Öppna huvudmenyn

Östtyskland i olympiska sommarspelen 1980

Östtyskland deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 346 deltagare, 222 män och 124 kvinnor, vilka deltog i 167 tävlingar i 17 sporter. Landet slutade på andra plats i medaljligan, med 47 guldmedaljer och 126 medaljer totalt.

Östtyskland i olympiska spelen
Östtyskland IOK-landskod

GDR
KommittéÖsttysklands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1980 i Moskva
Deltagare346 deltagare
FanbärareKristina Richter
Medaljsummering
Guld
47
Silver
37
Brons
42
Totalt
126

Placering
2:a
Östtyskland i olympiska sommarspelen
1968  1972  1976  1980  1984  1988
Östtyskland i olympiska vinterspelen
1968  1972  1976  1980  1984  1988
Östtyskland i andra olympiska spel
Tyskland Tyskland (1896-1952, 1992-)
German Olympic flag (1959-1968).svg Tysklands förenade lag (1956-1964)

MedaljerRedigera

Medalj Namn Sport Gren
  Rudi Fink Boxning Fjädervikt
  Lutz Heßlich Cykling Herrarnas sprint
  Lothar Thoms Cykling Herrarnas tempolopp
  Bärbel Wöckel Friidrott Damernas 200 meter
  Marita Koch Friidrott Damernas 400 meter
  Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
Friidrott Damernas 4 x 100 meter stafett
  Evelin Jahl Friidrott Damernas diskus
  Ilona Slupianek Friidrott Damernas kulstötning
  Thomas Munkelt Friidrott Herrarnas 110 meter häck
  Volker Beck Friidrott Herrarnas 400 meter häck
  Hartwig Gauder Friidrott Herrarnas 50 km gång
  Waldemar Cierpinski Friidrott Herrarnas maraton
  Gerd Wessig Friidrott Herrarnas höjdhopp
  Lutz Dombrowski Friidrott Herrarnas längdhopp
  Maxi Gnauck Gymnastik Damernas barr
  Roland Brückner Gymnastik Herrarnas fristående
  Östtysklands herrlandslag i handboll
Handboll Herrarnas turnering
  Dietmar Lorenz Judo Herrarnas öppna klass
  Birgit Fischer Kanotsport Damernas K-1 500m
  Carsta Genäuß
Martina Bischof
Kanotsport Damernas K-2 500m
  Rüdiger Helm Kanotsport Herrarnas K-1 1000m
  Rüdiger Helm
Bernd Olbricht
Harald Marg
Bernd Duvigneau
Kanotsport Herrarnas K-4 1000m
  Sybille Reinhardt
Jutta Ploch
Jutta Lau
Roswietha Zobelt
Liane Buhr
Rodd Damernas fyrsculler
  Ute Steindorf
Cornelia Klier
Rodd Damernas tvåa (utan styrman)
  Ramona Kapheim
Silvia Frohlich
Angelika Noack
Romy Saalfeld
Kirsten Wenzel
Rodd Damernas fyra
  Martina Boesler
Kersten Neisser
Christiane Knetsch
Birgit Schütz
Gabriele Lohs
Ilona Richter
Marita Sandig
Karin Metze
Marina Wilke
Rodd Damernas åtta
  Joachim Dreifke
Klaus Kröppelien
Rodd Herrarnas dubbelsculler
  Frank Dundr
Carsten Bunk
Uwe Heppner
Martin Winter
Rodd Herrarnas fyrsculler
  Jörg Landvoigt
Bernd Landvoigt
Rodd Herrarnas tvåa (utan styrman)
  Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr
Rodd Herrarnas tvåa
  Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Jürgen Thiele
Rodd Herrarnas fyra (utan styrman)
  Dieter Wendisch
Walter Dießner
Ullrich Dießner
Gottfried Döhn
Andreas Gregor
Rodd Herrarnas fyra
  Bernd Krauß
Hans-Peter Koppe
Ulrich Kons
Jörg Friedrich
Jens Doberschütz
Ulrich Karnatz
Uwe Dühring
Bernd Höing
Klaus-Dieter Ludwig
Rodd Herrarnas åtta
  Martina Jäschke Simhopp Damernas höga hopp
  Falk Hoffmann Simhopp Herrarnas höga hopp
  Barbara Krause Simning Damernas 100m frisim
  Barbara Krause Simning Damernas 200m frisim
  Ines Diers Simning Damernas 400m frisim
  Petra Schneider Simning Damernas 400m medley
  Rica Reinisch Simning Damernas 100m ryggsim
  Rica Reinisch Simning Damernas 200m ryggsim
  Ute Geweniger Simning Damernas 100m bröstsim
  Caren Metschuck Simning Damernas 100m fjäril
  Ines Geißler Simning Damernas 200m fjäril
  Barbara Krause
Caren Metschuck
Ines Diers
Sarina Hülsenbeck
Simning Damernas 4x100m fristil
  Rica Reinisch
Ute Geweniger
Andrea Pollack
Caren Metschuck
Simning Damernas 4x100m medley
  Jörg Woithe Simning Herrarnas 100m frisim
  Gerald Mortag
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Volker Winkler
Cykling Herrarnas lagförföljelse
  Falk Boden
Bernd Drogan
Olaf Ludwig
Hans-Joachim Hartnick
Cykling Herrarnas lagtempolopp
  Östtysklands herrlandslag i fotboll Fotboll Herrarnas turnering
  Marlies Göhr Friidrott Damernas 100 meter
  Christiane Wartenberg Friidrott Damernas 1 500 meter
  Johanna Schaller-Klier Friidrott Damernas 100 meter häck
  Barbara Krug
Gabriele Löwe
Christina Lathan
Marita Koch
Friidrott Damernas 4 x 400 meter stafett
  Brigitte Wujak Friidrott Damernas längdhopp
  Jürgen Straub Friidrott Herrarnas 1 500 meter
  Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
Friidrott Herrarnas 4 x 400 meter stafett
  Frank Paschek Friidrott Herrarnas längdhopp
  Steffi Kraker Gymnastik Damernas hopp
  Maxi Gnauck Gymnastik Damernas individuella mångkamp
  Ralf-Peter Hemmann
Lutz Hoffmann
Lutz Mack
Michael Nikolay
Andreas Bronst
Roland Brückner
Gymnastik Herrarnas lagmångkamp
  Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
Kanotsport Herrarnas C2 1 000 m
  Cornelia Linse
Heidi Westphal
Rodd Damernas dubbelsculler
  Jörn Borowski
Egbert Swensson
Segling 470
  Martina Proeber Simhopp Damernas svikthopp
  Caren Metschuck Simning Damernas 100m frisim
  Ines Diers Simning Damernas 200m frisim
  Petra Schneider Simning Damernas 400m frisim
  Ines Diers Simning Damernas 800m frisim
  Ina Kleber Simning Damernas 100m ryggsim
  Cornelia Polit Simning Damernas 200m ryggsim
