Öppna huvudmenyn

110 meter häck för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1992

110 meter häck för herrar vid olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona avgjordes 2-3 augusti.

110 meter häck
vid de XXV:e olympiska sommarspelen
AnläggningEstadi Olímpic de Montjuïc
Datum2 och 3 augusti
Deltagare39 från 27 nationer
Vinnartid13,12
Medaljörer
GuldmedaljMark McKoy
 Kanada
SilvermedaljTony Dees
 USA
BronsmedaljJack Pierce
 USA
← 1988   1996 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1992
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
3 000 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Maraton
10 km gång
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer


Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
110 meter häck Mark McKoy
  Kanada
13,12 Tony Dees
  USA
13,24 Jack Pierce
  USA
13,26

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s

FinalRedigera

  • Held on August 3, 1992
Placering Final Tid
    Mark McKoy (CAN) 13,12
    Tony Dees (USA) 13,24
    Jack Pierce (USA) 13,26
4.   Tony Jarrett (GBR) 13,26
5.   Florian Schwarthoff (GER) 13,29
6.   Emilio Valle (CUB) 13,41
7.   Colin Jackson (GBR) 13,46
8.   Hugh Teape (GBR) 14,00


SemifinalerRedigera

Placering Heat 1 Tid
1.   Jack Pierce (USA) 13,21
2.   Florian Schwarthoff (GER) 13.23
3.   Tony Jarrett (GBR) 13.29
4.   Hugh Teape (GBR) 13.60
5.   Sergej Usov (EUN) 13.67
6.   Igors Kazanovs (LAT) 13.77
7.   Dietmar Koszewski (GER) 14.06
  Herwig Röttl (AUT) DNS


Placering Heat 2 Tid
1.   Mark McKoy (CAN) 13,12
2.   Colin Jackson (GBR) 13.19
3.   Tony Dees (USA) 13.31
4.   Emilio Valle (CUB) 13.45
5.   Li Tong (CHN) 13.62
6.   Dan Philibert (FRA) 13.77
  Laurent Ottoz (ITA) 13.77
  Arthur Blake (USA) DQ


KvartsfinalerRedigera

Placering Heat 1 Tid
1.   Mark McKoy (CAN) 13,27
2.   Florian Schwarthoff (GER) 13.31
3.   Emilio Valle (CUB) 13.42
4.   Arthur Blake (USA) 13.50
5.   Hugh Teape (GBR) 13.50
6.   Laurent Ottoz (ITA) 13.76
7.   Toshihiko Iwasaki (JPN) 13.88
8.   Vadim Kuratj (EUN) 14.23


Placering Heat 2 Tid
1.   Jack Pierce (USA) 13,17
2.   Colin Jackson (GBR) 13.57
3.   Herwig Röttl (AUT) 13.68
4.   Igors Kazanovs (LAT) 13.76
5.   Carlos Sala (ESP) 13.80
6.   Vladimir Sjisjkin (EUN) 13.81
7.   Antti Haapakoski (FIN) 14.00
8.   Philippe Tourret (FRA) 14.09
9.   Richard Bucknor (JAM) 14.22


Placering Heat 3 Tid
1.   Tony Dees (USA) 13,31
2.   Tony Jarrett (GBR) 13.43
3.   Sergej Usov (EUN) 13.61
4.   Li Tong (CHN) 13.74
5.   Dan Philibert (FRA) 13.74
6.   Dietmar Koszewski (GER) 13.78
7.   Thomas Kearns (IRL) 13.87
8.   Gheorghe Boroi (ROU) 14.07

Icke-kvalificeradeRedigera

Placering Heat Tid
  Arto Bryggare (FIN) 13,92
  Sébastien Thibaut (FRA) 13.94
  Mircea Oaidă (ROU) 14.04
  Joilto Santos Bonfim (BRA) 14.06
  Anthony Knight (JAM) 14.12
  Igor Kováč (TCH) 14.12
  Kheireldin Abeid (SYR) 14.23
  Benjamin Grant (SLE) 14.27
  Nurherman Majid (MAS) 14.34
  Judex Lefou (MRI) 14.45
  James Sharpe (AHO) 14.49
  Zeiad Al-Kheder (KUW) 14.51
  Albert Miller (FIJ) 14.88
  Khalid Abdulla Abdan (BRN) 15.41

ReferenserRedigera