Öppna huvudmenyn

5 000 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1980

5000 meter herrar vid olympiska sommarspelen 1980 i Moskva avgjordes 31 juli.

5 000 meter för herrar
vid de XXII:a olympiska sommarspelen
Athletics pictogram.svg
Datum28 juli och 1 augusti
Deltagare37 från 18 nationer
Vinnartid13.20,91
Medaljörer
GuldmedaljMiruts Yifter
 Etiopien
SilvermedaljSuleiman Nyambui
 Tanzania
BronsmedaljKaarlo Maaninka
 Finland
← Montréal 1976   Los Angeles 1984 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1980
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Femkamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
5000 meter Miruts Yifter
  Etiopien
13.20,91 Suleiman Nyambui
  Tanzania
13.21,60 Kaarlo Maaninka
  Finland
13.22,00

ResultatRedigera

FinalRedigera

Placering Final Tid
    Miruts Yifter (ETH) 13.21,0
    Suleiman Nyambui (TAN) 13.21,6
    Kaarlo Maaninka (FIN) 13.22,0
4.   Eamonn Coghlan (IRL) 13.22,8
5.   Markus Ryffel (SUI) 13.23,1
6.   Dietmar Millonig (AUT) 13.23,3
7.   John Treacy (IRL) 13.23,7
8.   Aleksandr Fjodotkin (URS) 13.24,1
9.   Jiří Sýkora (TCH) 13.25,0
10.   Yohannes Mohamed (ETH) 13.28,4
11.   Martti Vainio (FIN) 13.32,1
12.   Mohamed Kedir (ETH) 13.34,2


SemifinalerRedigera

  • Hölls onsdagen den 30 juli 1980
Placering Heat 1 Tid
1.   Yohannes Mohamed (ETH) 13.39,4
2.   Miruts Yifter (ETH) 13:40.0
3.   Kaarlo Maaninka (FIN) 13:40.2
4.   John Treacy (IRL) 13:40.3
5.   Nick Rose (GBR) 13:40.6
6.   Valerij Abramov (URS) 13:40.7
7.   Zakariah Barie (TAN) 13:44.9
8.   Emiel Puttemans (BEL) 13:50.2
9.   David Moorcroft (GBR) 13:58.2
10.   Dave Fitzsimons (AUS) 13:58.3
11.   Hansjörg Kunze (GDR) 14:00.3
12.   Enrique Aquino (MEX) 14:01.4


Placering Heat 2 Tid
1.   Mohamed Kedir (ETH) 13.28,6
2.   Eamonn Coghlan (IRL) 13:28.8
3.   Markus Ryffel (SUI) 13:29.3
4.   Dietmar Millonig (AUT) 13:29.4
5.   Suleiman Nyambui (TAN) 13:30.2
6.   Martti Vainio (FIN) 13:30.4
7.   Jiří Sýkora (TCH) 13:31.0
8.   Aleksandr Fjodotkin (URS) 13:31.9
9.   Barry Smith (GBR) 13:36.7
10.   Alex Hagelsteens (BEL) 13:46.7
11.   Steve Austin (AUS) 13:47.6
12.   El-Hachemi Abdenouz (ALG) 14:15.9


FörsöksheatRedigera

  • Hölls måndagen den 28 juli 1980
Placering Heat 1 Tid
1.   Miruts Yifter (ETH) 13.44,4
2.   Hansjörg Kunze (GDR) 13:44.4
3.   Nick Rose (GBR) 13:44.7
4.   John Treacy (IRL) 13:44.8
5.   Alex Hagelsteens (BEL) 13:44.9
6.   Aleksandr Fjodotkin (URS) 13:45.6
7.   Dave Fitzsimons (AUS) 13:46.4
8.   Enrique Aquino (MEX) 13:48.9
9.   Gopal Singh Saini (IND) 14:06.6
10.   Robert Chideka (BOT) 14:47.2
11.   Laxaman Basnet (NEP) 16:11.7


Placering Heat 2 Tid
1.   El-Hachemi Abdenouz (ALG) 13,42,1
8.   Mohamed Kedir (ETH) 13:42.7
8.   Valerij Abramov (URS) 13:42.9
8.   Emiel Puttemans (BEL) 13:43.0
8.   David Moorcroft (GBR) 13:43.0
8.   Jiří Sýkora (TCH) 13:43.1
8.   Steve Austin (AUS) 13:43.2
8.   Martti Vainio (FIN) 13:45.2
8.   Zakariah Barie (TAN) 13:49.9
9.   Mick O'Shea (IRL) 14:03.0
10.   Bernardo Manuel (ANG) 14:51.4
11.   Saleh El-Ali (SYR) 15:08.2


Placering Heat 3 Tid
1.   Markus Ryffel (SUI) 13.45,0
2.   Suleiman Nyambui (TAN) 13:45.4
3.   Eamonn Coghlan (IRL) 13:45.4
4.   Dietmar Millonig (AUT) 13:45.7
5.   Yohannes Mohamed (ETH) 13:45.8
6.   Kaarlo Maaninka (FIN) 13:45.8
7.   Barry Smith (GBR) 13:46.3
8.   Enn Sellik (URS) 13:52.4
9.   Rachid Habchaoui (ALG) 13:59.9
10.   Zephaniah Ncube (ZIM) 14:06.7
11.   Pedro Mulomo (MOZ) 15:11.9
12.   Amadou Alimi (BEN) 15:44.0


ReferenserRedigera