  Andrea Pollack Simning Damernas 100m fjäril
  Sybille Schönrock Simning Damernas 200m fjäril
  Roger Pyttel Simning Herrarnas 100m fjäril
  Frank Pfütze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach
Simning Herrarnas 4x200m fristil
  Harald Vollmar Skytte Herrarnas 50m pistol
  Hellfried Heilfort Skytte Herrarnas 50 m gevär, liggande
  Bernd Hartstein Skytte Herrarnas 50 m gevär, 3 pos.
  Jürgen Wiefel Skytte Herrarnas snabbpistol
  Thomas Pfeffer Skytte Herrarnas löpande mål, 50 m
  Östtysklands damlandslag i volleyboll Volleyboll Damernas turnering
  Joachim Kunz Tyngdlyftning Herrarnas 67.5 kg
  Jürgen Heuser Tyngdlyftning Herrarnas +110 kg
  Richard Nowakowski Boxning Lättvikt
  Karl-Heinz Krüger Boxning Weltervikt
  Detlef Kästner Boxning Lätt mellanvikt
  Herbert Bauch Boxning Lätt tungvikt
  Jürgen Fanghänel Boxning Tungvikt
  Uwe Neupert Brottning Herrarnas fristil 90kg
  Ingrid Auerswald Friidrott Damernas 100 meter
  Christina Lathan Friidrott Damernas 400 meter
  Jutta Kirst Friidrott Damernas höjdhopp
  Margitta Droese-Pufe Friidrott Damernas kulstötning
  Ute Hommola Friidrott Damernas spjutkastning
  Roland Wieser Friidrott Herrarnas 20 kilometer gång
  Frank Schaffer Friidrott Herrarnas 400 meter
  Jörg Freimuth Friidrott Herrarnas höjdhopp
  Udo Beyer Friidrott Herrarnas kulstötning
  Wolfgang Hanisch Friidrott Herrarnas spjutkastning
  Maxi Gnauck
Silvia Hindorff
Steffi Kraker
Katharina Rensch
Karola Sube
Birgit Süss
Gymnastik Damernas lagmångkamp
  Steffi Kraker Gymnastik Damernas barr
  Maxi Gnauck Gymnastik Damernas fristående
  Michael Nikolay Gymnastik Herrarnas bygelhäst
  Roland Brückner Gymnastik Herrarnas hopp
  Roland Brückner Gymnastik Herrarnas barr
  Östtysklands damlandslag i handboll Handboll Damernas turnering
  Karl-Heinz Lehmann Judo Herrarnas 71 kg
  Harald Heinke Judo Herrarnas 78 kg
  Detlef Ultsch Judo Herrarnas 86 kg
  Dietmar Lorenz Judo Herrarnas 95 kg
  Olaf Heukrodt Kanotsport Herrarnas C-1 500m
  Eckhard Leue Kanotsport Herrarnas C-1 1000m
  Rüdiger Helm
Bernd Olbricht
Kanotsport Herrarnas K-2 500m
  Martina Schröter Rodd Damernas singelsculler
  Peter Kersten Rodd Herrarnas singelsculler
  Karin Guthke Simhopp Damernas svikthopp
  Ines Diers Simning Damernas 100m frisim
  Carmela Schmidt Simning Damernas 200m frisim
  Carmela Schmidt Simning Damernas 400m frisim
  Heike Dähne Simning Damernas 800m frisim
  Petra Riedel Simning Damernas 100m ryggsim
  Birgit Treiber Simning Damernas 200m ryggsim
  Christiane Knacke Simning Damernas 100m fjäril
  Roger Pyttel Simning Herrarnas 200m fjäril
  Jorg Damme Skytte Herrarnas trap
  Frank Mantek Tyngdlyftning Herrarnas 90 kg

BoxningRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dietmar Geilich Lätt flugvikt   Singh (IND)
3-2
  Nieves (VEN)
0-5
Gick inte vidare
Mario Behrendt Bantamvikt   Cipere (ROU)
0-5
Gick inte vidare
Rudi Fink Fjädervikt   Kaislama (FIN)
5-0
  Mohamad (AFG)
KO-1
  González (MEX)
KO-2
  Kabunda (ZAM)
4-1
  Rybakov (URS)
4-1
  Horta (CUB)
4-1
 
Richard Nowakowski Lättvikt   Ossai (NGR)
5-0
  Nyeko (UGA)
RSC-1
i.u.   Gilbody (GBR)
5-0
  Demyanenko (URS)
1-RSC
Gick inte vidare  
Dietmar Schwarz Lätt weltervikt   Makofi (ZAM)
5-0
  Molina (PUR)
3-RSC
Gick inte vidare
Karl-Heinz Krüger Weltervikt   Eldahhan (SYR)
5-0
  Msomba (TAN)
5-0
i.u.   Frost (GBR)
5-0
  Aldama (CUB)
0-5
Gick inte vidare  
Detlef Kästner Lätt mellanvikt Bye   Adetunji (NGR)
KO-3
i.u.   Njunwa (TAN)
5-0
  Kosjkijn (URS)
0-5
Gick inte vidare  
Manfred Trauten Mellanvikt   Folev (BUL)
5-0
  Corpi (SWE)
RSC-2
i.u.   Savchenko (URS)
3-RSC
Gick inte vidare
Herbert Bauch Lätt tungvikt   Ivanov (BUL)
5-0
i.u. i.u.   Pike (AUS)
KO-2
  Kacar (YUG)
2-RSC
Gick inte vidare  
Jürgen Fanghänel Tungvikt   Castillo (ECU)
4-1
i.u. i.u.   Stoimenov (BUL)
RSC-2
  Zaev (URS)
0-5
Gick inte vidare  

BrottningRedigera

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Omgång 5 Sista omgången
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Hartmut Reich 52 kg   Anatoli Beloglazov (URS)
3-14
  Ahmad Dahrouj (SYR)
Vinst genom fall
  Nanzadyn Buregdaa (MGL)
5-12
Gick inte vidare
Eberhard Probst 68 kg   Victor Koulaigue (CMR)
Vinst genom fall
  Ivan Yankov (BUL)
3-11
  Stanislaw Chilinski (POL)
Vinst genom fall
  Octavian Dusa (ROU)
6-3
  Šaban Sejdi (YUG)
2-6
Gick inte vidare
Otto Steingräber 74 kg   Rajander Singh (IND)
8-14
  Khojawahid Zahedi (AFG)
Vinst genom fall
  Valentin Raychev (BUL)
6-25
Gick inte vidare
Armin Weier 82 kg   Magomedchan Aratsilov (URS)
Förlust genom fall
  Zevegiin Düvchin (MGL)
11-14
Gick inte vidare
Uwe Neupert 90 kg   Ion Ivanov (ROU)
Vinst genom fall
  Christophe Andanson (FRA)
14-5
  Dashdorjiin Tserentogtokh (MGL)
Vinst genom fall
  Sanasar Oganisijan (URS)
9-9
  Ivan Ginov (BUL)
4-3
  Aleksander Cichon (POL)
4-3
 
Harald Büttner 100 kg   Saleh El-Said (SYR)
Vinst genom fall
  Vasile Pușcașu (ROU)
6-5
  Bárbaro Morgan (CUB)
11-3
  Tomasz Busse (POL)
4-4
  Július Strnisko (TCH)
Förlust genom passivitet
Gick inte vidare
Roland Gehrke +100 kg   Soslan Andijev (URS)
5-7
  Mamadou Sakho (SEN)
Vinst genom fall
  Petar Ivanov (BUL)
5-3
  József Balla (HUN)
4-6
Gick inte vidare
Herrarnas grekisk-romersk
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Omgång 5 Sista omgången
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Detlef Kühn 82 kg   Fernando San-Isidro (ESP)
Vinst genom fall
  Pavel Pavlov (BUL)
Förlust genom passivitet
  Gennadi Korban (URS)
Förlust genom fall
Gick inte vidare
Thomas Horschel 90 kg   Atef Mahayri (SYR)
Vinst genom fall
  Georgios Pozidis (GRE)
Förlust genom fall
  Keijo Manni (FIN)
Vinst genom fall
  Petre Dicu (ROU)
Förlust genom fall
Gick inte vidare

CyklingRedigera

FotbollRedigera

Herrar
Gruppspel
  Spelade Vinster Oavgjorda Förluster Gjorda mål Insläppta mål Poäng
  Östtyskland 3 2 1 0 7 1 5
  Algeriet 3 1 1 1 4 2 3
  Spanien 3 0 3 0 2 2 3
  Syrien 3 0 1 2 0 8 1
Slutspel
Kvartsfinal Semifinal Final
                   
