAN) 13:47.56
8.   Stijn Jaspers (NED) 13:58.51
9.   Ahmed Musa Jouda (SUD) 13:59.41
10.   Piero Selvaggio (ITA) 14:04.74
11.   Necdet Ayaz (TUR) 14:36.89
12.   Eugène Muslar (BIZ) 15:05.78
13.   John Tau (PNG) 15:24.68
14.   Ruddy Cornielle (DOM) 17:16.77
15.   Fethi Baccouche (TUN) DNF


Placering Heat 3 Tid
1.   Charles Cheruiyot (KEN) 13.45,99
2.   Eamonn Martin (GBR) 13.46,16
3.   Markus Ryffel (SUI) 13.46,16
4.   Steve Lacy (USA) 13:46.16
5.   João Campos (POR) 13:46.27
6.   Salvatore Antibo (ITA) 13:46.32
7.   Zephaniah Ncube (ZIM) 13:46.33
8.   Uwe Mönkemeyer (FRG) 13:48.66
9.   Gerardo Alcala (MEX) 13:50.60
10.   Arie Gamliel (ISR) 14:02.98
11.   Alphonse Swai (TAN) 14:22.20
12.   Luis Tipán (ECU) 14:52.43
13.   Ramón López (PAR) 15:15.64


Placering Heat 4 Tid
1.   António Leitão (POR) 13.51,33
2.   Dave Moorcroft (GBR) 13.51,40
3.   Eduardo Castro (MEX) 13.51,46
4.   Antti Loikkanen (FIN) 13:51.47
5.   Abdelrazzak Bounour (ALG) 13:51.52
6.   Omar Aguilar (CHI) 13:51.53
7.   Paul Kipkoech (KEN) 13:51.54
8.   Zakariah Barie (TAN) 13:53.00
9.   Antonio Selvaggio (ITA) 13:55.73
10.   Roger Soler (PER) 14:28.26
11.   Orlando Mora (CRC) 14:33.49
12.   Masini Situ-Kumbanga (ZAI) 15:02.52
13.   Ali Al-Ghadi (YAR) 16:06.58

ReferenserRedigera