27 juli 1980 - Moskva        
   Sovjetunionen  2
29 juli 1980 - Moskva
   Kuwait  1  
   Östtyskland  1
27 juli 1980 - Kiev
     Sovjetunionen  0  
   Östtyskland  4
2 augusti 1980 - Moskva
   Irak  0  
   Tjeckoslovakien  1
27 juli 1980 - Leningrad
     Östtyskland  0
   Tjeckoslovakien  3
29 juli 1980 - Moskva
   Kuba  0  
   Tjeckoslovakien  2 Bronsmatch
27 juli 1980 - Minsk
     SFR Jugoslavien  0   1 augusti 1980 - Moskva
   SFR Jugoslavien  3
     Sovjetunionen  2
   Algeriet  0  
   SFR Jugoslavien  0

FriidrottRedigera

Herrarnas 100 meter

  • Eugen Ray
    • Heat — 10,38
    • Kvartsfinal — 10,30
    • Semifinal — 10,47 (→ gick inte vidare)
  • Sören Schlegel
    • Heat — 10,44
    • Kvartsfinal — 10,28 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 800 meter

  • Andreas Busse
    • Heat — 1:47,4
    • Semifinal — 1:46,9
    • Final — 1:46,9 (→ 5:e plats)
  • Olaf Beyer
    • Heat — 1:48,9
    • Semifinal — 1:47,6 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 1 500 meter

  • Jürgen Straub
    • Heat — 3:37,0
    • Semifinal — 3:39,4
    • Final — 3:38,8 (→   Silver)
  • Andreas Busse
    • Heat — 3:44,3
    • Semifinal — 3:43,5
    • Final — 3:40,2 (→ 4:e plats)

Herrarnas 10 000 meter

  • Jörg Peter
    • Heat — 28:50,0
    • Final — 28:05,5 (→ 6:e plats)

Herrarnas maraton

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas 110 meter häck

Herrarnas 400 meter häck

  • Volker Beck
    • Heat — 50,35
    • Semifinal — 50,36
    • Final — 48,70 (→   Guld)

Herrarnas 3 000 meter hinder

Herrarnas stavhopp

Herrarnas längdhopp

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas diskuskastning

  • Armin Lemme
    • Kval — 59,44 m (→ gick inte vidare, 13:e plats)

Herrarnas kulstötning

  • Udo Beyer
    • Kval — 19,94 m
    • Final — 21,06 m (→   Brons)

Herrarnas spjutkastning

  • Detlef Michel
    • Kval — 78,34 m (→ gick inte vidare, 13:e plats)

Herrarnas släggkastning

  • Roland Steuk
    • Kval — 73,52 m
    • Final — 77,54 m (→ 4:e plats)

Herrarnas tiokamp

Herrarnas 20 km gång

Herrarnas 50 km gång

Damernas 100 meter

  • Marlies Göhr
    • Heat — 11,41
    • Kvartsfinal — 11,12
    • Semifinal — 11,18
    • Final — 11,07 (→   Silver)
  • Ingrid Auerswald
    • Heat — 11,32
    • Kvartsfinal — 11,09
    • Semifinal — 11,27
    • Final — 11,14 (→   Brons)
  • Romy Müller
    • Heat — 11,41
    • Kvartsfinal — 11,12
    • Semifinal — 11,22
    • Final — 11,16 (→ 5:e plats)

Damernas 800 meter

  • Martina Kämpfert
    • Heat — 1:58,8
    • Semifinal — 1:58,1
    • Final — 1:56,3 (→ 4:e plats)
  • Hildegard Ullrich
    • Heat — 2:00,1
    • Semifinal — 1:58,7
    • Final — 1:57,2 (→ 5:e plats)

Damernas 1 500 meter

  • Ulrike Bruns
    • Heat — 4:01,6
    • Final — 4:00,7 (→ 5:e plats)

Damernas 100 meter häck

  • Kerstin Knabe
    • Heat — 12,77
    • Semifinal — 12,99
    • Final — 12,66 (→ 4:e plats)
  • Bettine Gärtz
    • Heat — 13,06
    • Semifinal — 13,04
    • Final — 13,14 (→ 7:e plats)

Damernas längdhopp

Damernas höjdhopp

Damernas diskuskastning

  • Gisela Beyer
    • Kval — 62,86 m
    • Final — 67,08 m (→ 4:e plats)

Damernas spjutkastning

  • Ute Richter
    • Kval — 66,66 m
    • Final — 66,54 m (→ 4:e plats)
  • Ruth Fuchs
    • Kval — 64,26 m
    • Final — 63,94 m (→ 8:e plats)

Damernas kulstötning

Damernas femkamp

  • Ramona Neubert — 4698 poäng (→ 4:e plats)
    1. 100 meter — 13,93s
    2. Kulstötning — 13,68m
    3. Höjdhopp — 1,77m
    4. Längdhopp — 6,63m
    5. 800 meter — 2:07,70
  • Burglinde Pollak — 4553 poäng (→ 6:e plats)
    1. 100 meter — 13,74s
    2. Kulstötning — 16,67m
    3. Höjdhopp — 1,68m
    4. Längdhopp — 5,93m
    5. 800 meter — 2:14,40
  • Christine Laser — 1712 poäng (→ ingen placering)
    1. 100 meter — 13,67s
    2. Kulstötning — 13,39m
    3. Höjdhopp — DNF

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

HandbollRedigera

Damer
Rank Lag Pld W D L GF GA Poäng            
    Sovjetunionen 5 5 0 0 99 52 10 X 18:9 18:13 16:12 17:7 30:11
    Jugoslavien 5 3 1 1 107 67 7 9:18 X 15:15 19:10 25:15 39:9
    Östtyskland 5 3 1 1 91 58 7 13:18 15:15 X 19:9 16:10 28:6
4   Ungern 5 1 1 3 80 74 3 12:16 10:19 9:19 X 10:10 39:10
5   Tjeckoslovakien 5 1 1 3 65 78 3 7:17 15:25 10:16 10:10 X 23:10
6   Republiken Kongo 5 0 0 5 46 159 0 11:30 9:39 6:28 10:39 10:23 X
Herrar
Rank Lag Pld W D L GF GA Poäng            
1.   Östtyskland 5 4 1 0 108 92 9 X 14:14 21:17 22:21 24:20 27:20
2.   Ungern 5 3 2 0 96 88 8 14:14 X 20:17 20:20 16:15 26:22
3.   Spanien 5 2 1 2 102 106 5 17:21 17:20 X 24:22 20:19 24:24
4.   Polen 5 2 1 2 123 97 5 21:22 20:20 22:24 X 26:12 34:19
5.   Danmark 5 1 0 4 96 104 2 20:24 15:16 19:20 12:26 X 30:18
6.   Kuba 5 0 1 4 103 141 1 20:27 22:26 24:24 19:34 18:30 X

JudoRedigera

KanotsportRedigera

Kanadensare:

Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Olaf Heukrodt Herrarnas C1 500 m 1:55.37 2 Q i.u. i.u. 1:54.38  
Eckhard Leue Herrarnas C1 1 000 m 4:04.09 2 Q i.u. i.u. 4:15.02  
Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
Herrarnas C2 1 000 m 3:47.43 3:54.99 3:49.93  

Kajak:

Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Birgit Fischer Damernas K1 500 m 1:56.92 1 Q i.u. i.u. 1:57.96  
Carsta Genäuß
Martina Bischof
Damernas K2 500 m 1:46.95 1 Q i.u. i.u. 1:43.88  
Frank-Peter Bischof Herrarnas K1 500 m 1:46.13 1 Q 1:46.21 1 Q 1:45.97 5
Rüdiger Helm Herrarnas K1 1000 m 3:45.20 1 Q 3:52.04 1 Q 3:48.77  
Rüdiger Helm
Bernd Olbricht
Herrarnas K2 500 m 1:35.36 1 Q 1:35.88 1 Q 1:34.00  
Peter Hempel
Harry Nolte
Herrarnas K2 1000 m 3:25.71 2 Q 3:32.77 1 Q 3:31.02 5
Rüdiger Helm
Bernd Olbricht
Harald Marg
Bernd Duvigneau
Herrarnas K4 1000 m 3:04.86 1 Q i.u. i.u. 3:13.76  

HandbollRedigera

RoddRedigera

SeglingRedigera

SimhoppRedigera

Damernas 3 m
Damernas 10 m
Herrarnas 3 m
Herrarnas 10 m

SimningRedigera

I simningen tävlade 30 östtyska deltagare i 26 olika tävlingar. De tog tillsammans 30 medaljer, varav 12 guld.[1]

Damer
Tävlande Gren Heat Final
Tid Placering Tid Placering
Barbara Krause 100 m frisim 54.98 1 Q 54.79  
Caren Metschuck 100 m frisim 55.44 1 Q 55.16  
Ines Diers 100 m frisim 56.83 1 Q 55.65  
Barbara Krause 200 m frisim 2:01.18 1 Q 1:58.33  
Ines Diers 200 m frisim 2:00.27 1 Q 1:59.64  
Carmela Schmidt 200 m frisim 2:02.32 1 Q 2:01.44  
Ines Diers 400 m frisim 4:13.98 1 Q 4:08.76  
Petra Schneider 400 m frisim 4:14.16 2 Q 4:14.49  
Carmela Schmidt 400 m frisim 4:13.01 1 Q 4:10.86  
Ines Diers 800 m frisim 8:40.29 1 Q 8:32.55  
Heike Dähne 800 m frisim 8:36.09 1 Q 8:33.48  
Ines Geißler 800 m frisim 8:46.96 3 Q 8:45.28 7
Barbara Krause
Caren Metschuck
Ines Diers
Sarina Hülsenbeck
Carmela Schmidt
4x100 meter frisim i.u. 3:45.19  
Rica Reinisch 100 m ryggsim 1:01.50 1 Q 1:00.86  
Ina Kleber 100 m ryggsim 1:02.15 1 Q 1:02.07  
Petra Riedel 100 m ryggsim 1:03.25 1 Q 1:02.64  
Rica Reinisch 200 m ryggsim 2:13.00 1 Q 2:11.77  
Cornelia Polit 200 m ryggsim 2:14.81 1 Q 2:13.75  
Birgit Treiber 200 m ryggsim 2:15.53 3 Q 2:14.14  
Ute Geweniger 100 m bröstsim 1:10.11 1 Q 1:10.22  
Silvia Rinka 100 m bröstsim 1:12.88 2 Gick inte vidare
Bettina Löbel 100 m bröstsim 1:14.32 5 Gick inte vidare
Ute Geweniger 200 m bröstsim 2:35.42 2 Q 2:34.34 6
Bettina Löbel 200 m bröstsim 2:35.31 1 Q 2:34.51 7
Silvia Rinka 200 m bröstsim 2:34.88 2 Q 2:35.38 8
Caren Metschuck 100 m fjäril 1:01.08 1 Q 1:00.42  
Andrea Pollack 100 m fjäril 1:00.91 1 Q 1:00.90  
Christiane Knacke 100 m fjäril 1:01.32 1 Q 1:01.44  
Ines Geißler 200 m fjäril 2:13.23 1 Q 2:10.44  
Sybille Schönrock 200 m fjäril 2:13.68 1 Q 2:10.45  
Andrea Pollack 200 m fjäril 2:13.88 2 Q 2:12.13 4
Petra Schneider 400 m medley 4:46.53 1 Q 4:36.29  
Grit Slaby 400 m medley 4:52.01 2 Q 4:48.54 4
Ulrike Tauber 400 m medley 4:51.97 1 Q 4:49.18 5
Rica Reinisch
Ute Geweniger
Andrea Pollack
Caren Metschuck
Sarina Hülsenbeck
4x100 meter medley i.u. 4:06.67  
Herrar
Tävlande Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Jörg Woithe 100 m frisim 50.49 1 Q 50.21 1 Q 50.40  
Frank Kühne 100 m frisim 52.93 6 Gick inte vidare
Jörg Woithe 200 m frisim 1:52.33 1 Q i.u. 1:51.86 4
Detlev Grabs 200 m frisim 1:53.38 2 i.u. Gick inte vidare
Frank Kühne 200 m frisim 1:53.63 3 i.u. Gick inte vidare
Detlev Grabs 400 m frisim 3:58.21 2 i.u. Gick inte vidare
Frank Pfütze 400 m frisim 3:59.53 3 i.u. Gick inte vidare
Rainer Strohbach 400 m frisim 3:57.22 3 i.u. Gick inte vidare
Rainer Strohbach 1500 m frisim 15:17.93 2 Q i.u. 15:15.29 4
Frank Pfütze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach
Frank Kühne
4x200 meter frisim 7:32.67 1 Q i.u. 7:28.60  
Dietmar Göhring 100 m ryggsim 58.02 2 Q 58.85 7 Gick inte vidare
Jörg Stingl 100 m ryggsim 58.98 3 Gick inte vidare
Jörg Stingl 200 m ryggsim 2:05.19 3 i.u. Gick inte vidare
Dietmar Göhring 200 m ryggsim 2:14.11 5 i.u. Gick inte vidare
Jörg Walter 100 m bröstsim 1:06.12 3 i.u. Gick inte vidare
Jörg Walter 200 m bröstsim 2:23.19 2 Q i.u. 2:22.39 8
Roger Pyttel 100 m fjäril 55.99 1 Q 55.63 4 Q 54.94  
Roger Pyttel 200 m fjäril 2:02.07 1 Q i.u. 2:01.39  
Jörg Walter 400 m medley DQ - i.u. Gick inte vidare
Dietmar Göhring
Jörg Walter
Roger Pyttel
Jörg Woithe
Frank Kühne
4x100 meter medley 3:51.40 4 Q i.u. 3:48.25 4

SkytteRedigera

TyngdlyftningRedigera

Nio tyngdlyftare i sju viktklasser tävlade för Östtyskland i sommarspelen 1980.[2]

Tävlande Viktklass Ryck Stöt Total Placering
Andreas Letz 56 kg 115 150 265 4
Joachim Kunz 67,5 kg 145 190 335  
Gunter Ambraß 140 180 320 5
Günter Schliwka 75 kg 150 0 0 DNF
Detlef Blasche 82,5 kg 152,5 192,5 345 7
Frank Mantek 90 kg 165 205 370  
Michael Hennig 100 kg 165 217,5 382,5 4
Manfred Funke 170 207,5 377,5 6
Jürgen Heuser +110 kg 182,5 227,5 410  

VolleybollRedigera

  • Gruppspel:
Lag S V O F GM IM MS P
  Sovjetunionen 3 3 0 0 153 99 +54 6
  Östtyskland 3 2 0 1 166 160 +6 4
  Kuba 3 1 0 2 117 117 0 2
  Peru 3 0 0 3 108 168 −60 0
  • Semifinal:
27 juli   Östtyskland 3 – 2   Bulgarien
  • Final:
29 juli   Sovjetunionen 3 – 1   Östtyskland

KällorRedigera

  1. ^ East Germany Swimming at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 14 maj 2015.
  2. ^ The Official Report of the Games of the XXII Olympiad Moscow 1980 Volume Three. PDF. s. 330-341. Läst 26 maj 2015.
  3. ^ East Germany Volleyball at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 14 maj 2015.